Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku ruszają Punkty Pomocy Dzieciom i Młodzieży doświadczającej przemocy. Mamy lokalizacje!

OPRAC.:
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Dziś, w czterech lokalizacjach na Dolnym Śląsku ruszają Punkty Pomocy Dzieciom i Młodzieży doświadczającej przemocy. Jest to pilotażowy projekt Samorządu Województwa Dolnośląskiego realizowany z Fundacją Non Licet polegający na bezpłatnych konsultacjach psychologicznych dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że w czasie pandemii 27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia, na 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

Skala przemocy rośnie ze względu na przebywanie w domu ze sprawcami 24h/dobę. Otrzymujemy też coraz więcej zgłoszeń dotyczących krzywdzenia dzieci. Coraz częściej zgłaszają się do nas również rodzice dzieci znajdujących się w kryzysie - często są to osoby również spoza Wrocławia. Również coraz więcej świadków przemocy zgłasza do nas swoje podejrzenia. Praca zdalna i przebywanie w domu sprawiają, że coraz więcej osób słyszy lub widzi symptomy przemocy w rodzinach swoich sąsiadów i decyduje się na nie zareagować. W związku z tym rośnie liczba interwencji oraz zapotrzebowanie na specjalistyczną pomoc – podaje Fundacja Non Licet.

Wsparcie i konsultacje

Projekt zakłada przede wszystkim pomoc psychologiczną i wsparcie dla rodzin, w których dziecko doznało krzywdzenia. Oferowane wsparcie ma na celu pomoc dziecku i jego rodzicowi oraz opiekunowi w szczególności w takich sytuacjach, jak: przemoc w rodzinie, kryzys emocjonalny, konflikty z rówieśnikami/osobami dorosłymi, zwiększony poziom stresu lub złości, doświadczanie lub przejawianie agresji werbalnej i niewerbalnej, odczuwanie presji ze strony rówieśników lub osób dorosłych. Pomoc oferowana dzieciom i młodzieży będzie miała charakter interwencyjny. Pilotaż zakłada objęcie dziecka wsparciem w wymiarze 4 godzin konsultacji psychologicznych. Następnie dziecko i opiekun zostanie skierowany do właściwego podmiotu, w którym będą mogli uzyskać specjalistyczną pomoc dostosowaną do potrzeb.

Projekt dedykowany jest dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom i opiekunom. W wyjątkowych sytuacjach z konsultacji mogą również skorzystać profesjonaliści pracujący z dziećmi, którzy jako świadkowie mają uzasadnione obawy o bezpieczeństwo dziecka.

Jak zapisać się na bezpłatne konsultacje psychologiczne?

Aby skorzystać z pomocy psychologa, należy zarejestrować się telefonicznie w Fundacji NON LICET pod numerem telefonu: 572 108 352. Numer jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 16-20.

Osoby Pierwszego Kontaktu udzielą wsparcia i informacji oraz umówią dziecko lub opiekuna na konsultacje psychologiczne. W przypadku bezpośredniej pomocy dla dziecka, pierwsza konsultacja zawsze odbywa się z rodzicem/opiekunem. Dodatkowe informacje można również uzyskać pod adresem mailowym: [email protected]. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy mieszkać na terenie województwa dolnośląskiego - nie trzeba być ubezpieczonym.

Gdzie będą odbywały się konsultacje?

Konsultacje odbywać się będą w czterech miejscach w województwie, w siedzibach marszałkowskiej jednostki - Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli:

  • Wrocław – ul. Trzebnicka 42/44, ul. Stalowa 6A
  • Jelenia Góra - ul. 1 Maja 43
  • Wałbrzych - Rynek 6
  • Legnica - pl. Zamkowy 1, Zamek Piastowski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Dolnym Śląsku ruszają Punkty Pomocy Dzieciom i Młodzieży doświadczającej przemocy. Mamy lokalizacje! - Oleśnica Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto