Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„O historii na żywo” w zamku Książ tym razem o Świebodzicach

Zamek Książ w Wałbrzychu
W ramach drugiego w 2019 r. spotkania „O historii na żywo”, prelekcję w zamku Książ o historii Świebodzic wygłosi Róża Stolarczyk
W ramach drugiego w 2019 r. spotkania „O historii na żywo”, prelekcję w zamku Książ o historii Świebodzic wygłosi Róża Stolarczyk materiał prasowy
Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na drugie w tym roku spotkanie z cyklu „O historii na żywo”. We wtorek (26 lutego) o godz. 17. prelekcję pt. „Świebodzice – zapomniane dziedzictwo” wygłosi Róża Stolarczyk z Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków.

Świebodzice położone u podnóży zamku Książ swoje losy od początku wiązały z tą piastowską twierdzą. Przez wieki kiedy pozostawały prywatną własnością rycerskiego, a później hrabiowskiego i książęcego rodu Hochbergów przeżywały swój rozkwit, którego ślady są do dziś obecne na mapie miasta.

Róża Stolarczyk opowie o zapomnianym dziedzictwie ostatniego piastowskiego właściciela Książa, księcia Bolka II Świdnicko-Jaworskiego z którego czasów pochodzą świebodzickie mury miejskie i relikty miejskiej warowni. Poznamy czasy Hochbergów i pozostawionej przez nich w Świebodzicach spuścizny, m.in. historycznego Kościoła Św. Mikołaja. Zapomniane dziedzictwo o którym mowa w tytule prelekcji to również to co zostało po ważnym rodzie przemysłowców czyli Kramstach, których miejski pałac jest dziś niestety szpecącą ruiną.

W opowieści Róży Stolarczyk nie zabraknie również historii świebodzickiego producenta zegarów Gustava Beckera oraz burzliwych czasów powojennych, kiedy świebodzickie dziedzictwo popadało w zapomnienie. Róża Stolarczyk jest członkinią Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków i Towarzystwa Miłośników Świebodzic. Z wykształcenia jest ceramikiem i bibliotekarzem. Jako historyk amator - zajmuję się historią Świebodzic od 40 lat. Od zawsze - turystycznie wędruję po Dolnym Śląsku.

Wstęp na prelekcję jest wolny. Organizatorzy proszą jednak o wcześniejszą awizację w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):

tel. 74 66 43 834 / 872
e-mail: [email protected]

Ważne informacje! Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:
- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe
- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto