Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Torfowisku pod Zieleńcem powstanie nowa wieża widokowa

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Torfowisko pod Zieleńcem niebawem doczeka się nowej wieży widokowej
Torfowisko pod Zieleńcem niebawem doczeka się nowej wieży widokowej fot. Damian Bednarz
We wrześniu po ponad 100 latach istnienia wieży widokowej na Torfowisku pod Zieleńcem, Nadleśnictwo Zdroje rozebrało ją ze względu na zły stan techniczny. To wyjątkowe miejsce na mapie ziemi kłodzkiej, na szczęście doczeka się nowej.

Jak informuje Piotr Mirek z Nadleśnictwa Zdroje, poczyniono już pierwsze kroki w sprawie budowy nowej wieży widokowej.

-W ubiegłym roku zaplanowaliśmy środki finansowe w budżecie Nadleśnictwa Zdroje na badania gruntu, przygotowanie mapy oraz projektu wraz z niezbędnymi pozwoleniami. Wytypowaliśmy również miejsce pod budowę wieży przy użyciu drona tak, aby lokalizacja i wysokość była atrakcyjna dla odwiedzających. Przy wyborze miejsca bardzo istotna jest również taka lokalizacja, która zapewni dojazd ciężkiego sprzętu na czas budowy i pozwoli ograniczyć do minimum niekorzystne skutki dla samego torfowiska - mówi Piotr Mirek, specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Zdroje.

Przedstawiciele nadleśnictwa są już po pierwszych rozmowach z projektantem, a w ich trakcie uzgodniono, że pierwsze wizualizacje powinny być gotowe w okolicach czerwca-lipca tego roku. -Cały czas równocześnie pracujemy nad zapewnieniem środków własnych na budowę, którą jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, planujemy rozpocząć w 2022 roku - dodaje Piotr Mirek.

Nie tylko wieża widokowa

Ten rok również będzie pełen inwestycji w obrębie Torfowiska pod Zieleńcem. W ramach projektu zatrzymywania i retencjonowania wody w lasach (Mała Retencja Górska II edycja) nadleśnictwo przystępuje do tamowania rowów odwadniających przy użyciu prawie 200 zastawek.

-Przebudujemy również w dwóch miejscach sztucznie usypane groble przecinające torfowisko na typowe drogi pływające „Dylówki”, aby umożliwić swobodne przenikanie wód i zachować ciągłość hydrologiczną poszczególnych części. Znajdujące się pod drogami przepusty i rowy również zostały przeprojektowane i w ich miejsce powstaną urządzenia umożliwiające maksymalne zatrzymanie wody na torfowisku, aby zapobiec jego wysychaniu - mówi Piotr Mirek.

Torfowisko pod Zieleńcem jest największym, najstarszym i dzięki prowadzonej ochronie czynnej najlepiej zachowanym obszarem torfowiskowym w Sudetach.

-Cieszy nas popularność Rezerwatu Przyrody i wzrost świadomości wśród turystów jak ważną rolę pełnią obszary torfowiskowe w magazynowaniu wody, obiegu CO2, zachowaniu rzadkich i chronionych gatunków. Prowadzimy rozmowy, składamy wniosek jako Lasy Państwowe, aby pozyskać środki i udostępnić m.in. to wyjątkowe miejsce również dla osób z ograniczeniami ruchowymi, co niestety wymaga znacznych nakładów finansowych na przebudowanie parkingu, drogi dojazdowej, wykonania nowej nawierzchni, uatrakcyjnienie istniejących ścieżek i formy i treści tablic - mówi Piotr Mirek.

ZOBACZ ZDJĘCIA TORFOWISKA, A TAKŻE MATERIAŁY Z ROZBIÓRKI WIEŻY:

Torfowisko pod Zieleńcem niebawem doczeka się nowej wieży widokowej

Na Torfowisku pod Zieleńcem powstanie nowa wieża widokowa

ZOBACZ TEŻ:

Teatry zostaną otwarte od 12 lutego. Z pełnym reżimem sanitarnym i udostępnieniem połowy dostępnych miejsc.

Zmiany w obostrzeniach od 12 lutego. Otworzą hotele, kina, baseny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto