Spis treści
Park Sobieskiego każdej wiosny wraz z przyrodą ponownie budzi się do życia
Wiosna przyszła w tym roku spóźniona, wciąż jeszcze brakuje nam słońca i ciepła, jednak nawet w chłodniejszy dzień możemy miło spędzić czas w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu.
To duży, w przeważającej mierze zadrzewiony park o powierzchni 32 ha. Został od ukształtowany pomiędzy budową gmachu dzisiejszego II LO w 1907 roku do początku lat 30. XX w., kiedy to powstał ogród różany. Park położony jest na wzgórzach w centrum miasta pomiędzy dzielnicami Śródmieście, Nowe Miasto i Stary Zdrój, ograniczony ulicami Szmidta, Lotników, Żwirki i Wigury, Karpacką oraz Al. Wyzwolenia.
W parku tym wiosną ponownie odżywa plac zabaw z fontanną, wkrótce mieszkańcy będą tez mogli wrócić do inhalacji solankowych, jako że po zimowej przerwie do pracy wróci wybudowana w 2022 roku tężnia solankowa.
Wiosną też coraz większym powodzeniem cieszy się taras położony przy schronisku turystycznym Harcówka - jedynym takim obiekcie - położonym w sercu miasta. Można tu zjeść posiłek, wypić piwo rzemieślnicze, a od tegorocznej wiosny również wyznać miłość i zawiesić pamiątkową kłódkę miłości.
Najważniejsze walory Parku Sobieskiego w Wałbrzychu
Najważniejszym walorem tego parku jest jego różnorodność.
Nie brak tu:
- utwardzonych ścieżek spacerowych, ławeczek i oświetlonych alejek. Ostatnio, w ramach kolejnego etapu rewitalizacji takich ścieżek przybyło
- dzikich zakątków takich jak dawne kamieniołomy - pisaliśmy o jednym z nich. To miejsce dostępne od ul. Lotników.
- wymagających tras rowerowych dla fanów downhillu, a także kortów tenisowych dla wielbicieli tego sportu,
- punktów widokowych do zdobycia, a także niepowtarzalnych panoram, jakie można z nich podziwiać. Jednym z nich jest Parkowa Góra
inny, przy ul. Inwalidów Wojennych położony jest bardzo blisko II Liceum
- Park ten wybierają również wielbiciele przyrody, rożnie tu około 100 gatunków drzew i krzewów liściastych oraz kilkanaście gatunków drzew iglastych. Nie brak tu też pomnikowych drzew, wśród nich rozłożyste buku oraz dęby. To tutaj rośnie też dąb miejski, następca dębu herbowego. Dąb miejski jest najmłodszym w mieście pomnikiem przyrody, rośnie w miejscu, gdzie do początki XX wieku rosło drzewo, które trafiło do herbu Wałbrzycha.
Wiosna w Parku Sobieskiego zakwita tysiącami zawilców
Pierwsze wiosenne kwiaty w Parku Sobieskiego to pojedyncze krokusy rosnące nieopodal zbiornika wodnego za Harcówką. W kwietniu zaś zakwita kwietny dywan zawilców pokrywający przestrzeń między drzewami przy dawnym torze saneczkowym. Wyglądają przepięknie. Mniejsze skupiska tych kwiatów spotkamy też w innych częściach parku, m.in. przy ul. Inwalidów Wojennych.

Nim zakwitną kasztanowce, po parku krążą mieszkające ku rodziny kosów, a także zwinne wiewiórki. Obserwowanie ich wspinaczki po drzewach wyciszy każdego zmęczonego gwarem miasta mieszczucha.
Tej wiosny, w związku z budową wieży widokowej, część parku jest wyłączona i niedostępna dla spacerowiczów. Mowa m.in. o okolicy zbiornika wodnego oraz punktu widokowego za Harcówką.
Zobaczcie wiosenne zdjęcia Parku Sobieskiego w Wałbrzychu
Park Sobieskiego w Wałbrzychu - urokliwe miejsce na wiosenny...
Więcej galerii zdjęć, w tym zdjęć wiosennych:
Polecamy też ostatnie nasze galerie zdjęć dotyczące przyrody Wałbrzycha i okolic:
- Tulipanowce zakwitły na Dolnym Śląsku. Gdzie rosną najokazalsze? Oto lista miejsc!
- Różaneczniki kwitnące przy Pałacu Czettritzów w Wałbrzychu [ZDJĘCIA]
- Najlepszy czas, by podziwiać kwitnące różaneczniki w Szczawnie-Zdroju [FOTO]
- Ulica Kasztanowa w Wałbrzychu zachwyca w rozkwicie [ZDJĘCIA]
- Klimatyczny zbiornik wodny o krok od centrum Wałbrzycha
- Wałbrzych ozdobiony przez przepiękne kwitnące wiśnie

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?