Aby zobaczyć profile influencerek promujących ciałopozytywność, przejdź do galerii.
Kanony urody zmienne są
Kanony piękna nieustająco towarzyszyły rozwojowi kultury, zmieniając się z kolejnymi epokami, stuleciami, a nawet dekadami. W Starożytnej Grecji uosobieniem kobiecej urody godnej bogiń było ciało o małych piersiach, szerokich biodrach i szerokich ramionach, z twarzą o masywnym podbródku i wydatnym nosie.

Autorstwa Mattgirling - File:MG-Paris-Aphrodite of Milos.jpg, CC BY 3.0, Link
Na przestrzeni kolejnych stuleci kanony europejskiego piękna ulegały wyraźnym zmianom. W dobie baroku kobieta idealna wyglądała zupełnie inaczej, niż słynna Wenus z Milo. Malarze, z Paulem Rubensem na czele, wykreowali wizerunek kobiety o pełnych kształtach, skórze białej jak mleko, koralowych ustach i zarumienionych licach. W tym samym czasie mężczyźni stroili się w zdobne szaty, na głowy zakładali peruki, a na twarze pokryte pudrem aplikowali makijaż.
Jako że kąpiele nie były wówczas popularne, a wręcz uważano je za szkodliwą praktykę, puder maskował także brud, a ponadto przykrywał oznaki starzenia oraz ślady po przebytych chorobach. Aby pozbyć się efektu jednolitej maski, panowie oprócz pudrowania twarzy nakładali też róż, zwykle w kształcie trójkąta lub koła, a także czernili brwi i malowali usta. - ciekawostkihistoryczne.pl