Nie żyje Wanda Wiłkomirska, wybitna skrzypaczka i pedagog

Artur Szałkowski
Wanda i Józef Wiłkomirscy na spotkaniu z mieszkańcami regionu wałbrzyskiego, które zorganizowano w maju 2010 r. w Szczawnie-Zdroju
Wanda i Józef Wiłkomirscy na spotkaniu z mieszkańcami regionu wałbrzyskiego, które zorganizowano w maju 2010 r. w Szczawnie-Zdroju Dariusz Gdesz
W wieku 89 lat zmarła Wanda Wiłkomirska. Wielokrotnie koncertowała i gościła w Wałbrzychu, gdzie mieszka jej brat Józef Wiłkomirski, inicjator założenia Filharmonii Sudeckiej oraz jej wieloletni dyrektor i dyrygent.

Smutna wiadomość napłynęła z Warszawy do Wałbrzycha. We wtorek (1 maja) w wieku 89 lat zmarła Wanda Wiłkomirska, wybitna skrzypaczka i pedagog. Urodziła się 11 stycznia 1929 roku w Warszawie, w zasłużonej dla polskiej kultury i utalentowanej muzycznie rodzinie. Ojcem Wandy Wiłkomirskiej był Alfred Wiłkomirski - skrzypek, dyrygent, pedagog. Przyrodnia siostra Maria była pianistką, solistką i kameralistką. Przyrodni brat Kazimierz był wiolonczelistą, kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Drugi przyrodni brat Michał skrzypkiem, natomiast brat Józef - dyrygentem, wiolonczelistą i kompozytorem, a także współtwórcą Filharmonii Wałbrzyskiej noszącej obecnie nazwę Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Wanda Wiłkomirska wielokrotnie gościła u brata w Wałbrzychu i koncertowała w Filharmonii Sudeckiej. W maju 2010 r. w Szczawnie-Zdroju zorganizowane zostało spotkanie Wandy i Józefa Wiłkomirskich z mieszkańcami naszego regionu, które cieszyło się duży zainteresowaniem. Wanda Wiłkomirska była pierwszą żoną premiera Mieczysława Rakowskiego, z którym miała dwóch synów. Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, bywała też zapraszana na tournée przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojennych zniszczeniach Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, wystąpiła również na pierwszym powojennym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.

Wanda Wiłkomirska była laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w Genewie, Budapeszcie, Konkursu Bachowskiego w Lipsku i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.) wyjechała z kraju. Do kraju wróciła dopiero w 1990 r. po upadku komunizmu. Instrumentem koncertowym Wandy Wiłkomirskiej były skrzypce Petrus Guarnerius zbudowane w 1734 r. w Wenecji. Za swoją działalność Wanda Wiłkomirska była wielokrotnie odznaczana, m.in. Orderem Odrodzenia Polski.

Kobiety w MMA. Płeć nie taka słaba. WYWIAD

Wideo

Dodaj ogłoszenie