Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi kucharze i gospodynie regionu wałbrzyskiego zdradzają przepisy świąteczne

Elżbieta Węgrzyn
Może i Wy postawicie te smakowitości na wigilijnych stołach?
Może i Wy postawicie te smakowitości na wigilijnych stołach? Dariusz Gdesz
Starosta wałbrzyski odznaczył tych którzy kultywują świąteczne tradycje. Poprosiliśmy najlepszych kucharzy i gospodynie domowe o przepisy bożonarodzeniowe.

1. Panie Edyta Bancewicz i Wioletta Wendycz z Rybnicy Leśnej przygotowały zupę grzybową z łazankami oraz śledzia na ziemniakach w mundurkach pod kołderką ze śmietany.
Pani Edyta zdradza, jak przygotować świątecznego śledzia.

Składniki: 0,5 kg śledzi matiasów, 1 kg ziemniaków, 0,5 kg cebuli, 2 duże jabłka szare renety, liść laurowy, ziele angielskie, goździki, ocet 9%, woda, olej słonecznikowy, sól i cukier. Do przybrania: koperek i pietruszka.
Przygotowanie: Matiasy moczymy w zalewie z litra wody przegotowanej, octu, oleju i cukru z ziołami. Ziemniaku gotujemy w mundurkach, a po ugotowaniu obieramy przekrawamy je na pół. Z połówek wydrążamy ostrożnie środek tak, aby uzyskać łódeczki.
Kołderka: Cebulę kroimy w kosteczkę, delikatnie sparzamy ją we wrzątku, dodajemy pokrojone w kosteczkę jabłka, ocet, sól i cukier, a także 300 ml śmietany 30%. Mieszamy całość i doprawiamy do smaku.
Na ziemniaczane łódeczki nakładamy warstwę kołderki, a następnie kładziemy pokrojone matiasy. Całość przykrywamy kolejną warstewką kołderki i zdobimy wedle uznania.

2. Panie Jolanta Menżyk, Aleksandra Rajca ze Starych Bogaczowic proponują pstrąga z pastą w środku pieczonego w folii.

Składniki: pstrąg średniej wielkości, 3 – 4 ząbki czosnku, średnia cebula, papryka pomarańczowa i czerwona, przecier pomidorowy, pomidory w puszcze, zioła prowansalskie, sól, pieprz, olej i troszkę octu
Przygotowanie pasty: Cebulę pokrojoną w drobną kostkę zeszklić na oleju, dodać pokrojoną w kostkę paprykę. Poddusić je razem do miękkości. Jak będą miękkie dodać koncentrat pomidorowy i pomidory w puszcze, a także zioła prowansalskie, pieprz, sól i czosnek przeciśnięty. Poddusić to wszystko do miękkości, później rozetrzeć blenderem na gładką masę. Na koniec dodać małą łyżeczkę octu do smaku. Gotową pastę odstawić aż do ostygnięcia żeby smaki się połączyły. Pastę można przygotować dzień wcześniej i trzymać w lodówce.
Przygotowanie pstrąga: Rybę dokładnie myjemy, namaczamy minimalnie 30 minut w mlek, a następnie osuszamy w ręczniku papierowym. Pastę nakładamy do środka i na górę ryby. Zawijamy w folię aluminiową. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 st. C przez ok. 1 h. Czas pieczenia zależy od wielkości pstrąga.

3. Furorę wzbudza też ich półmisek mięs. Na półmisku znalazły się: żeberka w sosie pomarańczowo – miodowym, roladki wołowe w sosie grzybowym oraz schaby nadziewane szpinakiem, morelą i śliwkami.

Oto przepis na schab nadziewany szpinakiem od gospodyń ze Starych Bogaczowic.
Składniki:1 kg schabu bez kości i 2 łyżki oleju.
Marynata: 3 – 4 łyżki oleju, 3 – 4 ząbki czosnku przeciśniętego, 2 łyżeczki Vegety, łyżka majeranku i ostra sproszkowana papryka
Farsz: 0,5 kg mrożonego szpinaku, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki masła, 2 serki topione, pół łyżeczki mielonego pieprzu, 2 łyżki śmietany 30%, surowe jajko oraz sól
Przygotowanie: Schab myjemy, osuszamy, usuwamy ścięgna. Mięso nadkrawamy wzdłuż, formujemy szeroki prostokątny płat i rozbijamy go dłonią. Olej mieszamy z pozostałymi składnikami marynaty, smarujemy nią mięso z obu stron, a następnie wkładamy na godzinę do miski z pozostałą marynatą. Kilka razy przewracamy mięso.
Przygotowujemy farsz: Do rondla z rozpuszczonym masłem wkładamy szpinak, podgrzewamy, aż się rozmrozi i trochę odparuje. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę, pieprz oraz sól, serki topione i śmietanę. Składniki mieszamy, a gdy masa będzie gotowa dodajemy jajko żeby ją zagęścić. Po wbiciu jajka szybko, energicznie mieszamy do połączania składników, ale nie możemy dopuścić żeby jajko się ścięło.
Przygotowujemy mięso: Rozkładamy farsz na plastrze mięsa, zwijamy i wkładamy do folii aluminiowej lub do specjalnego rękawa do pieczenia. Roladę wkładamy do brytfanny, pieczemy 20 min. w temperaturze 240 st. C. Zmniejszamy temperaturę do 180 st. C i pieczemy jeszcze około 30 min., aż na powierzchni mięsa utworzy się skorupka. Pod koniec pieczenia rozkrawamy folię. żeby mięsko się zarumieniło i pieczemy ok. 10 – 20 min.

4. Zofia i Wiesław Sosnowscy, właściciele pensjonatu Zacisze Trzech Gór w Jedlinie – Zdroju to wyśmienici kucharze.
Pan Wiesław zdradza swój sposób na pyszną gęś nadziewaną cielęciną, wątróbką i boczniakami.

Składniki: 4,5 kg gęś bez kości (gęś przecinamy na grzbiecie ściągamy skórę razem z mięsem i wyciągamy kości. Najtrudniej jest ze skrzydłami i nogami), 1 kg cielęciny, 0,2 kg wątróbki drobiowej, 0,5 kg boczniaków, 2 duże cebule, 4 jaja, sól pieprz i majeranek.
Przygotowanie: Mięso z gęsi nacieramy solą i pieprzem na zewnątrz i wewnątrz, a majerankiem dodatkowo wewnątrz. Mięso zostawiamy na noc w chłodnym miejscu.
Nadzienie: Cielęcinę odżyłowujemy i dwukrotnie mielimy na drobnym sicie maszynki. Boczniaki obgotowujemy w osolonej wodzie. Cebule kroimy drobno podsmażamy do zeszklenia na tłuszczu z gęsi. Do smażącej się cebuli wolno dodajemy pokrojone w paski boczniaki, pokrojoną wątróbkę drobiową i zmieloną cielęcinę. Mieszamy całość z solą, pieprzem, majerankiem i utartym żółtkiem. Na koniec lekko mieszając dodajemy ubite białko jajek lekko.
Mięso: Do gęsi nakładamy nadzienie i zszywamy, a następnie wkładamy do nagrzanego na 200 st. C piekarnika na 2 h. W trakcie pieczenia, przynajmniej mięso polewamy wytopionym z niego tłuszczem.

5. Karp w galarecie po polsku na ostro to specjalność pani Zofii Sosnowskiej, małżonki pana Wiesława. Pani Zofia nauczyła się przygotowywać tę potrawę od swojej mamy.

Składniki: Karp, warzywa do przygotowania wywaru (cebula, pietruszka, marchewka, cebula, por, seler), sok z cytryny, żelatyna, pieprz i sól do smaku. Ozdoby z zieleniny i marchewki.
Przygotowanie:Karpia z głową myjemy, obieramy, czyścimy i kroimy na dzwonka. Do gotowego gotującego się wywaru warzywnego wrzucamy kawałki ryby i gotujemy przez chwilę nie pozwalając mięsu się rozgotować. Wyjmujemy miękkie dzwonka, skrapiamy je sokiem z cytryny i układamy na półmisku. Wywar odcedzamy i doprawiamy solą oraz pieprzem, a w razie potrzeby żelatyną. Mięso zalewamy doprawionym wywarem i odstawiamy, aby galareta się zsiadła. Ozdabiamy wedle uznania. Państwo Sosnowscy zdobią karpia porą, pietruszką i kwiatami z marchewki. Tak przygotowana ryba jest pikantna.

6. Agnieszka Mądrzak – Wendycz i jej teściowa, pani Teresa Wendycz z Unisławia Śląskiego wygrały wiele konkursów kulinarnych. Gospodynie podzieliły się przepisami na dwie wyśmienite potrawy.
Chłopski garnek. To potrawa z kapusty i mięsa, nie należy jej jednak mylić z bigosem.

Składniki: 1 średniej wielkości kapista biała (ok. 2 kg), 2 duże cebule, 1 duży seler, 2 duże korzenie pietruszki, 2 duże marchewki, margaryna lub oliwa z oliwek do smażenia. 2 kg mięsa (w nim może się znaleźć część karczku, łopatki, chudy boczek bez kości), 2 litry bulionu z kostek rosołowych.
Przygotowanie: Kapustę szatkujemy i wrzucamy porcjami na patelnię z tłuszczem Podrumieniamy ją zasmażając, to samo robimy ze startym selerem, pietruszką i marchwią. Osobno przygotowujemy cebulkę. Pokrojoną drobno i zeszkloną na tłuszczu dodajemy do zasmażonych warzyw. Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy zaczynając od boczku, by pozostałe mięso smażyć na wytopionym z boczku tłuszczu. Podsmażone mięso wrzucamy do zasmażonych warzyw i całość zalewamy 2 litrami bulionu przygotowanego z kostek rosołowych. Całość umieszczamy w żaroodpornym naczyniu z przykryciem. Wkładamy go do nagrzanego do 180 st. C piekarnika na ok. 1,5 h, co pół godziny mieszamy całość. Przy ostatnim mieszaniu dodajemy pieprz i sól. Przygotowaną potrawę zostawiamy do ostygnięcia, a gotowa do jedzenia jest nazajutrz. Kapustka doskonale nadaje się do zamrażania i po odmrożeniu i odgrzaniu smakuje wyśmienicie.

7. Przepis pani Teresa Wendycz - Królik teściowej

Składniki: Królik bez kości, 2 duże cebule, sól, pieprz, czosnek, majeranek, tłuszcz do smażenia.
Przygotowanie: Mięso z królika po oddzieleniu od kości posypujemy solą, pieprzem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i majerankiem. Mięso z przyprawami wkładamy na kilka godzin (nawet na cała noc) do zamrażarki. Rozmrożone mięso wkładamy do żeliwnej brytfanny na roztopiony tłuszcz. Mięso dusimy wolno pod przykryciem podlewając wodą, aż będzie kruche. Na koniec, gdy mięso mięknie dorzucamy do niego pokrojoną w talarki cebulę. Podajemy z chlebem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto