Największy węzeł komunikacyjny Wałbrzycha - Plac Grunwaldzki do remontu szybciej niż myślicie!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Jest to zatem "Modernizacja pl. Grunwaldzkiego – ul. Wysockiego w ramach rewitalizacji’’ w ramach zadania pn. „Modernizacja Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego ulicami w Wałbrzychu w ramach rewitalizacji” ma się jednak odbyć w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
Jest to zatem "Modernizacja pl. Grunwaldzkiego – ul. Wysockiego w ramach rewitalizacji’’ w ramach zadania pn. „Modernizacja Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego ulicami w Wałbrzychu w ramach rewitalizacji” ma się jednak odbyć w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Elżbieta Węgrzyn
Remont Placu Grunwaldzkiego jeszcze w 2022 roku? Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Miasto szuka wykonawcy tych niełatwych prac, a mieszkańcy zadowoleni drożnością dróg centrum po oddaniu Europejki oddalają od siebie myśl o kolejnym remoncie. A ten nadchodzi. Przypominamy jego zakres i prezentujemy możliwe terminy prac.

Spis treści

Przebudowa Placu Grunwaldzkiego w Wałbrzychu - zakres prac

W lipcu 2022 pisaliśmy o tym, że Gminie Wałbrzych nie udało się wyłonić wykonawcy projektu przebudowy Placu Grunwaldzkiego. Poniżej przypominamy ten tekst:

Teraz, w połowie listopada Urząd Miejski w Wałbrzychu szuka wykonawcy przebudowy części tego największego węzła komunikacyjnego centrum. Zadanie podzielono na etapy, ten objęty przetargiem dotyczy jedynie ul. Wysockiego (wschód, czyli od skrzyżowania z Sikorskiego i Kolejową do "serca Placu Grunwaldzkiego). Jest to zatem "Modernizacja pl. Grunwaldzkiego – ul. Wysockiego w ramach rewitalizacji’’ w ramach zadania pn. „Modernizacja Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego ulicami w Wałbrzychu w ramach rewitalizacji” ma się jednak odbyć w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zatem etap tworzenia projektu włączono do zadania przebudowy, podobnie jak pełnienie nadzoru autorskiego, a z całego zakresu prac wybrano jedną ulicę.

Największy węzeł komunikacyjny Wałbrzycha Plac Grunwaldzki do remontu szybciej niż myślicie!
Elżbieta Węgrzyn

Przebudowa Placu Grunwaldzkiego to duże zamierzenie budowlane polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu remontu newralgicznego miejskiego placu wraz z obszarem przyległych ulic:

 1. Etap pierwszy dotyczący obecnego przetargu obejmuje - ul. Wysockiego w Wałbrzychu na długości ok. 105 mb (obszar działki nr 48/4,49,162/2 obr. 27 Śródmieście).
 2. Kolejne etapy przebudowy placu, do których zostaną rozpisane kolejne przetargi, mają objąć:
 • fragment Al. Wyzwolenia,
 • ul. Słowackiego
 • fragment ul. Chrobrego
 • i ul. Szmidta.

W zakresie drogowym prace w obrębie całego placu mają obejmować remont nawierzchni jezdni i chodników Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego odcinkami ulic: Słowackiego, Alei Wyzwolenia, Wysockiego, Bolesława Chrobrego oraz Szmidta.
Działania remontowe mają obejmować prace;

 • na sieci wodno-kanalizacyjnej,
 • kanalizacji deszczowej,
 • wiążą się m.in. z wymianą rurociągu w ul. Szmidta, z czym wiążą się też przepięcia istniejących przyłączy i roboty odwodnieniowe.
 • Planowane są też zmiany dotyczące zieleni miejskiej w obrębie placu, a także remont oświetlenia na Skwerze Wałbrzyskich Górników.

Mapka obejmuje zakres terytorialny wszystkich prac w obrębie Placu Grunwaldzkiego, nie tylko opisywanego przez nas pierwszego etapu - ul. Wysockiego - wschód.

Największy węzeł komunikacyjny Wałbrzycha Plac Grunwaldzki do remontu szybciej niż myślicie!
Miasto szuka wykonawcy tych niełatwych prac, a mieszkańcy zadowoleni drożnością dróg centrum po oddaniu Europejki oddalają od siebie myśl o kolejnym remoncie. A ten nadchodzi. Przypominamy jego zakres i prezentujemy możliwe terminy prac. Elżbieta Węgrzyn

Teren inwestycji objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic Mazowieckiej - Bolesława Chrobrego - Piotra Wysockiego, inwestycja będzie się odbywać w obszarze historycznego układu urbanistycznego dzielnicy Stare Miasto w Wałbrzychu, wpisanego do rejestru zabytków dlatego przed przystąpieniem do prac inwestor będzie się starał o pozwolenie konserwatorskie w formie decyzji. Co istotne, pod ul. Wysockiego płynie rzeka Pełcznica, a jak wpływają cieki wodne na przebieg inwestycji przekonaliśmy się już podczas budowy obwodnicy, a w szczególności sklepienia Sobięcinki na odcinku ul. Wysockiego (zachód).

Przebudowa Placu Grunwaldzkiego w Wałbrzychu - terminy - I etapu - ul. Wysockiego wschód

Wymagany w przetargu termin realizacji zamówienia wynosi do 25 tygodni od daty zawarcia umowy, a w szczególności:

 • Część I : - opracowanie i wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie zaświadczenia o braku sprzeciwu organu administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia przystąpienia do robót budowlanych – do 10 tygodni od dnia podpisania umowy,
 • Część II: - opracowanie projektu wykonawczego, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych – do 12 tygodni od dnia podpisania umowy,
 • Część III: - wykonanie robót budowlanych objętych przedmiotem umowy i przyjęcie przez właściwy
 • organ zawiadomienia o zakończeniu budowy do którego nie zgłoszono sprzeciwu w drodze decyzji – do 25 tygodni od dnia podpisania umowy.

Otwarcie ofert złożonych w przetargu nastąpi w dniu 24 listopada 2022.

Które ulice do remontu w Wałbrzychu w pierwszej kolejności

Miasto zgromadziło też dokumentację projektową przebudów innych ulic w bliskim sąsiedztwie tego placu, a mianowicie, poza wzmiankowaną Słowackiego również:

 1. ul. Nowy Świat i ul. Konopnickiej
 2. ul. Mazowiecką, Browarną i Lubelską - przebudowa trzech ulic i dwóch skrzyżowań
 3. ul. Limanowskiego

A także w Centrum:

 • Skrzyżowanie Sikorskiego - Moniuszki
 • ul. Matejki i fragment Moniuszki
 • ul. Młynarska i Św. Jadwigi

Zaś poza Centrum

 • fragment ul. Wrocławskiej i skrzyżowania z ul. Długą,
 • ul. Ogrodowa
 • i Wilcza.
Jest to zatem "Modernizacja pl. Grunwaldzkiego – ul. Wysockiego w ramach rewitalizacji’’ w ramach zadania pn. „Modernizacja Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego ulicami w Wałbrzychu w ramach rewitalizacji” ma się jednak odbyć w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Największy węzeł komunikacyjny Wałbrzycha - Plac Grunwaldzki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ustawa o wyrównywaniu szans w przygotowaniu - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie