Nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Będą duże zmiany dla właścicieli domów w kwestii ogrzewania

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Polska należy do państw z najgorszym powietrzem w Europie, za co w znacznym stopniu odpowiadają piece na paliwa stałe.
Polska należy do państw z najgorszym powietrzem w Europie, za co w znacznym stopniu odpowiadają piece na paliwa stałe. Anna Kaczmarz
Obowiązek podłączenia domu do sieci ciepłowniczej oraz wysokie kary za sprzedaż nieekologicznych kotłów (tzw. „kopciuchów”) – to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza nowelizacja Prawa ochrony środowiska.

Poprawić fatalną jakość powietrza w Polsce – tak można podsumować cel nowelizacji Prawa ochrony środowiska, którą na początku listopada 2019 r. podpisał prezydent. Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze trudniejsze niż dotąd stanie się kupno nieekologicznego pieca, zaś sprzedawcom „kopciuchów” będą grozić wysokie kary. Co więcej, pojawi się obowiązek przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, jeśli tylko będzie to technicznie i ekonomicznie możliwe. Od tego obowiązku będą jednak dwa wyjątki.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – co się zmieni?

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw została prawie jednogłośnie przyjęta przez Sejm w pierwszej połowie września. Następnie nowe przepisy przyjęli także senatorowie, a w listopadzie dokument podpisał prezydent. Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia, czyli jeszcze w tym roku (za wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną działać od 1 stycznia 2020 r.).

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzi nowelizacja Prawa ochrony środowiska, to:

 • obowiązek przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, o ile tylko jest to możliwe (z wyjątkami),
 • dalsze utrudnienie sprzedaży tzw. „kopciuchów” i wprowadzenie kar dla ich sprzedawców,
 • zwolnienie z podatku od osób fizycznych dotacji i umorzonych pożyczek (a także związanych z nimi dochodów) otrzymanych od narodowych oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska,
 • wprowadzenie jednolitej 8-procentowej stawki VAT dla mikroinstalacji OZE w przypadku budownictwa społecznego.

Poniżej wyjaśniamy dokładniej, co zmieni się wskutek nowelizacji przepisów.

Obowiązek przyłączenia do sieci ciepłowniczej – z wyjątkami

Dla właścicieli domów i deweloperów najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie obowiązku przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. Obejmie on budynki jedno- i wielorodzinne, w przypadku których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki umożliwiające dostarczanie ciepła z sieci. Nie znaczy to jednak, że temu nakazowi podlega każda osoba mieszkająca w zasięgu sieci.

– Obowiązek (...) dotyczyć będzie budynków nowych lub gruntownie modernizowanych, w odniesieniu do których niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę – poinformowało w odpowiedzi na nasze pytanie Ministerstwo Energii. – Obowiązek ten nie będzie dotyczył zatem wszystkich obiektów, które znajdują się w zasięgu systemu ciepłowniczego i w odniesieniu do których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci.

To, czy podłączenie jest możliwe w przypadku projektowanych budynków, oceni każdorazowo projektant, zawierając swoją opinię w oświadczeniu, które będzie odtąd stanowić część wniosku o pozwolenie na budowę.

Od omawianego przepisu przewidziano dwa wyjątki. Pierwszy z nich głosi, że właściciel budynku, który można podłączyć do sieci ciepłowniczej, będzie zwolniony z tego obowiązku, jeżeli:

(...) planowane jest dostarczanie ciepła z indywidualnego źródła ciepła w obiekcie, które charakteryzuje się współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej nie wyższym niż 0,8 lub pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego.

Oznacza to, że podłączenia do sieci unikną osoby, które zamontują w swoim domu pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub inne źródło ciepła spełniające podaną normę. Będą to przede wszystkim kotły na biomasę i biogaz (współczynnik 0,2–0,5), a także systemy grzewcze wykorzystujące energię wiatrową, słoneczną czy geotermalną (współczynnik 0,0). Normy zwalniającej z obowiązku przyłączenia do sieci nie spełniają natomiast źródła ciepła wykorzystujące:

 • węgiel kamienny,
 • węgiel brunatny,
 • gaz ziemny,
 • gaz płynny,
 • olej opałowy.

Wszystkie te paliwa mają bowiem współczynnik 1,1, a więc przekraczający dopuszczalną wartość 0,8.

Drugi wyjątek od obowiązku przyłączenia dotyczy sytuacji, gdy:

(...) ceny ciepła stosowane przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem ciepła i dostarczające ciepło do sieci ciepłowniczej (...) są równe lub wyższe od obowiązującej średniej ceny sprzedaży ciepła.

Znaczy to, że jeżeli ceny ciepła sieciowego będą w danej okolicy zbyt wysokie, właściciel budynku mieszkalnego również będzie miał prawo nie podłączać go do sieci.

[QUIZ] Nad morzem, w górach, wśród lasów? Sprawdź, gdzie powinieneś zamieszkać

Wysokie kary powstrzymają sprzedaż „kopciuchów”?

Kolejną zmianą, którą odczują niektórzy właściciele domów, będzie dalsze zaostrzenie przepisów zakazujących sprzedaży „kopciuchów”. Chodzi o nieekologiczne, tanie kotły na paliwa stałe, które znacząco przyczyniają się do powstawania smogu. Obecnie w Polsce teoretycznie można nabywać tylko kotły najwyższej, 5. klasy. W praktyce jednak „kopciuchy” są nadal sprzedawane, tyle że pod zmienionymi nazwami.

Polscy prawodawcy próbują powstrzymać obrót takimi kotłami już od 2017 roku, ale bez większych sukcesów – szacuje się, że szara strefa to wciąż ok. 20 proc. całkowitej sprzedaży w tej branży. Teraz w walce z „kopciuchami” ma pomóc wprowadzenie kar dla firm, które sprzedają takie urządzenia. Ustalono następujące zasady:

 • przedsiębiorca, który wprowadza pozaklasowe kotły na rynek, zapłaci karę w wysokości do 5 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym;
 • opisana wyżej kara nie może być niższa niż 10 000 zł;
 • jeśli przedsiębiorca nie uzyskał w poprzednim roku przychodu, za handel „kopciuchami” zapłaci 10 000 zł.

Przy okazji nowelizacji Prawa ochrony środowiska uszczelniono także przepisy związane ze sprzedażą pieców. Nadano także nowe uprawnienia Inspekcji Handlowej, która będzie mogła odtąd badać sprzedawane kotły i związaną z nimi dokumentację.

Smog w Polsce zabija tysiące osób rocznie

Nowe prawo dotyczące ogrzewania domów i mieszkań w Polsce ma na celu chronić nie tylko środowisko naturalne, ale także ludzkie zdrowie. Jak wynika z licznych badań naukowych, pod względem problemów ze smogiem Polska należy do niechlubnej europejskiej czołówki. Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) w naszym kraju stwierdzono drugie najwyższe stężenie szkodliwych cząsteczek pyłu PM10 w powietrzu w całej Europie – gorszy wynik odnotowano tylko w Turcji.

Nie lepiej jest ze stężeniem drobniejszego pyłu PM2,5 – jak podaje zeszłoroczny raport „World Air Quality Report 2018”, tylko pięć krajów w Europie ma pod tym względem gorsze powietrze niż my. Co więcej, na liście piętnastu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich znalazły się aż trzy polskie:

 • Jaworzno – 5. miejsce,
 • Kraków – 9. miejsce,
 • Katowice – 15. miejsce.

Wszystkie te dane powinny budzić niepokój, ponieważ smog zwiększa ryzyko m.in. chorób układu oddechowego (w tym astmy), zawału serca, zakrzepicy żył głębokich, wylewu i chorób nowotworowych. Zdaniem ekspertów EEA z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku przedwcześnie umiera w Polsce około 47 500 osób.

Ceny mieszkań w końcu w dół

Wideo

Materiał oryginalny: Nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Będą duże zmiany dla właścicieli domów w kwestii ogrzewania - Polska Times

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

U mojej starszej mamy domokrążca z MEC wcisnął jej,podłączenie ciepłej wody z sieci.Mama mieszka sama,wody ciepłej zużywa bardzo mało,zrujnowali łazienkę po remoncie,usunęli piecyk gazowy który praktycznie był nowy.Zachowali się jak Hieny cmentarne.WSTYD

s
składy
4 października, 15:18, smog:

jak pala sie sklady smieci to smogu nie ma TEraz sie okazuje ze i gaz jest bee Dokad wy urzedasy od 7 bolesci bedziecie eludziom macic w glowach

Składy śmieci mają bogaci, byle czym palą biedni. Niech lepiej sprawdzają jaki węgiel sprzedają, nasz sąsiad kupuje węgiel kiepskiej jakości i smród na całą okolicę idzie.

G
Gość
4 października, 17:05, Gość:

ktoś pali oponami albo czymś innym na ul Sosnowej 16. Dym idzie pionowo do góry, pózniejs się wije po całym osiedlu.

To samo jest na Andersena/Brzechwy oraz Produkcyjnej przechodząc musisz wstrzymać oddech i biec, szczypią oczy i gardło.Proponuje kontrolę straży miejskiej.

G
Gość

Property in Spain

G
Gość

Https://google.com

G
Gość

Wysztko fajnie .....". (...) planowane jest dostarczanie ciepła z indywidualnego źródła ciepła w obiekcie, które charakteryzuje się współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej nie wyższym niż 0,8 lub pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. "

Czyli dalej będzie taka fikcja jak z EP,....... zapis w projekcie " kotłownia gazowa wspomagana kominkiem na drewno w 50% ". W efekcie kocioł o współczynniku nakładu 1,1 kominek współczynnik 0,2 po uśrednieniu daje 0,75 :( więc się łapie i przez urzędy to przechodzi :/

M
Mwa

Wszyscy widzą tylko piece! A samochody?szczególnie ropniaki, smród spalin nieziemski!a przesiądzie się na rowery! Nawet liści nie chce się zamiatać i grabić tylko używają dmuchaw i wiele innych rzeczy. Niech każdy w swoim otoczeniu zmieni choć jedną rzecz!

l
lech

Najlepiej tym pajacom napisać nie wolno,a nic nie robią,w centrum miast stoją piece kaflowe,to czym w takim piecu palić-zgoda nie oponami-ale obok domy z sieci ciepłowniczą,ale niestety podłączenie jest nie opłacalne

G
Gość

ktoś pali oponami albo czymś innym na ul Sosnowej 16. Dym idzie pionowo do góry, pózniejs się wije po całym osiedlu.

s
smog

jak pala sie sklady smieci to smogu nie ma TEraz sie okazuje ze i gaz jest bee Dokad wy urzedasy od 7 bolesci bedziecie eludziom macic w glowach

B
Bla bla
3 października, 20:38, Z Wejherowskiej:

Czym ogrzewac na wioskach ? Np. Robakowo gmi. Luzino ! Z Luzina przez czesc Robakowa w kierunku KOSCIOLA w Sychowej prowadza gaz ziemny do domostw a ci co mieszkaja na krzyzowce ul. Wejherowskiej dalej beda palic weglem i innym opalem ! Czego Luzinska gmina nie pomysli o innch poza kosciolem mieszkancach ul.Wejherowskiej

Chcieliście miasta to wdychajcie łapcie tego smoka może dostaniecie nagrodę Jobla no będziecie ciężejsi od ołowiu i różnych związków chemicznych i innych związków ....,.......

G
Gość

A co z wnioskami to wszystko o kant [wulgaryzm]a rozbić jak chcesz smoka to do Krakowa może go tam znajdziesz gówniane inwestycje a z czego zapłacić za podłączenie jak najpierw trzeba zainwestować wziąć kredyt i podłączyć to i mało tego to nie wiadomo czy zwrócą za tą inwestycję

D
Daro

W Zawierciu powinny działać w końcu drony antysmogowe które są w innych miastach są już normą. Widać jak na dłoni kto kopci i pali śmieciami i mandaty bez żadnych wyrzutów sumienia a nawet z obowiązku że się ludziom bez rozumu ratuje życie którzy zatruwają siebie i wszystkich wokoło. Wystarczy wejść na Airly nawet na telefonie widać jak dłoni gdzie są kopciuchy. Ja mam już w domu oczyszczacz powietrza i jest wielka poprawa praktycznie przeszedł mi męczący kaszel, myślę teraz nad drugim na zimę.

Krew mnie zalewa jak widzę sąsiadów z których wali brunatny dym prosto na okna aż całe ściany domu są okopcone.

Szkoda że Zawiercie NIC nie robi z tymi kopciuchami. Kolejny wstyd za Zawiercie.

Polecam przejść się po uliczkach przy ulicy Oświatowej zimą, smród niesamowity. Całe osiedle przy ul. Oświatowej powinno być w zimę kontrolowane. Domów jest mnóstwo a co 5 to kopciuch. Ile to kasy budżetu a ile dla naszego zdrowia to nie do policzenia. WŁADZE ZAWIERCIA RUSZCIE SIĘ I ZACZYNICIE KONTROLOWAĆ......

K
K....

Coraz mniej piecy węglowych a smog i zanieczyszczenie powietrza większe niż 20 lat wstecz. Ciekawe bo mieszkam na wsi i co drugi prawie dom ogrzewany jest gazem. A w artykule piszą że ludzie w miastach mają podłączyć się do sieci ciepłowniczej jesli będą ku temu warunki. A sieć cieplownicza czym jest opalana: węglem czy gazem bo jak węglem to gdzie tu walka ze smogiem .Kotlownia bedzie musiała więcej palić by ogrzać kolejne domy czy mieszkania.

Z
Z Wejherowskiej

Czym ogrzewac na wioskach ? Np. Robakowo gmi. Luzino ! Z Luzina przez czesc Robakowa w kierunku KOSCIOLA w Sychowej prowadza gaz ziemny do domostw a ci co mieszkaja na krzyzowce ul. Wejherowskiej dalej beda palic weglem i innym opalem ! Czego Luzinska gmina nie pomysli o innch poza kosciolem mieszkancach ul.Wejherowskiej

Dodaj ogłoszenie