Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podzamcze w Wałbrzychu kurczy się i starzeje

Elżbieta Węgrzyn
Najwięcej seniorów mieszka na najwcześniej oddanych do użytku ulicach Kasztelańskiej i Grodzkiej
Najwięcej seniorów mieszka na najwcześniej oddanych do użytku ulicach Kasztelańskiej i Grodzkiej Dariusz Gdesz
Podzamcze, największe wałbrzyskie osiedle jest mniejsze o ponad 10 tys. mieszkańców. Osiedle, zwłaszcza jego najstarszą część, zamieszkuje więcej seniorów.

– Na Podzamczu mieszkam od 1979 roku, nigdy dotąd nie mieszkało tu tylu seniorów co obecnie – mówi pan Stanisław Nowicki. Dodaje też, że razem ze wzrostem liczby ludzi starszych wydłużają się kolejki do lekarzy w lokalnych przychodniach.
Po osiedlowych alejkach w soboty i niedziele biegały kiedyś dzieci i spacerowały mamy z pociechami w wózkach, dziś częściej tu można spotkać seniora z pieskiem lub działkowca z ROD Podzamcze. – Mieszkam tu 35 lat, od dawna mam też 3-arową działkę. Bardzo lubię nasze osiedle i nigdy bym się stąd nie wyprowadził – zapewnia Władysław Moczulski.

Największe wałbrzyskie osiedle, podobnie jak cały nasz kraj, przez małą liczbę narodzin i wydłużający się czas życia, ma procentowo coraz więcej starszych mieszkańców. – Najwięcej seniorów mieszka na najwcześniej oddanych do użytku ulicach Kasztelańskiej i Grodzkiej. Na 3887 zgłoszonych mieszkańców jest tam ponad pięciuset liczących więcej niż 70 lat – mówi Zdzisława Szpejna, specjalista ds. członkowskich Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze.

Wzrastająca liczba seniorów widoczna jest podczas planowania zajęć w osiedlowym ośrodku kultury. - Jeszcze kilka lat temu większość naszej oferty kierowana była do młodzieży, dziś dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych i sekcji plastycznej, a pozostałe propozycje dotyczą seniorów – mówi Włodzimierz Palusko z Ośrodka Społeczno-Kulturalnego SM Podzamcze. Seniorzy udzielają się w Stowarzyszeniu Radość Życia, organizują imprezy okolicznościowe i piesze wycieczki, mają także swój chór „Cantus”. Dużą popularnością cieszą się tu też kursy komputerowe dla uczestników 55+. Obecnie odbywa się już siódma ich edycja.

Wałbrzyska wielka płyta, nie tylko ma coraz starszych mieszkańców, ale również jest ich coraz mniej. – W latach 90., po zakończeniu budowy większości zasobów mieszkaniowych na osiedlu zamieszkiwało prawie 30 tys. mieszkańców, w tym 25 tys. w naszej spółdzielni. Dziś liczba osób zamieszkałych w lokalach spółdzielczych to nieco ponad 15 tys. – mówi Helena Jakubowska z zarządu spółdzielni.
Na 7380 mieszkań spółdzielczych ponad sto jest obecnie niezamieszkała, w 32 proc. zgłoszony jest jedynie jeden mieszkaniec, 39 proc. to gospodarstwa domowe dwuosobowe. Zatem tylko w niespełna 2,2 tysiącu lokali, czyli w 29 proc. zasobów mieszka dziś więcej niż dwie osoby.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto