Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze zegary z fabryki Gustava Beckera zobaczysz w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu [WIDEO]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Przez pierwsze dni prezentowania nowej wystawy pt. "BIJE ZEGAR GODZINY... GUSTAV BECKER - Wystawa zegarów z prywatnych kolekcji" Muzeum Porcelany w Wałbrzychu odwiedziło więcej niż tysiąc zwiedzających. Ponad 160 niepowtarzalnych czasomierzy będzie można podziwiać jeszcze przez kilka miesięcy. Oto szczegóły i WIDEO: Dariusz Gdesz

Spis treści

Muzeum Porcelany i jego nowa wystawa popularne wśród odwiedzających

- W czasie tegorocznej majówki nasze Muzeum odwiedziło ponad 1000 osób, które to właśnie nasze wnętrza obrały za cel swoich wiosennych wędrówek. Chyba Państwo nie wiecie, jak wielką radością jest gościć Was wszystkich. Bardzo dziękujemy za okazane nam zaufanie - dziękowali po pracowitej majówce pracownicy Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Najciekawsze zegary z fabryki Gustava Beckera zobaczysz w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu [ZDJĘCIA]
Muzeum Porcelany

Od końca kwietnia na nowej wystawie czasowej prezentowanych jest ponad 160 czasomierzy z fabryki zegarów Gustava Beckera, założonej w 1850 roku w Świebodzicach, wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji, co znaczy, że wcześniej nie prezentowano ich szerszemu gronu odbiorców. Wszystkie prezentowane zegary są nie tylko piękne i niepowtarzalne, ale też pełniły różne przeznaczenie, od zegarów ściennych, przez stojące i stołowe po gabinetowe, czy buduarowe, kartuszowe i kominkowe, do budzików i zegarków kieszonkowych. Łączyło je to, iż służyły mierzeniu czasu i to, że były wytworem fabryki pionierskiej w naszym regionie.

Te piękne zegary prezentowane są w Pałacu Albertich w Wałbrzychu, gdzie mieści się Muzeum Porcelany.

Wystawa czasowa zegarów Beckera

Gustav Eduard Becker (1819 - 1885) jest uważany za ojca przemysłu zegarmistrzowskiego na Śląsku, pioniera i innowatora tej branży, zaś zegary wyprodukowane w jego fabryce znane są na całym świecie.
Zaczynał tworzyć swoje imperium w 1847 roku od niewielkiego zakładu zegarmistrzowskiego przy obecnej ul. Strzegomskiej 4 w Świebodzicach, gdzie pracował razem z pomocnikiem i kilkoma uczniami. Dzięki zapobiegliwości i pracowitości zakład zmienił się w fabrykę, która rozrastała się, by w latach 70. zatrudniać około tysiąca osób. Czasomierze wyprodukowane w zakładach Gustawa Beckera w Świebodzicach cieszyły się bardzo wielką popularnością, a umieszczane na nich inicjały: kotwica i skrót G.B. stały się synonimem jakości.

Najciekawsze zegary z fabryki Gustava Beckera zobaczysz w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu [ZDJĘCIA]
Dariusz Gdesz

Łącznie powstało w Świebodzicach dziesiątki nowych wzorów zegarów i nowoczesnych rozwiązań, a wyprodukowano ich łącznie kilka milionów. Zakłady działały do 1952 roku, po wojnie jako Dolnośląska Fabryka Zegarów – DFŚ, a sam Becker spoczął na świebodzickim cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.
Wystawę zegarów powstałych w fabryce tego wizjonera można oglądać w przestrzeniach Muzeum Porcelany do 28 stycznia 2024 roku.

Odwiedź Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Od maja do września Muzeum Porcelany w Wałbrzychu czynne jest

  • poniedziałek – 12.00 – 16.00
  • wtorek – niedziela 10.00 – 18.00

Wejścia na ekspozycję odbywają się co 30 minut w grupach maks. 20-osobowych.

Bilety

  • normalny – 25 zł
  • ulgowy – 18 zł
  • „Explore Wałbrzych” – łączony bilet wstępu do Muzeum Porcelany, Zamku Książ, Palmiarni oraz Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu: normalny – 89 zł i ulgowy – 69 zł

Najciekawsze zegary z fabryki Gustava Beckera zobaczysz w Mu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto