Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NSA potwierdził wątpliwosci Wałbrzycha. Projekt „Lepsze perspektywy” trafił do ponownej oceny

red.
Paweł Gołębiowski
Jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie projektu „Lepsze perspektywy” zgłoszonego w 2020 roku przed gminę Wałbrzych do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Zarząd województwa oceni go jeszcze raz

Jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie projektu „Lepsze perspektywy” zgłoszonego w 2020 roku przed gminę Wałbrzych do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Wniosek przygotowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu został odrzucony przez Urząd Marszałkowski i miasto postanowiło odwołać się.

– Nie mogliśmy pogodzić się z taką decyzją, bo uważaliśmy, że warunki konkursu są nieprzejrzyste. Że nasz wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych. Apelowaliśmy do marszałka o cofnięcie decyzji – wyjaśniają władze Wałbrzycha.
Dodają, że chodziło dofinansowanie ponad 2 milionami złotych projektu o wartości 3 mln zł, który miał pomóc 180 osobom wykluczonym, m.in. podnosić ich kwalifikacje zawodowe, pomóc w znalezieniu pracy. Cześć pieniędzy byłaby przeznaczona na rehabilitację.

Kiedy zatem nic nie wskórali u marszałka, skierowali sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten przyznał im rację. – Ku naszemu rozczarowaniu Urząd Marszałkowski skierował sprawę do NSA – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Pod koniec października NSA potwierdził, że regulamin ustalony czy zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zawiera kryteria, które zostały sformułowane w sposób naruszający prawo.

Wałbrzych ma zatem korzystny dla siebie wyrok, ale co chyba najważniejsze nie stracił szans na uzyskanie dofinansowania wspomnianego projektu.
Urząd Marszałkowski informuje bowiem - „Przyjmujemy do wiadomości wyroki sądu i w całości je respektujemy. Projekt Gminy Wałbrzych, którego dotyczy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego został już przekazany do ponownej oceny, która powinna zakończyć się najpóźniej w lutym przyszłego roku. Samorząd Województwa zabezpieczył środki na dofinansowanie tego projektu, o ile oczywiście podczas oceny uzyska wystarczającą liczbę punktów do otrzymania dofinansowania”.

– Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że w naborze do którego aplikowała Gmina Wałbrzych złożono 176 wniosków i w toku procedury odwoławczej żaden z pozostałych Wnioskodawców nie kwestionował tego kryterium. Same kryteria ograniczające liczbę złożonych wniosków w zakresie naborów dotyczących podobnej tematyki i środków europejskich są stosowane od 2009 roku i zostały wprowadzone między innymi na podstawie próśb potencjalnych Wnioskodawców – podkreśla przy tym Michał Nowakowski rzecznik prasowy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
 – Do tej pory nie mieliśmy wyroków sądów i analiz prawnych wskazujących, że stosowane kryterium ograniczające liczbę złożonych wniosków w naborze może naruszać prawo. Jednak w związku ze wskazanymi wyrokami w kolejnych konkursach dotyczących środków europejskich zmienimy brzmienie tego kryterium, tak aby było zgodne z orzecznictwem sądu. Podkreślamy, że wszystkie kryteria stosowane w naborach finansowanych ze środków europejskich są konsultowane z członkami Komitetu Monitorującego, który następnie je zatwierdza. W skład Komitetu wchodzi również przedstawiciel Gminy Wałbrzych - dodaje rzecznik.  

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto