18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

red.
Wyższość zachodniej pierzei sandomierskiego Rynku wynika nie tylko z pochyłości rynkowej płyty, ale też wagi turystycznych argumentów. Po tej stronie centrum miasta znajdziemy Kamienicę Oleśnickich, Zbrojownię Rycerską i wejście do podziemnej trasy turystycznej. Blisko półkilometrowa wędrówka lochami kończy się pod Ratuszem... po zachodniej stronie Rynku.

Sandomierskie podziemia owiane są legendami. Drążone pod miastem od XIII wieku korytarze miały się ciągnąć pod dnem Wisły aż do zamku w Baranowie Sandomierskim. Tymi najstarszymi lochami prowadziła Tatarów do Sandomierza w roku 1287 niejaka Halina Krępianka. Pod pretekstem chęci odwetu na mieszkańcach miasta za doznane od nich krzywdy. W istocie wszystkich swoich bliskich straciła za sprawą II najazdu mongolskiego na Ziemię Sandomierską (1259-1260). Kiedy nie przeczuwający podstępu najeźdźcy znaleźli się w ślepym korytarzu, obrońcy miasta odcięli im drogę odwrotu zasypując wejście głazami. Słynna mieszczka przepadła w lochach razem z Tatarami. Jej bohaterski czyn upamiętnia sgraffito zdobiące ścianę podziemnej trasy turystycznej.

Do kilkukondygnacyjnych komór i chodników, będących śladem dawnej świetności miasta położonego na szlakach handlowych, turyści wkroczyli po raz pierwszy w 1977 r. Zanim do tego doszło, piwnice i podziemne składy kupieckie, służące w przeszłości mieszkańcom także jako schronienie przed najeźdźcami, stały się przyczyną zmartwień i katastrof budowlanych. Na ratunek zapadającym się kamienicom przybyła w 1963 r. ekipa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podjęte w następny roku prace górnicze zmierzały do likwidacji niebezpiecznych wyrobisk. Większa część podziemnego miasta wypełniła się tzw. podsadzką - mieszaniną lessu z dodatkiem szkła wodnego lub cementu. Przetrwało ponad trzydzieści komór połączonych w jeden ciąg korytarzami. Najniżej położona kondygnacja znajduje się ok. 12 metrów pod płytą Rynku. Cała trasa, powiększona w 2007 r. o podziemia znajdujące się pod Kamienicą Oleśnickich, ma ponad 470 m długości. Latem temperatura w najgłębszym chodniku sięga 12-14 st. C. Zimą zaś zaś w podziemiach jest zdecydowanie cieplej niż na Rynku.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu, wejście od ul. Oleśnickich; zwiedzanie: w sezonie - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty i niedziele - w godz. 10.00-19.00, po sezonie - codziennie w godz. 10.00- 17.00. Bilety: normalny - 8 PLN, ulgowy - 5 PLN.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto