MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niewykluczone, że świdniczanie będą mieli ciepło w domach dzięki roślinom

Janusz Krzeszowski
Fot. Janusz Krzeszowski Przedstawiciel hiszpańskiej firmy Feliks Guillen Archambault i prezes zarządu MZEC Ryszard Sobański (z prawej) sprawdzają na monitorze komputera mozliwości techniczne świdnickiej elektrociepłowni
Fot. Janusz Krzeszowski Przedstawiciel hiszpańskiej firmy Feliks Guillen Archambault i prezes zarządu MZEC Ryszard Sobański (z prawej) sprawdzają na monitorze komputera mozliwości techniczne świdnickiej elektrociepłowni
W mieście może powstać pierwsza w Polsce elektrociepłownia, która ze spalania wierzby i trawy będzie wytwarzać ciepło W sprawie tego przedsięwzięcia już w lutym został podpisany list intencyjny.

W mieście może powstać pierwsza w Polsce elektrociepłownia, która ze spalania wierzby i trawy będzie wytwarzać ciepło

W sprawie tego przedsięwzięcia już w lutym został podpisany list intencyjny. Teraz Feliks Guillen Archambault, dyrektor hiszpańskiej firmy Eoilica International odwiedził Świdnicę, żeby spotkać się z przedstawicielami zarządu Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej i porozmawiać o możliwościach pozyskiwania właśnie tutaj energii cieplnej ze źródeł odnawialnych.

W poszukiwaniu surowca
Firma w swoim kraju zajmuje się tym od kilkunastu lat. Tylko, że tam pozyskuje elektryczność jedynie z wiatru. – Teraz zainteresowano się innymi źródłami energii odnawialnej, np. trzciną energetyczną, trawą słoniową, czy po prostu najzwyklejszą słomą, a takie surowce występują przecież w Polsce – wyjaśnia Ryszard Sobański, prezes zarządu MZEC w Świdnicy. Z nich powstaje tzw. biomasa, czyli ekologiczny produkt do spalania, z którego w efekcie końcowym powstaje energia do ogrzewania mieszkań. W Polsce jest to jeszcze raczkująca dziedzina, ale przepisy europejskie już narzuciły nam wykorzystanie takich źródeł ciepła.

Bo nowoczesna
Poszukiwania odpowiedniego dla inwestycji miejsca w Polsce rozpoczęły się już w tamtym roku. Inwestorowi chodziło o elektrociepłownię średniej wielkości, zasilającą kilkadziesiąt tysięcy mieszkań, do tego nowoczesną i z miejscem na dobudowanie systemu nowych pieców. – Świdnicki MZEC spełnia te warunki doskonale. Ponadto władze spółki wyraziły chęć współpracy – mówił podczas spotkania Feliks Guillen Archambault. Dodatkowo w naszym regionie, np. w okolicach Bielawy, już działają plantacje trzciny energetycznej, które mogłyby dostarczać surowiec do elektrociepłowni. W tej chwili hiszpańska firma przygotowuje specjalistyczne pomiary i badania. Ich wyniki będą znane latem i przesądzą o dalszych krokach. Inwestorzy nie mogli zdradzić, w jakim czasie może w Świdnicy powstać taka spalarnia biomasy, ale świdniczanie ogrzeją się energią powstałą z trzciny energetycznej nie wcześniej niż w 2008 roku.

Gdzie potencjał?
Odnawialne źródła energii to: promienie słoneczne, wiatr, źródła geotermalne, woda, a także biomasa. W Polsce to właśnie ta ostatnia jest najczęściej wykorzystywana do pozyskiwania energii cieplnej, czy elektrycznej. Obecnie w przemyśle energetycznym wykorzystuje się biomasy pochodzące z leśnictwa i rolnictwa. Najpoważniejszym ich źródłem są odpady po drzewach i słoma. Powstaje także coraz więcej plantacji wierzby energetycznej i słomy słoniowej. 10 ton tego źródła energii pozyskuje się z 1 hektara użytków rolnych, a to stanowi równowartość około 5 ton węgla kamiennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto