18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja Kodeksu Pracy

oprac
Wprowadzone zmiany uelastyczniają czas pracy
Wprowadzone zmiany uelastyczniają czas pracy Tomasz Gola
Dziś wchodzi w życie najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy. Zmiana dotyczy przede wszystkim działu szóstego Kodeksu Pracy oraz obejmuje zmiany przepisów w zakresie okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz ruchomego czasu pracy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy - czego dotyczy?

Uchwalona ustawa wprowadza wydłużenie okresu rozliczeniowego z 4 do 12 miesięcy, przy zagwarantowaniu wszystkich dotychczas obowiązujących norm ochrony. Takie rozwiązanie szczególnie docenią pracodawcy, których usługi i produkcja uzależnione są od sezonowości. Ruchomy czas pracy daje natomiast możliwość organizacji własnego czasu pracy przez pracownika i dostosowanie go do innych obowiązków.

Nowelizacja Kodeksu Pracy - co na to posłowie?

- Nowe rozwiązania pozwolą również uniknąć masowych zwolnień. 12-miesięczne okresy rozliczeniowe są stosowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Czechach, gdzie ułatwiają funkcjonowanie firm w okresie spadku zamówień. Pracownik będzie miał prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli np. w danym miesiącu nie miałby prawa do wynagrodzenia ze względu na rozkład czasu przyjęty w okresie rozliczeniowym. Co najważniejsze - żadne zmiany nie wejdą w życie bez zgody przedstawicieli pracowników, czyli związków zawodowych – mówi o zmianach posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Nowelizacja Kodeksu Pracy - dwie najważniejsze zmiany
Konieczność przedłużenia okresu rozliczeniowego musi być uzasadniona przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Nowe zasady mogą zostać wprowadzone w firmie w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników. Wprowadzenie tych rozwiązań musi być również zgłoszone Państwowej Inspekcji Pracy. To rozwiązanie umożliwi pracodawcom swobodniejszą organizację pracy oraz dostosowywanie zatrudnienia do wymagań rynkowych. Przepisy jednak jednoznacznie wskazują, że pracę w nadgodzinach nie można zlecać standardowo. Jest ona czymś sporadycznym, a w przypadku jej nadużywania wkroczy Inspekcja Pracy.

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy jest drugim istotnym rozwiązaniem. Na próżno szukać w obecnym stanie prawnym przepisów, które dopuszczałyby taką organizację czasu pracy jak ruchomy czas pracy. Projektowane zmiany pozwolą natomiast pracownikowi w porozumieniu z pracodawcą decydować o godzinie rozpoczęcia pracy. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi pogodzenie pracy z inną aktywnością (m.in. obowiązkami rodzicielskimi lub własną edukacją). Ruchomy czas pracy nie może jednak naruszać prawa pracownika do 11 godzin odpoczynku w każdej dobie, bez przerwy i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto