Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie w Zbąszynku [ZDJĘCIA]

Jan Mikuła
Narodowe Czytanie w Zbąszynku
Narodowe Czytanie w Zbąszynku Jan Mikuła
Na placyku przy zbąszyneckiej lokomotywie miały się rozłożyć podkrakowskie Bronowice. To tu sakramentalne „ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską” mieli powiedzieć sobie Jaga Mikołajczykówna i Lucjan Rydel. Niestety kapryśna pogoda pokrzyżowała plany. Imprezę przeniesiono do sali tanecznej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury i tu dopiero rozpoczęło się Wesele.

Wydarzenie (2 września) odbyło się w ramach akcji „Narodowego Czytania”, któremu patronuje Para Prezydencka. We wcześniejszych edycjach czytano „Pana Tadeusza”, „Lalkę”, czy „Quo Vadis”, a w tym roku „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Głosu postaciom z III aktu użyczyli „znani i lubiani” z gminy Zbąszynek na czele z burmistrzem Wiesławem Czyczerskim, księdzem dziekanem Zdzisławem Przybyszem i przewodniczącym rady powiatu Alojzym Jokielem. Na scenie zaprezentowało się ponad 20 postaci. Bohaterów dramatu z 1900 r. odtwarzało 11 aktorów z Teatru 18+. W odpowiednich dla epoki strojach przedstawiali to, co czytali lektorzy.

Zbąszyneckie Wesele Jagi i Lucjana odbywało się z wielkim rozmachem, duża scena, scenografia, kostiumy, światło, muzyka wszystko wspaniale dobrane, aby uwypuklić treść narodowego dramatu. Goście także dopisali, choć na tańce za wiele miejsce ze względu na scenografię nie mieli to i tak dopingowali lektorów i artystów. Aplauz na stojąco był nagrodą dla wszystkich. Burmistrz dziękując za zorganizowanie tego wydarzenia wszystkim występującym wręczył po symbolicznym kwiatku.

Wydarzenie to tak zrelacjonowała Teresa Szulczewska: - Serdecznie dziękuję za kolejne wydarzenie artystyczne! Gratuluję! Z ogromną przyjemnością obejrzałam i przeżyłam ten spektakl "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego…. Krakowskie stroje uczestników wesela z Bronowice, zgodne z epoką inteligentów z Krakowa, wyrazisty Chochoł - najważniejszy symbol narodowy - odzwierciedlający opieszałego, pogrążonego w marazmie ducha narodowego Polaków, ale i elegancja lektorów - biel koszul i bluzek, czerwone korale lub wstążki! Super! Wszystko podkreśliło rangę tego wydarzenia! Serdecznie dziękuję wszystkim autorom tego sukcesu artystycznego za wielką przyjemność - ucztę duchową, jaką sprawiliście Państwo Widzom.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto