Nie żyje Stanisław Grędziński. Sportowa legenda Wałbrzycha, olimpijczyk z Meksyku

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Zmarł Stanisław Grędziński, sportowa legenda Wałbrzycha
Zmarł Stanisław Grędziński, sportowa legenda Wałbrzycha
Udostępnij:
Smutna wiadomość dotarła do naszej redakcji dziś rano. Zmarł Stanisław Grędziński Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha lekkoatleta, mistrz Europy w biegu na 400 metrów i olimpijczyk z Meksyku, trener lekkoatletycznego Górnika Wałbrzych, ceniony inżynier budownictwa.

O śmierci Stanisława Grędzińskiego, legendy wałbrzyskiego sportu, poinformował m.in. prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Zmarł Stanisław Grędziński, legenda wałbrzyskiej lekkoatletyki, mistrz Europy w biegu na 400 metrów, olimpijczyk z Meksyku, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. Cześć Jego pamięci! - napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Tak uzasadniano nadanie panu Stanisławowi Grędzińskiemu tytułu Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha

"Stanisław Grędziński (ur. 19 października 1945 r. w Ostrzycy, gmina Izbica) - polski lekkoatleta, były zawodnik Górnika Wałbrzych i Śląska Wrocław, dwukrotny mistrz Polski, mistrz Europy, olimpijczyk. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (mgr inż. budownictwa). Specjalista biegów na 400 metrów i przez płotki na tym samym dystansie.
W roku 1966, wychowanek klubu Górnik Wałbrzych, Stanisław Grędziński z dwóch ważnych powodów zapisał się w historii klubu i Wałbrzycha. Podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie zdobył dwa złote medale: w biegu indywidualnym na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów. Razem z wałbrzyszaninem złotą sztafetę tworzyli: Jan Werner, Edmund Borowski i Andrzej Badeński. W tym samym roku Grędziński wywalczył również mistrzostwo Polski na swym koronnym dystansie.

W 1968 roku został olimpijczykiem i w Meksyku wraz ze sztafetą (w tym samym składzie co w Budapeszcie) został sklasyfikowany na 4 pozycji w biegu 4x 400 metrów. Zawodnicy uzyskali wówczas ten sam wynik co reprezentacja RFN jednocześnie pobijając rekord Polski (czas 3:00,5). Rok później wystartował na Mistrzostwach Europy w Atenach i osiągnął swój najlepszy wynik w karierze na 400 metrów pokonując ten dystans w czasie 45,83 s. Dało mu to brązowy medal na otwartym stadionie. Stanisław Grędziński był też srebrnym medalistą halowych Mistrzostw
Europy w Wiedniu w 1970 roku w sztafecie 4 x 2 okrążenia (z Janem Balachowskim, Janem Wernerem i Andrzejem Badeńskim). Był też rekordzistą Polski na nietypowym dystansie 200 m przez płotki (23,6 s.,24 lipca 1965 r. w Spale).

Stanisław Grędziński po zakończeniu kariery zawodniczej został działaczem sportowym. Na początku lat 90-tych lekkoatletyka została wyodrębniona z wielosekcyjnego klubu jakim był Górnik Wałbrzych, co zapoczątkowało problemy z dotowaniem tej dyscypliny. Stanisław Grędziński podjął się ratowania bogatego dorobku sekcji lekkoatletycznej jako trener i prezes Jednosekcyjnego Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych. Wraz ze współpracownikami przywrócił sukcesy sekcji opierając się na treningu młodzieży. Stanisław Grędziński był również wiceprezesem Ludowych Zespołów Sportowych Ziemi Wałbrzyskiej oraz działał w strukturach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a obecnie jest członkiem Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Ponadto, Stanisław Grędziński posiada tytuł magistra inżyniera, który uzyskał w 1971 r. na Wydziale Budownictwa Lądowego na Politechnice Wrocławskiej. Dzięki temu nadzorował budowę wielu obiektów w Wałbrzychu i okolicach. Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim modernizację w 2008 r. Hali Lekkoatletycznej w dzielnicy Nowe Miasto (tzw. pomnik Grędzińskiego), ale także inne obiekty takie jak: Hala Wałbrzyskich Mistrzów, Wałbrzyskie
Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aqua-Zdrój oraz obiekty w Świebodzicach, Głuszycy, Boguszowie-Gorcach, czy Marcinowicach.

Stanisław Grędziński podczas swojej kariery i działalności sportowej został wielokrotnie nagrodzony najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Są to m.in. Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez Prezydenta RP; brązowa, srebrna i złota odznaka „Za Zasługi dla Sportu” przyznawana przez Ministra Sportu; brązowa, dwukrotnie srebrna i złota odznaka „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" (przyznawana do 1996 r.); złota odznaka „Zasłużony Dla Dolnego
Śląska". Stanisław Grędziński to ikona sportu wałbrzyskiego, powszechnienie znany i szanowany.
Biorąc powyższe pod uwagę Pan Stanisław Grędziński w pełni zasługuje na tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha".

Śmiercią sportowca, lubianego człowieka, poruszeni są wałbrzyscy sportowcy.

Zmarł Stanisław Grędziński, sportowa legenda Wałbrzycha

Nie żyje Stanisław Grędziński. Sportowa legenda Wałbrzycha, ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie