MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najkrótsze ulice w Wałbrzychu: Ulica Jasna - o niej krążą anegdoty i ciąży na niej wyrok wyburzenia - zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
[*]Na zapleczu ul. Jasnej w 2023 wyrosła wielka farma fotowoltaiczna, właśnie na wysokości ul. Jasnej widać ją doskonale z ul. Andersa.
[*]Na zapleczu ul. Jasnej w 2023 wyrosła wielka farma fotowoltaiczna, właśnie na wysokości ul. Jasnej widać ją doskonale z ul. Andersa. Elżbieta Węgrzyn
Podążamy tropem mało znanych zakątków Wałbrzycha i jego krótkich uliczek. Dziś dotarliśmy do ulicy Jasnej, o której krążą zabawne opowieści. Wielu jej poszukiwało, a skutek tych działań był różny. Dziś uliczka ta jest już lepiej widoczna, a w jej cieniu powstała pierwsza w mieście elektrownia słoneczna. Poznajcie tę uliczkę, o której krążą anegdoty!

Spis treści

Ulica Jasna w Wałbrzychu - uliczka, którą trudno było odnaleźć. O jej szukaniu krążą anegdoty

Niewielka uliczka na Białym Kamieniu stanowiąca odgałęzienie ulicy Andersa (między nr 31 a 37) to zagadka. Polacy zaśmiewają się z dowcipów o sołtysie z Wąchocka, kierowcy z Wałbrzycha często narzekają na kierowców ze Świdnicy, a mieszkańcy Białego Kamienia mają ulicę Jasną za synonim Świętego Grala, czy kwiatu paproci - wszyscy wierzą, że istnieje, ale nie sposób ich odnaleźć. O poszukiwaniach ulicy Jasnej krążą opowieści. Oto kilka z nich:

 • Długoletnia mieszkanka Białego Kamienia wspominała, że w głębokim PRL-u lokalówka zaproponowała jej mieszkanie przy ul. Jasnej. Wałbrzyszanka ulicy tej nie znalazła, nie pomogło rozpytywanie lokalnie - nikt nie wiedział. Ostatecznie odmówiła i powiedziała, że mieszkanie jej nie odpowiada... nie przyznała się, że go nie widziała.
 • Inna mieszkanka okolic ul. Jasnej, wspomniała, że gdy się przeniosła do budynku przy ul. Andersa 31, to nie wiedziała, że gmach powyżej nie jest przypisany do Andersa, ale do Jasnej. Jak zapytał ją o lokalizację ul. Jasnej taksówkarz, powiedziała z przekonaniem, że takiej ulicy tu nie ma. Kierowca pojechał na dalsze poszukiwania... można tylko podejrzewać, dokąd woził zainteresowanych kursem na Jasną. Anegdota z ul. Pohulanka mówi zaś, ze taksówkarze nie znając jej lokalizacji wozili zainteresowanych przyjazdem na ul. Pohulanka do lokalnych dancingów m.in. do Centralnej.
Najkrótsze ulice w Wałbrzychu: Ulica Jasna - niegdyś szczelnie ukryta, dziś też słabo znana - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn
 • Ryszard Nowak, wieloletni radny Rady Miejskiej i od 30 lat mieszkaniec Białego Kamienia jako szef lokalnego RWS-u przemierzył Biały Kamień wzdłuż i wszerz. O istnieniu ul. Jasnej dowiedział się przy okazji walki o podłączenie początkowych numerów ul. Andersa do gazociągu... czyli około 6 lat temu. Jak inni, był przekonany, że budynek Jasnej to część Andersa. Teraz mieszkańcy mają już gaz, a radny bez problemu wskazuje ul. Jasną.
 • O swoich przejściach i poszukiwaniach Jasnej wspominała też doktor Halina Macioszek-Gibała, która pracuje w wałbrzyskiej służbie zdrowia od 50 lat, a od dekad przyjmuje w NZOZ Śródmieście - Biały Kamień. - Dawniej przyjmowałam nawet 50 pacjentów dziennie, a do tego miałam wizyty domowe. Przez 10 lat odwiedzałam pacjentów przychodząc piechotą bo nie miałam samochodu. Pamiętam, że największy problem miałam z odnalezieniem ul. Jasnej. Szukałam jej przez trzy dni razem z kierowcami taksówek, okazało się że to jeden budynek stojący w głębi, nieopodal początkowych nieparzystych numerów ul. Andersa - opowiadała podczas uroczystego spotkania z okazji 45-lecia jej pracy.

Spieszymy zatem z przypomnieniem, że uliczkę tę znajdziemy w oddaleniu od ulicy Andersa - między nr 31 a 37.

Ulica Jasna w Wałbrzychu - często nawet mieszkańcy Białego Kamienia nie wiedzą, gdzie ona jest - zobaczcie mapę!

Ulica Jasna na Białym Kamieniu - kilka faktów o jednej z najkrótszych uliczek Wałbrzycha

 • Ulica Jasna to tylko jeden budynek, jest dobrze widoczny z ul. Andersa, ale kilka dekad temu zasłaniały go nieistniejące dziś nr 33 i 35.
 • Nieopodal rośnie pokaźny kasztanowiec biały, pomnik przyrody.
 • Na zapleczu ul. Jasnej w 2023 wyrosła wielka farma fotowoltaiczna, właśnie na wysokości ul. Jasnej widać ją doskonale z ul. Andersa.
 • Przedwojenna nazwa tej ulicy brzmi Hackegasse, co można rozumieć jako "Aleja motyk" (?) i wiąże się z wiejską, rolniczą okolicą.
Najkrótsze ulice w Wałbrzychu: Ulica Jasna - niegdyś szczelnie ukryta, dziś też słabo znana - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn
 • Na mapach Google do ulicy Jasnej zalicza gruntowe przedłużenia tej uliczki biegnące w kierunku hotelu Biały i kilka takich polnych rozgałęzień dobiegających do ul. Wysockiego.
 • Wedle spisu wałbrzyskich ulic Jasna to droga wewnętrzna licząca aż 470 metrów bieżących... czyli wedle tego kryterium wcale krótka nie jest!
 • Jej trzykondygnacyjny budynek nr 1 i otaczające go komórki i garaże to jedyne zabudowania tej ulicy i do tego ciąży na nich "wyrok". Budynek ten jest wskazany jako gmach do wyburzenia, zatem ostatni ślad po Jasnej zniknie.
 • Szukaliśmy ul. Jasnej w spisie wałbrzyskich ulic ułożonych wedle kolejności ich odśnieżania i... jej nie znaleźliśmy.

Znacie najbardziej nietypowe nazwy ulic w Wałbrzychu?

Ulica Jasna - wielu jej szukało, część z nich bez powodzenia - zdjęcia

[*]Na zapleczu ul. Jasnej w 2023 wyrosła wielka farma fotowoltaiczna, właśnie na wysokości ul. Jasnej widać ją doskonale z ul. Andersa.

Najkrótsze ulice w Wałbrzychu: Ulica Jasna - o niej krążą an...

Inne krótkie ulice w Wałbrzychu?

O najkrótszych wałbrzyskich ulicach (pod względem długości jezdni) pisaliśmy:

10. Ulica Cicha - niegdyś nie była cicha, przez wielką fabrykę

9. Najkrótsza ulica w Wałbrzychu: Ulica Lipowa

8. Ulica Książęca - klimatyczne miejsce w cieniu zamku i browaru

7. Ulica Wąska w Wałbrzychu - zobaczcie ją i jej murale na zdjęciach

6. Ulica Kubeckiego - jedyna w mieście cała wyremontowana

5. Ulica Samosierry - tylko tutaj nazwa ulicy z błędem?

4. Kazury i jej baśniowe podwórko

3. Drohobycka

2. Pohulanka

1. Nowogrodzka

Nie takie krótkie ulice Wałbrzycha, ale za to ciekawe
O patronie wałbrzyskiej ulicy powstał spektakl teatralny. Dawna ulica Antka Kochanka!

od 16 lat
[*]Na zapleczu ul. Jasnej w 2023 wyrosła wielka farma fotowoltaiczna, właśnie na wysokości ul. Jasnej widać ją doskonale z ul. Andersa.

Najkrótsze ulice w Wałbrzychu: Ulica Jasna - o niej krążą an...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto