Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebawem prezentacja pełnego przekładu ksiażki księznej Daisy, W przedsprzedaży już jest do kupienia!

Oprac. Paweł Gołębiowski
Niebawem prezentacja pełnego przekładu książki księżnej Daisy
Niebawem prezentacja pełnego przekładu książki księżnej Daisy Zamek Książ
Już w piątek 9 grudnia, o godz. 17 w Zamku Książ odbędzie się prezentacja kompletnego przekładu na język polski, najważniejszej książki księżnej Daisy von Pless. Publikacja „Daisy, księżna von Pless o sobie czyli Taniec na wulkanie" powstała przy współpracy Zamku Książ z Fundacją Księżnej Daisy von Pless.

Na spotkanie z czytelnikami specjalnie przyleci z Londynu Barbara Borkowy, tłumaczka całej spuścizny literackiej księżnej.

– Pierwszy kompletny przekład „Tańca na wulkanie” na język polski ukazuje się w przededniu roku 2023, który na mocy decyzji Rady Miasta świętujemy w Wałbrzychu jako Rok Księżnej Daisy von Pless. Wierzymy, że lektura pierwszego tomu wspomnień najsłynniejszej w historii mieszkanki Zamku Książ będzie jednocześnie zaproszeniem do odwiedzin jej historycznego domu – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.]/cyt]

Przedsprzedaż książki ruszyła już w sklepie internetowym Zamku Książ. Warto zainteresować się tą pozycją.

]cyt]Księżna Daisy von Pless pisała pamiętnik przez większość swojego życia. Robiła to nieregularnie i bez intencji publikacji. Przelewanie myśli na papier było dla niej formą radzenia sobie z samotnością i tęsknotą za domem rodzinnym w Anglii. Kiedy w 1928 roku zdecydowała się na ogłoszenie drukiem pierwszego tomu wspomnień, jej motywacja była głównie finansowa. Rozwiedziona od sześciu lat z księciem Hansem Heinrichem XV Hochberg von Pless i pozbawiona prawa do opieki nad synami, wiodła samotne życie na południu Francji. Niemożność związania końca z końcem sprawiła, że księżna po trwającej kilka lat przygodzie z reklamą prasową, gdzie użyczała swojego wizerunku do promocji amerykańskiego kremu do twarzy, zdecydowała się na sprzedanie światu historii swojego życia.

Księżna na ponad pięciuset stronach opowiada o swojej rodzinie, małżeństwie i życiu do momentu zakończenia I wojny światowej. Książka odniosła sukces i już w roku publikacji doczekała się czterech dodruków.

Według historyka sztuki i pisarza Jamesa Stourtona, młodszego syna 26. barona Mowbray w latach trzydziestych ubiegłego stulecia „w każdej szlacheckiej rezydencji w Anglii, w sypialni dla gości znaleźć można było obowiązkowo na półce dwie pozycje do czytania: tom wzruszających listów syna lorda Lytton, wydanych po jego tragicznej śmierci i zatytułowanych Antony oraz wspomnienia Daisy, Princess of Pless by Herself.”

W Polsce jednak do tej pory pełnego przekładu książki nie było.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto