MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze różaneczniki kwitnące przy Pałacu Czettritzów w Wałbrzychu [ZDJĘCIA]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Renesansowa rezydencja w Wałbrzychu będąca dziś siedzibą wyższej uczelni zachwyca na przełomie maja i czerwca ukwieconym parkiem. Rosną tu sędziwe różaneczniki pamiętające jeszcze czasy, gdy w jednej z willi stojących w tym parku mieszkała księżna Daisy. To ona kochała te kwiaty i lubiła je mieć w swoim otoczeniu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć kwitnących różaneczników.

Spis treści

Park Czettritzów w Wałbrzychu - kameralny, ale urokliwy

Pomiędzy ul. Południową, Zamkową i Moniuszki w wałbrzyskim Śródmieściu mieści się ok. 5-hektarowy park. Park Czettritzów, powstał w 1886 roku i od początku swojego istnienia był rzadko uczęszczany z racji tworzenia z pałacem oraz budynkami gospodarczymi i willami prywatnego kompleksu najpierw rodu Czettritzów, a następnie Hochbergów.

Najpiękniejsze różaneczniki kwitnące przy Pałacu Czettritzów w Wałbrzychu [ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn

Park Czettritzów to dziś przede wszystkim gratka dla wielbicieli botanicznych ciekawostek, łącznie występuje około 70 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Siedem z nich to gatunki egzotyczne i rzadkie, pojawiające się w otoczeniach arystokratycznych rezydencji. Są to: buk zwyczajny (purpurolistny), klon jawor (odmiany pstrolistnej), jodła kalifornijska, choina kanadyjska, cyprysik groszkowy (pochodzenia japońskiego), dąb szypułkowy (odmiana stożkowa), różanecznik katawbijski.

Różaneczniki - ukochane krzewy księżnej Daisy

Poza tymi rzadkimi drzewami i krzewami w parku tym można też natknąć się na modrzewie, jarzęby, lipy, dęby, graby, buki i sosny limby i cisy. Przy pałacu nie brak też wyjątkowo pięknie pachnących różaneczników żółtych. Najwięcej różaneczników znajduje się wokół willi przy ul. Zamkowej 2 oraz przy ul. Moniuszki 43. Pierwszy z tych budynków w najbliższych latach przejdzie rewitalizację, jej projekt już powstał. Budynek miał pełnić rolę Urzędu Stanu Cywilnego w Wałbrzychu, jednak ostatecznie zdecydowano się na organizację Sali Ślubów przy Matejki 5 w dawnej willi dra Issmera.

Najpiękniejsze różaneczniki kwitnące przy Pałacu Czettritzów w Wałbrzychu [ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn

I w końcu, nie brak też kwitnących różaneczników przy Willi Daisy, gdzie spędziła dwa lata przed śmiercią i 29 czerwca 1943 r. zmarła księżna Daisy von Pless. Różaneczniki to jedne z ulubionych kwiatów księżnej Daisy były nasadzane w miejscach, które arystokratka darzyła sentymentem, częstokroć sama uczestniczyła w projektowaniu, a nawet pracach przy nasadzeniach.

Nie zabrakło ich również przy wałbrzyskiej rezydencji rodziny i willach zarządców dóbr. Kwiaty te towarzyszyły księżnej do końca. Część krzewów, zwłaszcza tych rosnących przy Willi Daisy jest w gorszej kondycji niż te z pozostałej części parku.

Oto najnowsze i starsze zdjęcia ukwieconego parku przy wałbrzyskim kampusie dawnej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa i Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa, a obecnej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

Zobaczcie różaneczniki z Parku Czettritzów

Najpiękniejsze różaneczniki kwitnące przy Pałacu Czettritzów...

Propozycja wycieczki wiosennej

Więcej galerii zdjęć, w tym zdjęć wiosennych:

Polecamy też ostatnie nasze galerie zdjęć dotyczące przyrody Wałbrzycha i okolic:

Zobaczcie jak kwitnie 200-letnia wałbrzyska magnolia

od 16 lat

Najpiękniejsze różaneczniki kwitnące przy Pałacu Czettritzów...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto