Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palmy z Chełmska Śląskiego

RS
Zwyczaj święcenia olbrzymich palm do Chełmska Śląskiego dotarł z Sądecczyzny
Zwyczaj święcenia olbrzymich palm do Chełmska Śląskiego dotarł z Sądecczyzny Rafał Święcki
18 metrów miała największa palma wielkanocna, przygotowana przez mieszkańców wsi Olszyny w gminie Chełmsko Śląskie. Materiał na nią zaczęli zbierać już jesienią. Samo wykonanie zajęło im dwa tygodnie.

Do drewnianego rdzenia przymocowali bazie, barwinki, trawę, jodłę, jałowiec i bukszpan. Gigantyczną palmę do kościoła w Chełmsku Śląskim wnosiło kilku mężczyzn. By ustawić ją przy ołtarzu, trzeba było użyć lin. Koniec palmy dotykał sklepienia świątyni.

Zwyczaj święcenia olbrzymich palm przywieźli do Chełmska Śląskiego tuż po wojnie mieszkańcy Sądecczyzny w Małopolsce. Przez kilka lat powojennych obyczaj ten był w tej miejscowości pielęgnowany. Potem na wiele lat został zapomniany. Wznowiono go dopiero 10 lat temu. Swoje palmy przygotowują ministranci, strażacy ochotnicy i miejscowe organizacje. Wszystkie przez okres wielkanocny będą stały w kościele. Potem zostaną spalone. Popiół jest używany do posypania głów w Środę Popielcową. Najwyższa palma nie zostanie spalona w całości. Drewniany rdzeń zostanie zachowany. W przyszłym roku posłuży do wykonania nowej palmy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto