Nowa Sala Ślubów wkrótce! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Willa przy Matejki 5 na przełomie maja i czerwca 2023 - jedna ściana właśnie odsłonięta. Rusztowania zdemontowane.
Willa przy Matejki 5 na przełomie maja i czerwca 2023 - jedna ściana właśnie odsłonięta. Rusztowania zdemontowane. Elżbieta Węgrzyn
Ślub w pięknej oprawie to niezapomniane doświadczenie, małżonkowie starannie wybierają miejsca, w którym powiedzą sakramentalne "tak". Mamy dobrą wiadomość dla par planujących pobrać się w Wałbrzychu. Miasto, po wielu przeprowadzkach, będzie mieć Salę Ślubów z prawdziwego zdarzenia! Zobacz galerię zdjęć z obecnej, byłych i niedoszłej siedziby USC oraz najnowsze zdjęcia elewacji przyszłej siedziby - ale piękna!

Spis treści

Wędrówka Urzędu Stanu Cywilnego po Wałbrzychu

O tym, że Sala Ślubów w Wałbrzychu nie jest zbyt elegancka i mieszkańcy miasta stający na ślubnym kobiercu mogliby mieć w tej szczególnej chwili piękniejszą oprawę uroczystości oraz wygodę mówi się nie od dziś. Sala Ślubów w Wałbrzychu i USC kilka razy w ostatnich latach zmieniały lokalizację, ale docelowo miały zakładano, że wrócą do Ratusza. Jednak jest już niemal pewne, że wkrótce wałbrzyszanie będą się pobierać w pewnej zabytkowej willi. I to nie tej z ul. Zamkowej.
Ruszamy śladem wędrówki Sali Ślubów w Wałbrzychu...

1. Ratusz

- Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa przyjechali na początku stycznia 1964 roku do Wałbrzycha z kabaretem Porfirion.[...] Artyści pomyśleli wówczas, że może nie warto dłużej czekać ze ślubem i przyszli do Ratusza, gdzie mieścił się wówczas Urząd Stanu Cywilnego - wspominał pan Leszek Grodziński, pasjonat polskiej muzyki tamtych lat, który wytropił tajemnicę tego wałbrzyskiego mariażu.

Dobra wiadomość dla par! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów
Ratusz, Plac MagistrackiElżbieta Węgrzyn

Tablica upamiętniająca ten ślub z lat 60. nie bez przyczyny po przystanku na ul. Matejki i Kościuszki trafiła w 2022 roku na korytarz Ratusza przy Placu Magistrackim. Relację z tego wydarzenia przypominamy poniżej.

Tu mieścił się Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu w latach 60. XX w.

2. Matejki 2

Od połowy lat 70. wałbrzyski Urząd Stanu Cywilnego wraz salą przeznaczoną do udzielania ślubów mieścił się w klasycystycznej kamienicy przy ul. Matejki 2, jednak ten reprezentacyjny gmach z datą 1885 na wejściu wymagał gruntownego remontu. W lipcu 2012 roku budynek opróżniono, a USC z Salą Ślubów przeniesiono do bliskiego sąsiedztwa Ratusza. Jak się okazało był to dopiero początek ich wędrówki po mieście.

Dobra wiadomość dla par! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów
Matejki 2Elżbieta Węgrzyn

Zdjęcia gmachu znajdziecie w galerii zdjęć.

Piękny park i klasyczny wygląd willi... Tak, tu brało ślub wielu mieszkańców miasta i przyjezdnych.

Po remoncie kamienica przy Matejki 2 mieści Biuro Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości oraz Biuro Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa, a Sala Ślubów z USC ruszyły na dalszą wędrówkę.

3. Kopernika 2

Po wyprowadzce z ul. Matejki Sala Ślubów zakotwiczyła w odkupionej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nieruchomości przy ul. Kopernika 2 (zdjęcia wnętrza znajdziecie w galerii zdjęć).

Dobra wiadomość dla par! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów
Kopernika 2Elżbieta Węgrzyn

Ratusz zapłacił za nią 6 mln, a ZUS zbył ją tym chętniej, że przenosił się do nowo wybudowanego gmachu na ul. Kasztanową. Obecna Sala Ślubów mieści się na pierwszym piętrze i nie wyróżnia się niczym szczególnym poza okazalszymi rozmiarami, ozdobnymi zasłonami i kinkietami. By do niej dojść przyszli małżonkowie, świadkowie i goście - podobnie jak inni interesanci - przechodzą przez korytarze urzędu, wchodzą po schodach niedostępnych dla osób z problemami w poruszaniu się. Co więcej, budynek ten wymaga remontu i Sala Ślubów miała do niego trafić tylko tymczasowo.
Front budynku przy Kopernika 2 jest niepozorny, przez to sesje zdjęciowe młodych małżonków i gości uroczystości przed nim należą do rzadkości. Takie zdjęcia wśród par pobierających się np. w szczawieńskim Ratuszu są standardowe.

Tu obecnie mieści się USC w Wałbrzychu - mapa.

Sala Ślubów w Wałbrzychu w poszukiwaniu stałej siedziby

4. USC ponownie w Ratuszu?

W 2017 roku prezydent Roman Szełemej wspominał o tym, że na bazie postulatów mieszkańców tworzone są plany powrotu wałbrzyskiego USC i Sali Ślubów na parter Ratusza, gdzie miały one siedzibę już w okresie międzywojennym.

Zabytkowy charakter, wyremontowane wnętrze i stosowne zaplecze miało przyciągać wałbrzyszan, a nawet przyjezdnych by zechcieli pobierać się właśnie w naszym mieście. Przenosinom USC na Plac Magistracki miały też służyć wyprowadzki wydziałów z Ratusza do nowych wnętrz w ścisłym centrum. Pomieszczenia oddawane po remontach na potrzeby biurowe urzędu miejskiego pojawiły się w kamienicy u zbiegu Placu Magistrackiego z ul. Dmowskiego (była apteka) i ul. Sienkiewicza (po banku). Niestety, choć projekty przebudowy instalacji elektrycznej i sanitarnej w Ratuszu są gotowe, to remont jest odkładany... z braku funduszy.

5. Zamkowa 2 - willa Keidorfta?

Prace na parterze Ratusza przystosowujące go na potrzeby Sali Ślubów nie wystartowały, a podczas lipcowej sesji w 2018 roku prezydent Wałbrzycha przedstawił inną lokalizację tego wyjątkowego miejsca. Przebudowa willi z ul. Zamkowej leżącej w parku przy Pałacu Czettrizów miała łączyć rewitalizację i ratunek zabytku z e stworzeniem godnego miejsca dla Urzędu Stanu Cywilnego i Sali Ślubów.

Dobra wiadomość dla par! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów
Zamkowa 2Elżbieta Węgrzyn

Projekt "Termomodernizacja i restauracja zabytkowego obiektu położonego w zespole pałacowo-willowo-parkowym przy ul. Zamkowej 2 na potrzeby Urzędu Stanu Cywilnego" miał prymarnie kosztować ok. 7 mln zł i być wykonany do końca 2019 roku przy wsparciu środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ostatnich latach przygotowano projekt przebudowy tego pięknego gmachu, wizualizacje robiło wrażenie... Niestety, podobnie jak w przypadku Ratusza, były pilniejsze wydatki niż ten.
O projekcie pisaliśmy:

6. Sala Ślubów trafi do dawnej willi Issmera przy ul. Matejki 5

Niespodziewanie, podczas remontu innej zabytkowej willi - przy ul. Matejki 5 - miasto dostrzegło, iż gmach w którym mieszkał niegdyś lekarz Hochbergów i honorowy obywatel miasta, a następnie działała straż pożarna, może zyskać reprezentacyjną funkcję. Jeszcze kilka lat temu miano tam przenieść straż miejską i monitoring miejski, a następnie zmienić to miejsce w miejsce dla seniorów o młodzieży.

Dobra wiadomość dla par! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów
Matejki 5 obecnie - podczas remontu.Elżbieta Węgrzyn

Przełom ogłoszono podczas spotkania noworocznego 2023. O salach budynku przy ul. Matejki włodarz miasta mówił jak o zamku Książ.

- Poddajemy to renowacji, kosztuje nas więcej niż zamierzaliśmy i w tym miejscu chcemy, jeśli tylko uda nam się wszystkie formalności zrealizować, chcemy ustanowić nowy Urząd Stanu Cywilnego, bo to miejsce, które miało mieć przeznaczenie trochę inne, urzędniczo-socjalne, po prostu po odkryciu stiuków, po zlikwidowaniu farby olejnej, różnego rodzaju dykty i płyt paździerzowych jest po prostu pałacem, pałacem zgodnie z nazwą pałacem doktora Issmera - zapowiedział Szełemej.

Wojewoda zgodził się na to by dofinansowywany z rządowych funduszy gmach zmienił zastosowanie. Podczas sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha w maju zapowiedziano, iż nowy Urząd Stanu Cywilnego z Salą Ślubów zaczął działać w lecie 2023.

- Pierwsze śluby mogą się tu odbyć już we wrześniu - dodał prezydent Wałbrzycha.

Na przełomie maja i czerwca odsłonięto pierwszą ścianę elewacji po renowacji. Zobaczcie jak elegancko wygląda.

Dobra wiadomość dla par! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wróci na ul. Matejki. Zobacz byłe, obecną i przyszłą Salę Ślubów
Willa przy Matejki 5 na przełomie maja i czerwca 2023 - jedna ściana właśnie odsłonięta. Rusztowania zdemontowane.Elżbieta Węgrzyn

Matejki 5 - tutaj ma ostatecznie trafić Sala Ślubów i USC - mapa

Zobacz zdjęcia przyszłej, dawnych i współczesnej Sali Ślubów w Wałbrzychu.

Willa przy Matejki 5 na przełomie maja i czerwca 2023 - jedna ściana właśnie odsłonięta. Rusztowania zdemontowane.

Nowa Sala Ślubów wkrótce! Wędrujący Urząd Stanu Cywilnego w ...

Ratowany zabytek z Białego Kamienia

A na Sobięcinie? Co do remontu?

Na temat budynku przy Zamkowej 2 pisaliśmy:

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie