Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Laureatem 15. edycji konkursu zostało Sokołowsko! Klejnot Gór Suchych

Dzięki metodom zapoczątkowanym przez Hermanna Brehmera Sokołowsko przyciągało majętnych kuracjuszy z całej Europy, m.in. z Rosji, czego pamiątką jest na przykład mała cerkiew. Mała wioska błyskawicznie zamieniła się w szanowane uzdrowisko, które mogło przyjąć jednorazowo 300 pacjentów.
Dzięki metodom zapoczątkowanym przez Hermanna Brehmera Sokołowsko przyciągało majętnych kuracjuszy z całej Europy, m.in. z Rosji, czego pamiątką jest na przykład mała cerkiew. Mała wioska błyskawicznie zamieniła się w szanowane uzdrowisko, które mogło przyjąć jednorazowo 300 pacjentów. Paweł Gołębiowski / Polska Press
Piękna Wieś Dolnośląska to niezwykły konkurs w którym mamy okazję bliżej poznać najpiękniejsze, niewielkie miejscowości naszego regionu. W tym roku prestiżowy laur powędrował do podwałbrzyskiego Sokołowska. Ta urocza wieś ma niezwykłą i tajemniczą historię.

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku - Sokołowsko

Po raz piętnasty Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego postanowił wskazać najpiękniejsze wsie na Dolnym Śląską. Tym razem tytuł powędrował do Sokołowska. Musimy przyznać - kto raz był w tej miejscowości, wraca tam niezwykle chętnie.

Wcześniej tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku zdobywały:

  • Mościsko w gminie Dzierżoniów
  • Jaszkowa Górna w gminie Kłodzko
  • Dobków w gminie Świerzawa
  • Pęgów w gminie Oborniki Śląskie
  • Goworów w gminie Międzylesie
  • Spytków w gminie Zgorzelec
  • Czaple w gminie Pielgrzymka
  • Chełmsko Śląskie w gminie Lubawka
  • Niedźwiedzice w gminie Chojnów
  • Uciechów w gmnie Dzierżoniów
  • Opawa w gminie Lubawka
  • Konradówka w gminie Chojnów
  • Sulistrowice w gminie Sobótka
  • Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka

Sokołowsko zasłynęło ze względu na nowoczesne metody leczenia gruźlicy

Wieś przeżywała swój rozkwit w XIX i XX wieku. Specyficzny klimat sprawił, że zaczęto tu w nowatorski sposób leczyć osoby chore na gruźlicę. Wieść o błyskawicznie rozlała się po Europie.

Skąd taka nazwa? Sokołowsko wywodzi się od Polaka, Alfreda Skołowskiego, bliskiego współpracownika Brehmera. Sokołowski przyczynił się też m.in. do popularności Otwocka i Zakopanego jako miejscowości uzdrowiskowych.

Po wynalezieniu leku na gruźlicę, budynek sanatorium przy ul. Różanej 2 w Sokołowsku zaczęło popadać w ruinę. Przyczyniła się do tego zarówno mniejsza ilość pacjentów, jak i brak modernizacji oraz pożar w 2005 r., który pochłonął część obiektu. Teraz budynek byłego uzdrowiska jest remontowany i stanowi siedzibę Międzynarodowego Laboratorium Kultury. Odbywają się tutaj koncerty, festiwale, rozmowy, konferencje, pokazy teatralne i filmowe.

Zabytki Sokołowska na Dolnym Śląsku

Bogata historia oznacza niezwykłe zabytki. Tak właśnie jest w Sokołowsku. Przy ul. Unisławskiej znajdziemy m.in. zabytkową, niewielką cerkiew św. Michała Archanioła. Wybudowana została w latach 1900–1901 z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza. Sokołowsko odwiedzało wielu Rosjan, stąd ta świątynia. Cerkiew udostępniona jest zwiedzającym od rana do zmierzchu.

Czytaj też
Leśne Źródło w Sokołowsku, najpiękniejszej wsi Dolnego Śląska. Zjecie tutaj wybitnego dorsza nad potokiem w środku lasu

Sokołowsko - to tutaj znajduje się najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku:

Dzięki metodom zapoczątkowanym przez Hermanna Brehmera Sokołowsko przyciągało majętnych kuracjuszy z całej Europy, m.in. z Rosji, czego pamiątką jest na przykład mała cerkiew. Mała wioska błyskawicznie zamieniła się w szanowane uzdrowisko, które mogło przyjąć jednorazowo 300 pacjentów.

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Laureatem 15. edycji k...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto