18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie

red.
opatow.um.gov.pl
Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest romańska kolegiata św. Marcina. Nie sposób do niej nie trafić – wieżami wyrasta wysoko ponad panoramę miasta. Do podziemnej trasy turystycznej mamy stąd kilkaset metrów. Wejście do piwnic znajduje się w kamienicy przy opatowskim rynku – Placu Obrońców Pokoju. Pod numerem 18, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Do podziemi wchodzimy z przewodnikiem PTTK. I już po pierwszych kilkunastu metrach można się tutaj poczuć jak na wycieczce po całej ziemi świętokrzyskiej. Historia średniowiecznych piwnic i prezentowanych w nich zbiorów geologicznych niemal na każdym kroku łączy się z innymi atrakcjami regionu. Z zasłyszanych tutaj opowieści wynotować można niezłą ściągę na co najmniej kilka następnych wycieczek.

Kto wie, czy opatowskie podziemia byłyby dzisiaj atrakcją turystyczną, gdyby nie zaczęły zagrażać kamienicom Starego Miasta... A waliło się tutaj, pękało i sypało już w XIX wieku. Prace zabezpieczająco-rewaloryzacyjne krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza rozpoczęła w 1971 r.
Z przerwami trwały do roku 1984. Roboty polegały na odgruzowywaniu komór i korytarzy, wzmacnianiu istniejącej obudowy lub wykonywaniu wtórnej. Powstało również kilka odcinków nowych korytarzy, łączących wszystkie odnowione komory w całość. Trasa turystyczna ma 400 m długości. Prowadzi przez 46 pomieszczeń, położonych na trzech poziomach o głębokości do 14,5 m. Temperatura waha się tutaj od 6 do 12 st. C, a wilgotność powietrza wynosi 70 procent.

Piwnice już od średniowiecza służyły kupcom i mieszczanom jako składy towarowe, a także pracownie rzemieślnicze. Tak długo, jak długo przebiegały tędy ważne szlaki kupieckie ze Śląska i Krakowa na Wielkopolskę, Pomorze i Ruś Halicką. Czasy prosperity przeżywał Opatów, kiedy jego właścicielem był kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki (1515-1532). A że opasane murami miasto ograniczało inwestycje budowlane, mieszczanie i kupcy zaczęli schodzić pod pierwszą kondygnację piwnic – na drugi i trzeci poziom. W czasach niebezpiecznych przestronne podziemia pełniły również rolę schronów. Gdy znaczenie Opatowa jako ośrodka handlowego spadło, opustoszałe poziomy piwnic odeszły w niepamięć. Aż do czasu, kiedy ich mocno już nadwątlony stan zaczął zagrażać kamienicom.

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie (wejście w budynku Sądu Rejonowego przy Placu Obrońców Pokoju 16), Informacja Turystyczna - tel. 15 868 13 13, PTTK - tel. 15 868 27 78. Zwiedzania: w sezonie turystycznym - codziennie w godz. 9.00-17.00 (w niedziele - 11.00-17.00), po sezonie - od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-15.00, w niedziele - w godz. 11.00-15.00. Bilety: normalny - 12 PLN, ulgowy - 8 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto