Otwarcie restauracji i bazy noclegowej w zamku Grodno (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Uroczystość otwarcia restauracji i bazy noclegowej w zamku Grodno
Uroczystość otwarcia restauracji i bazy noclegowej w zamku Grodno Dariusz Gdesz
W wyjątkowy sposób gmina Walim uczciła 10 rocznicę przejęcia zamku Grodno od Skarbu Państwa. W obiekcie wykonano ogrom prac remontowych. Teraz można tam zjeść i przenocować, ale na tym nie koniec inwestycji.

Kilka dni temu (15 kwietnia) minęło 10 lat od decyzji wojewody dolnośląskiego, która dotyczyła przejęcia przez gminę Walim od Skarbu Państwa - zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Jubileusz władze Walimia uczciły we wtorek (24 kwietnia) oficjalnym otwarciem w zamku restauracji i bazy noclegowej. Nie doszłoby jednak do tego, gdyby nie ogrom prac wykonanych w zamku w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Informacja o odkryciu bulli antypapieża, w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na zamku Grodno

W 2009 r. na zlecenie władz Walimia została przygotowana koncepcja funkcjonalna - przestrzenna celem przeprowadzenia remontu i adaptacji obiektów zamku Grodno. Gminie Walim udało się wówczas także pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 70 tys. zł na prace związane z zabezpieczeniem konstrukcji budynku bramnego z XVI w. Całkowity koszt zadania, które zrealizowano w 2010 r. to nieco ponad 292 tys. zł.

W 2012 r. wykonano zabezpieczenie konstrukcji murów zamku górnego, które groziły zawaleniem. Na realizację tego zadania gmina Walim ponownie uzyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 500 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 576,5 tys. zł. Pozostałą część stanowił wkład własny gminy Walim. Kolejnym zadaniem zrealizowanym w 2012 r. było zabezpieczenie konstrukcji budynku tzw. łącznika. Na realizację tego zadania, które pochłonęło ponad 208,2 tys. zł, właściciel zamku pozyskał dotację w wysokości 50 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

W 2013 r. zabezpieczono konstrukcję - dawna basteja wschodnia oraz wieża bramna, czyli dawna kaplica. Kosztowało to ponad 398 tys. zł. Z tego ponad 199 tys. zł stanowiła dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałą część wkład własny. Prace remontowo-konserwatorskie na zamku Grodno były kontynuowane w 2014 r. Prowadzono je przy budynku bramnym. Wykonano wówczas stabilizację i odwodnienie zagrożonej osunięciem skarpy przy budynku, konserwację zabytkowego portalu kamiennego oraz wymianę stolarki okiennej stylizowanej na historyczną. Zadanie pochłonęło ponad 594 tys. zł, z tego 300 tys. zł stanowiła dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 2015/2016 wykonano prace projektowe związane z utworzeniem w obiekcie - Centrum Bioedukacji Multimedialnej Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Kosztowały prawie 44,9 tys. zł. W 2015 r. wykonano również elewację wjazdową obiektu. Kosztowała ponad 216, 3 tys. zł. Z tego 200 tys. zł stanowiła dotacja z MKiDN. W latach 2016/2017 zrealizowano zadanie pod nazwą: „Średniowieczny Zamek Grodno jako Centrum działalności kulturalnej i turystycznej - Przebudowa Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim: budynek bramny, budynek łącznika oraz remont baszty obronnej – roboty budowlane oraz dostawa i montaż wyposażenia”. Zadanie było realizowane przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej przyznanych na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Całkowity koszt zadania to ponad 2 mln zł, z tego ponad 1,2 mln zł przyznana gminie Walim dotacja.

Kolejną inwestycją zrealizowaną na zamku Grodno w 2017 r. było zabezpieczenie konstrukcji murów zamku górnego. Koszt zadania przekroczył 98,5 tys. zł. MKiDN przekazało na ten cel dotację w wysokości 40 tys. zł. W trakcie realizacji jest budowa Centrum Bioedukacji Multimedialnej Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Szacunkowy koszt zadania to 3,4 mln zł. Obejmuje ono również budowę przy pobliskim Jeziorze Bystrzyckim obiektu akwarium z występującymi w akwenie okazami fauny oraz nowej kładki, która połączy brzegi jeziora.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie