Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Kronika Wałbrzyska: Promocja tomu 8 i 9, kolejny jeszcze w 2024 - zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
15 marca 2024 w Akademii Nauk Stosowanych zebrali się przedstawiciele Fundacji Museion, twórcy artykułów zawartych w 8 i 9 tomie oraz pasjonaci regionaliści.
15 marca 2024 w Akademii Nauk Stosowanych zebrali się przedstawiciele Fundacji Museion, twórcy artykułów zawartych w 8 i 9 tomie oraz pasjonaci regionaliści. Elżbieta Węgrzyn
Wydawcy Nowej Kroniki Wałbrzyskiej 15 marca 2024 w Akademii Nauk Stosowanych w Wałbrzychu zaprezentowali tomy 8. i 9., a także zapowiedzieli kolejne wydawnictwa. Zobaczcie zdjęcia z promocji nowego wydawnictwa naukowego o Wałbrzychu i regionie.

Promocja tomu 8 i 9 Nowej Kroniki Wałbrzyskiej

15 marca 2024 w Akademii Nauk Stosowanych zebrali się przedstawiciele Fundacji Museion, twórcy artykułów zawartych w 8 i 9 tomie oraz pasjonaci regionaliści. Za symboliczne cegiełki na cele statutowe Museionu można było zakupić ostatnie tomy Nowej Kroniki Wałbrzyskiej i wysłuchać prezentacji o jej powstawaniu.
Nowa Kronika Wałbrzyska, nawiązująca do wcześniejszych wydawnictw dokumentujących dzieje Wałbrzycha, jest wydawana od 2013 roku.

  • Pierwsze sześć tomów wydano dzięki wsparciu Gminy Wałbrzych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod redakcją dr Sylwii Bielawskiej.
  • Tom 7. redagowała Agnieszka Mroczek Czetwertyńska,
  • a dwa ostatnie - 8 i 9 - Piotr Retecki.

- Tom ósmy był przełomowy, kubeł zimnej wody spadł nam wtedy na głowy - wspomina Piotr Retecki.

Chodziło o znalezienie nowych źródeł finansowania, a internetowa zbiórka publiczna nie przyniosła wówczas oczekiwanych rezultatów. Do tego, rozstrzygała się kwestia podjęcia się obowiązków redaktora naczelnego.

- Zostałem nim, bo nikt nie chciał, a ja rozpatrywany byłem jako ostatni. Jednak teksty już były przygotowane i byłaby wielka szkoda, gdyby nie zostały wydane - wyjaśnia żartobliwie Retecki.

Również tom 9. był inny niż jego poprzednicy - zawiera nie tylko teksty zwarte pisane przez historyków i wielbicieli historii, ale też wiersze Danuty Góralskiej Nowak oraz zdjęcia niesamowitych guzikowych prac pani Liliany Gronuś.

Nowa Kronika Wałbrzyska: Promocja tomu 8 i 9, kolejny jeszcze w 2024 - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Tom 10 już w przygotowaniu, gromadzą wspomnienia o Elżbiecie Kwiatkowskiej-Wyrwisz

Jak zapowiedzieli Wojciech Klas z Fundacji Museion oraz Piotr Retecki, tom 10. NKW jest już w przygotowaniu, teksty zostaną zakończone lada moment, przejdą recenzję, korektę i skład. Jest szansa, że kolejny tom będzie miał promocję jesienią 2024 roku.
Fundacja Museion pracuje też nad innych wydawnictwem, powstaje książka o Elżbiecie Kwiatkowskiej-Wrywisz i o regionie, który tak ukochała. Nie sposób mówić o tych elementach rozłącznie.

- Ela to jest region i region to jest Ela - przekonywali twórcy książki "Obecność", która będzie prezentować informacje o portretowanej, o regionie wałbrzyskim, kalendarium jej życia i wybór zdjęć z obszernej dokumentacji fotograficznej, którą zmarła współzałożycielka Fundacji Museion zgromadziła.

Kto ją znał, ten pamięta jej energię i nieodłączny aparat w ręce. Dodatkowo, zbierane są jeszcze wspomnienia o nieodżałowanej pani Elżbiecie. Wciąż można się nimi podzielić, a trafią do książki.

Skarb praskich groszy to jeden z najciekawszych reliktów odnalezionych w Wałbrzychu

Tego w Wałbrzychu już nie ma. Niepowtarzalne relikty historii!

15 marca 2024 w Akademii Nauk Stosowanych zebrali się przedstawiciele Fundacji Museion, twórcy artykułów zawartych w 8 i 9 tomie oraz pasjonaci regionaliści.

Nowa Kronika Wałbrzyska: Promocja tomu 8 i 9, kolejny jeszcz...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto