Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa opłata produktowa. Zapłacimy więcej za napoje w jednorazowych kubeczkach. I to sporo!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W życie ma wejść nowa opłata produktowa doliczana do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych.
W życie ma wejść nowa opłata produktowa doliczana do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych. Pexels
W drugiej połowie tego roku w życie ma wejść kolejny podatek, który mocno uderzy konsumentów po kieszeni. Będzie to tak zwana nowa opłata produktowa doliczana do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych. Jej wprowadzenie oznacza, że podrożeją między innymi napoje sprzedawane w jednorazowych kubeczkach.

Ma zmienić nawyki konsumentów

Miłośnicy gorącej kawy, herbaty albo piwa kupowanego na wynos niebawem mogą się mocno zdziwić podczas zakupów. W lipcu ma zostać wprowadzona nowa opłata produktowa, która będzie doliczana do produktów sprzedawanych w jednorazowych opakowaniach z tworzyw sztucznych. Ma ona zniechęcić konsumentów do kupowania plastiku i przekonać ich do przerzucenia się na produkty wykonane z alternatywnych materiałów lub te wielokrotnego użytku. Dodatkową opłatą objęte będą między innymi:

  • kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami
  • pojemników na żywność - w tym pojemniki typu fast food

Dopłacać będą klienci. I to niemało

Opłata za opakowania jednorazowego użytku będzie doliczana do ostatecznej ceny produktu i zapłaci za nią konsument. Ile? Nawet złotówkę za sztukę. Od trzech lat podobna opłata - tak zwana recyklingowa - jest doliczana przez sklepy do każdej jednorazowej torebki foliowej.

Przeczytaj też:

W plastiku za opłatą lub z papieru

Wprowadzenie nowej opłaty nie oznacza jednak, że klienci będą zmuszeni do jej uiszczenia. Zgodnie z przepisami - powinni mieć wybór. Dlatego restauracje, kawiarnie, sklepy czy bary wydające napoje lub posiłki w jednorazowych opakowaniach z plastiku
będą też mały obowiązek przedstawienia klientom alternatywy. Chodzi o to, aby konsument mógł sam zdecydować, czy poniesie dodatkowe koszty, czy zdecyduje się na opakowanie wykonane z innych - biodegradowalnych materiałów.

Koniec ze styropianem, ale nie tylko

Tymczasem już od 3 lipca całkowicie zakazane będzie wprowadzanie do obrotu niektórych produktów z tworzyw sztucznych i tak zwanych oksydegradowalnych, czyli takich, które nie nadają sie do recyklingu. To oznacza, że więcej nie zobaczymy już na przykład plastikowych patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów oraz styropianowe pojemniki na posiłki i napoje.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto