Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe programy - nowe szanse

Mirosław Kasprzak
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego w Wałbrzychu od lat znana jest z sukcesów we wspieraniu przygotowań przedsiębiorstw regionalnych do konkurowania na rynku polskim i trudnych rynkach Unii Europejskiej.

Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego w Wałbrzychu od lat znana jest z sukcesów we wspieraniu przygotowań przedsiębiorstw regionalnych do konkurowania na rynku polskim i trudnych rynkach Unii Europejskiej. Agencja znana jest także z umiejętności przygotowania i wdrażania przedsięwzięć rozwojowych gmin i powiatów Dolnego Śląska.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) to główni adresaci działań DARR SA, jednakże w dużym stopniu są nimi również samorządy. Praktyka już pokazała, że jednym z najważniejszych warunków wykorzystania środków finansowych europejskich programów regionalnych jest odpowiednio wczesne przygotowanie projektów infrastrukturalnych nadających się do finansowania przez Unię Europejską. Opóźnienia w tym względzie powodują najczęściej utratę możliwości wykorzystania pomocy Unii.
Dlatego już teraz - zachęca prezes agencji Sławomir Hunek - samorządy powinny rozpocząć profesjonalne działania, zmierzające nie tylko do wykorzystania funduszy przedakcesyjnych, ale przede wszystkim funduszy strukturalnych, które będą dostępne po przystąpieniu Polski do Unii. Dolnośląski program wykorzystania tych funduszy na lata 2004-2006 będzie tworzony już w przyszłym roku. Jest to ściśle związane z datą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Termin - 2003 rok.
Już wiadomo, zapewnia Sławomir Hunek, że projekty do wspomnianego programu trzeba będzie składać w przyszłym roku i muszą być one przygotowane w odpowiedni sposób, ściśle według niełatwych reguł. To nie tylko dokumentacja techniczna konkretnych projektów, ale także ich pełna analiza wykonalności, obejmująca zagadnienia finansowe, ekonomiczne i społeczne, oraz drobiazgowo opracowana analiza wpływu realizacji projektów na środowisko naturalne. Jeśli samorządy dolnośląskie zamierzają skorzystać z funduszy strukturalnych w 2004 roku i w latach następnych, to właśnie druga połowa bieżącego roku jest najwłaściwszym okresem dla przygotowania projektów.
DARR - profesjonalny doradca.

Już wiele razy DARR udowodniła, że w takich przypadkach sprawnie i szybko jest w stanie uczestniczyć w przygotowaniu projektów według obowiązujących w Unii standardów. I tym razem - zapewnia prezes - agencja jest gotowa do współpracy w zakresie kompletnego przygotowania projektów infrastrukturalnych według reguł wymaganych w programach przedakcesyjnych i w funduszach strukturalnych. Oferuje w tym zakresie kompleksowe opracowanie projektów bądź współpracę doradczą i szkoleniową, kierowaną do urzędników samorządowych odpowiedzialnych za tę sferę zagadnień.
4 atrakcyjne programy.
Obecnie DARR SA jako akredytowany wykonawca usług w programie Phare 2000 realizuje cztery interesujące programy. Akredytacja uzyskana od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości umożliwia świadczenie na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) najrozmaitszych usług, których realizacja jest dofinansowywana ze środków Unii Europejskiej.
“Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw”.
Program umożliwia wspieranie rozwoju MSP poprzez udzielanie dotacji na współfinansowanie kosztów usług doradczych i szkoleniowych, bezpośrednio związanych z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań lub nowych technologii.
Muszą być one związane z realizacją następujących działań: ocena technologii stosowanych przez przedsiębiorcę – audit technologiczny, przygotowanie do wdrożenia nowych technologii, wdrożenie pozyskanych technologii, wdrożenie własnych rozwiązań technologicznych.
Kwota dotacji nie może przekroczyć 60 proc. całkowitych kosztów projektu. Pozostała część musi być finansowana ze środków przedsiębiorcy. Minimalna wysokość dotacji to równowartość w złotych kwoty 1500 euro, zaś maksymalna 10 000 euro.
“Przygotowanie działania na rynku europejskim”.
Celem tego programu jest wsparcie MSP, prywatyzowanych drogą leasingu pracowniczego poprzez udzielanie dotacji na współfinansowanie kosztów projektów szkoleniowo-doradczych. Projekt opracowany przez Akredytowanego Wykonawcę, indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa, obejmować będzie sesje szkoleniowe oraz konsultacje z zakresu zarządzania, finansów i księgowości, jakości itd.
Kwota dotacji, którą otrzyma przedsiębiorca, nie może przekroczyć 80 proc. całkowitych kosztów projektu, pozostała część musi być finansowana ze środków wnioskodawcy. Minimalnie przedsiębiorstwo uzyskać może dotację w wysokości 1500 euro, maksymalnie 10 000 euro.
“Wprowadzenie do eksportu”.
Ten program wspiera rozwój MSP poprzez podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników w zakresie prowadzenia działalności eksportowej. Program skierowany jest do firm, które rozpoczynają eksport. Dotacja przeznaczona jest na finansowanie części kosztów udziału pracowników firmy w programie doradczo-szkoleniowym pn. “Studium ABC eksportu dla MSP”, składającym się z dwóch modułów tematycznych, tj. “Marketing eksportowy oraz “Transakcje eksportowe”. Kwota dotacji nie może przekroczyć 60 proc. całkowitych kosztów netto szkolenia, pozostała część musi być sfinansowana przez wnioskodawcę. Maksymalna wysokość dotacji dla jednego przedsiębiorcy wynosi 1000 euro.
“Program promocji eksportu”.
Jego celem jest wspieranie eksportu MSP poprzez udzielanie dotacji na realizację projektów ukierunkowanych na wzrost wartości sprzedaży eksportowej, zwiększenie liczby rynków eksportowych, zwiększenie liczby kontrahentów zagranicznych. Dotacja jest przeznaczona na finansowanie części kosztów usług związanych z realizacją takich działań eksportowych, jak: badanie rynków, kojarzenie partnerów, wizyta studialna, promocja produktu, udział w targach i wystawach zagranicznych.
Minimalna wysokość dotacji, o którą może ubiegać się przedsiębiorca, to równowartość w zł kwoty 1500 euro, maksymalnie 10 000 euro.
Jesienią br. DARR SA rozpocznie realizację dwóch projektów, w których uczestniczyć mogą bezrobotni absolwenci szkół wyższych, średnich i policealnych z powiatu wałbrzyskiego i kamiennogórskiego pn. “Zostań przedsiębiorcą” i “Młode firmy eksportują”
Głównym celem projektów będzie podnoszenie umiejętności i wiedzy młodzieży z zakresu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, samozatrudnienia, a także wyzwolenie w młodych ludziach aktywności i przedsiębiorczości.

Agencja Pracy Czasowej - oferta dla firm szukających możliwości obniżenia swoich kosztów.
Taka agencja w DARR SA rozpocznie działalność już od 1 czerwca br. - podstawową usługą realizowaną przez agencję będzie możliwość wypożyczania pracowników związanych z Agencją Pracy Czasowej do pracy w innej firmie jako “czasowego personelu pomocniczego”. Zastosowanie właśnie bardziej elastycznych form zatrudnienia w firmie pozwala przede wszystkim na uproszczenie, profesjonalizację i racjonalizację zarządzania kadrami oraz przejście od kosztów stałych na koszty zmienne zatrudnienia.
Powszechna tendencja do redukcji kosztów wskazuje, że tylko wtedy warto je ponosić, gdy jest to uzasadnione zwiększeniem produkcji czy sprzedaży.
Korzystanie z pracy personelu czasowego pozwala pracodawcy przede wszystkim na oszczędności związane z kosztami zatrudnienia oraz zwiększa efektywność wykorzystania czasu pracy.
Wykorzystanie pracowników czasowych to najlepsze rozwiązanie dla firm w okresie nasilonej produkcji sezonowej, przy realizacji dodatkowych zamówień oraz w przypadku konieczności zastąpienia stałego pracownika nieobecnego z powodu choroby lub urlopu. Wypożyczany może być pojedynczy pracownik, jak i większe grupy pracowników. Przedsiębiorca, który potrzebuje na krótki czas większej ilości pracowników do wykonania określonego zadania, zgłasza takie zapotrzebowanie do Agencji Pracy Czasowej. Po określeniu profilu kandydata agencja przystępuje do rekrutacji i selekcji. Wybrane osoby, które odpowiadają określonym kryteriom, są “wypożyczane” do pracy. Pracodawcą “wypożyczonego” pracownika jest Agencja pracy Czasowej, która podpisuje z nim umowy, wypłaca wynagrodzenie i dokonuje do tych umów rozliczeń podatkowych.
Dolny Śląsk - Ukraina
“Współpraca gospodarcza Dolnego Śląska z regionem Dniepropietrowskim”.
- To kolejne przedsięwzięcie realizowane przez DARR SA - informuje wiceprezes Artur Sawrycz.
Projekt jest wynikiem zainicjowanych przez agencję w marcu 1999 roku kontaktów z przedstawicielami środowisk gospodarczych regionu Dniepropietrowska na Ukrainie. Finansowany jest częściowo w ramach programu INICJATYWA WSPÓŁPRACY: POLSKA-AMERYKA-UKRAINA (PAUCI) wspieranego ze środków USAID. Całe polsko-ukraińskie przedsięwzięcie rozpoczęło się w połowie maja i potrwa do końca listopada br. W jego ramach zorganizowano już warsztaty szkoleniowe dla dolnośląskich firm, a w dniach 6-9 czerwca br. odbędzie się Misja Gospodarcza do Dniepropietrowska, w której weźmie udział 10 przedsiębiorców. Głównym celem misji jest ułatwienie przedsiębiorcom obu regionów nawiązania współpracy gospodarczej. W tym celu zaplanowane zostały bezpośrednie rozmowy biznesowe oraz zwiedzanie Polskiej Wielobranżowej Wystawy Narodowej, która w tym czasie odbywać się będzie w Dniepropietrowsku. Możliwości gospodarcze Dolnego Śląska, informacje o uwarunkowaniach prawnych, celnych i podatkowych obowiązujących w Polsce zaprezentowane zostaną natomiast eksporterom podczas specjalnie przygotowanego seminarium, w którym wezmą udział przedsiębiorcy ukraińscy. Cały projekt zakończy Misja Gospodarcza przedsiębiorców dniepropietrowskich na Dolny Śląsk, która zaplanowana została na październik br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto