Naukowcy obalają mit o „bezpiecznym piciu” Naukowcy obalają mit o „bezpiecznym piciu”

Naukowcy obalają mit o „bezpiecznym piciu”. Eksperci potwierdzają, że nawet niewielkie dawki alkoholu, które spożywamy regularnie, mogą narażać nas na choroby nowotworowe. (© vgstudio/123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wypijając 750-mililitrową butelkę wina na tydzień kobieta zwiększa ryzyko zachorowania na raka w taki sposób, jakby wypaliła 10 papierosów, a mężczyzna – 5. Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego?

  •  

    Skomentuj

Wyniki najnowszych badań opublikowanych na łamach „BMC Public Health” potwierdzają, że nawet umiarkowane ilości spożywanego alkoholu mogą być dla nas równie szkodliwe, jak palenie. Badacze doszli do zaskakujących wniosków. Co udało się im ustalić?

Butelka wina na tydzień = 10 wypalonych papierosów przez kobiety i 5 przez mężczyzn?


Okazuje się, że wypicie w ciągu tygodnia przeciętnej, 750-mililitrowej butelki wina, dla kobiet oznacza podobny wzrost ryzyka nowotworowego, jak po wypaleniu w tym samym czasie około dziesięciu sztuk papierosów, a dla mężczyzn – pięciu.

Brytyjscy naukowcy ustalili też, że na 1000 niepalących osób, które w ciągu tygodnia wypijają butelkę wina, nowotwór rozwinie się statystycznie u 14 kobiet i 10 mężczyzn.Jakie nowotwory grożą kobietom i mężczyznom przez picie alkoholu?


Regularne picie alkoholu przez panie najbardziej naraża je na rozwój raka piersi – jednego z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. Panom z kolei najbardziej zagraża z tego powodu rak przewodu pokarmowego i wątroby.

Eksperci podkreślają jednak, że dla większości osób, które piją alkohol, dużo większe ryzyko nowotworowe wiąże się z paleniem papierosów, dlatego rekomendują rzucanie palenia.

Wiele osób nadal nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nawet sporadyczne sięganie po alkohol może być szkodliwe. Naukowcy obalają mit o „bezpiecznym piciu” i ostrzegają, że nie ma takiej ilości alkoholu, która miałaby pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Alkohol – nawet w umiarkowanych dawkach – może narażać nas na nowotwory. Warto pamiętać, że picie wysokoprocentowych trunków także sprzyja tyciu!

Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.Źródło: BMC Public Health  •  Komentarze

Zdrowie

Komentarze (0)