Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie siatek na obwodnicy Wałbrzycha, choć mieszkańcy apelują o to od 2018 roku. Kierowcy mają nauczyć się jeździć wolniej

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Natalia Urbatzka i miłośnicy zwierząt jeszcze w 2018 roku apelowali o budowę kładki dla zwierząt
Natalia Urbatzka i miłośnicy zwierząt jeszcze w 2018 roku apelowali o budowę kładki dla zwierząt Adrianna Szurman
Minął miesiąc od uroczystego otwarcia obwodnicy Wałbrzycha. Przez ten czas nie obyło się bez kontrowersji wokół najbardziej wyczekiwanej inwestycji Wałbrzycha. Wszystko przez kolizje z dzikami, które przez pierwsze dwa tygodnie ginęły niemal codziennie na nowej drodze. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika że miłośnicy zwierząt już w 2018 r. domagali się budowy kładki dla zwierząt albo choć ogrodzenia drogi siatką. Takich inwestycji nie będzie. Dziki muszą nauczyć się żyć koło Europejki. A kierowcy uważać i jeździć wolniej...

Spis treści

Przez pierwsze dwa tygodnie po otwarciu obwodnicy Wałbrzycha niemal każdego dnia na nowej drodze ginęły zwierzęta, a kierowcy musieli oddawać auta do blacharza. Takich zdarzeń odnotowano tam aż jedenaście. Wałbrzyszanie coraz głośniej zaczęli domagać się montażu siatek, które zapewniłyby im bezpieczeństwo, zwłaszcza po zmroku.

Co ciekawe, jeszcze zanim ruszyły prace przy budowie drogi, lokalni miłośnicy zwierząt apelowali do w Urzędu Miasta w Wałbrzychu o budowę kładki dla zwierząt nad drogą w okolicach Wzgórza Gedymina, gdzie najczęściej chodzą zwierzęta. Dziś apelują chociaż o montaż siatek, które odgrodziłyby zwierzęta od dwóch kompleksów leśnych przez które przebiega droga.

Kładki dla zwierząt instaluje się na nowo budowanych obwodnicach miast dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt

Jak wnioskowali miłośnicy zwierząt i jednocześnie tłumaczyli urzędnikom, ilość ścieżek, tropów i ,śladów zwierząt w tym rejonie świadczy jednoznacznie o tym, że migracja zwłaszcza saren i dzików pomiędzy kompleksami jest znaczna, a planowana obwodnica z ekranami i barierami całkowicie uniemożliwi zwierzętom przemieszczanie się pomiędzy kompleksami, stanowiącymi od lat ich naturalne siedliska. Dlatego instalacja kładki dla zwierząt w wytypowanej lokalizacji jest niezbędna. Tego typu rozwiązania są obecnie stosowane przy większości nowo budowanych dróg, nie tylko autostrad czy dróg ekspresowych, ale m.in. obwodnic miast. Dzięki kładce zwierzęta będą mogły przemieszczać się pomiędzy naturalnymi siedliskami nie stanowiąc zagrożenia dla ruchu samochodowego (...).

Zdaniem urzędników zwierzęta średniej wielkości nie chodzą po terenie obwodnicy Wałbrzycha

W 2018 roku miłośnicy zwierząt z Wałbrzycha otrzymali odpowiedź, że kładki nie będzie, bo we wskazanych miejscach "brak jest tras migracyjnych dużych i średnich zwierząt. W oparciu o ustalenia środowiskowe można stwierdzić, iż na występujących tutaj obszarach migruje jedynie zwierzyna drobna oraz sporadycznie i przypadkowo zwierzyna średnia" - czytamy w piśmie z listopada 2018 roku, w którym Zarząd Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu powołuje się na Raport oddziaływania na środowisko opracowany we wrześniu 2010 roku. ostatecznie pomysł z budową kładki odrzucono. Dziś, kiedy wiadomo już, że nikt jej nie zbuduje, pojawiły się apele choćby o zainstalowanie siatek leśnych wzdłuż najbardziej newralgicznych odcinków.

- Mieszkam tu od lat i obserwuję te zwierzęta. Mają swoje utarte ścieżki. Wiem, gdzie jest matecznik. Gdzie rodzą się sarny, gdzie śpią dziki, a gdzie żerują. jest mnóstwo tropów i śladów. Widać jak na dłoni, którędy i gdzie się przemieszczają - mówi nam Natalia Urbatzka, która jest jedną z osób apelujących o postawienie siatek wzdłuż obwodnicy w okolicach Wzgórza Gedymina.

Pokazała nam większość "korytarzy" którymi przemieszczają się dziki w poszukiwaniu pożywienia. Wszystkie biegną przez obwodnicę. By dotrzeć na żerowisko, muszą przejść przez ruchliwą drogę, na której obowiązuje dozwolona prędkość 70km/h, a po zmroku na niektórych odcinkach jest po prostu ciemno.

Nie ma siatek na obwodnicy Wałbrzycha i nie będzie

Jak tłumaczy Edward Szewczak z Urzędu Miasta w Wałbrzychu, tylko w pierwszych dwóch tygodniach po otwarciu obwodnicy dochodziło do kolizji aut ze zwierzętami. W dwóch kolejnych nie odnotowano takich zdarzeń.

- Postawiliśmy znaki ostrzegawcze, że przemieszczają się tu zwierzęta i kierowcy jeżdżą wolniej - zaznacza Szewczak. Dodaje też, że w ub roku w Wałbrzychu było ponad 260 potrąceń zwierząt w Wałbrzychu, bo mieszkamy na zalesionym terenie. Zaznacza też, że niektórzy mieszkańcy posuwają się do granic absurdu, domagając się osiatkowania np. największej dzielnicy Podzamcze, by uchronić się przed wizytą dzików. Siatek chcą też w okolicach WSSE przy ul. Uczniowskiej.

Roman Szełmej na sesji Rady Miejskiej 29.11.2022 o obwodnicy Wałbrzycha i dzikach

Dzisiaj, do tematu dzików i obwodnicy odniósł się Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Zdaniem gospodarza
grodzenie dróg i jezdni nie jest w miastach żadnym rozwiązaniem.

- Po pierwsze nieskuteczne, po drugie wiążą się z konsekwencjami dla samych zwierząt, które migrują z lasu do miast ze względu na zmiany w środowisku, rosnącą populację zwierząt, zmiany klimatu, poszukiwanie żywności. Kierowcy muszą zachować ostrożność nie tylko na obwodnicy. Taką samą liczbę zdarzeń mamy na Podwalu, Uczniowskiej, Strzegomskiej, Świdnickiej, Sikorskiego, a dziki i lisy zadomowiły się w niektórych dzielnicach w sposób trwały. Zachowajmy ostrożność i przepisową prędkość.

Natalia Urbatzka i miłośnicy zwierząt jeszcze w 2018 roku apelowali o budowę kładki dla zwierząt

Nie będzie siatek na obwodnicy Wałbrzycha, choć mieszkańcy a...

Na mapie poniżej widać jak obwodnica Wałbrzycha przecina kompleksy leśne w okolicach Wzgórza Gedymina i Piaskowej Górze w okolicy Szpitala Górniczego.

O potrąceniach dzików i saren na obwodnicy Wałbrzycha pisaliśmy kilka razy. M.in. po naszych artykułach zainstalowano tam znaki ostrzegawcze. Tylko co to zmienia poza wyłączenie odpowiedzialności zarządcy drogi za kolizję? Więcej w artykule poniżej:

Na Europejce w Wałbrzychu zamontowano znaki ostrzegające przed leśną zwierzyną. Co to zmienia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto