Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Rittera zostanie wyremontowany

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Pozostałości pomnika Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu
Pozostałości pomnika Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Pomnik Rittera odzyska dawny blask. Zadbali o to byli wałbrzyscy górnicy i Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu.

Pomnik Rittera to nietypowa kamienna budowla, która stoi na terenie byłego komisariatu policji, przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu. Niszczejące od lat pozostałości pomnika Paula Rittera, postanowili odrestaurować byli wałbrzyscy gwarkowie ze Stowarzyszenia Górnicza Pamięć oraz członkowie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu.

– Uzyskaliśmy już zgodę policji dotyczącą prowadzenia prac na terenie byłego komisariatu – mówi Zdzisław Wolski ze Stowarzyszenia Górnicza Pamięć. – Mamy również projekt budowlany dotyczący rekonstrukcji. Dzięki temu pomnik Rittera odzyska dawny wygląd.

Pomnik Rittera zostanie oczyszczony i uzupełnione będą jego ubytki. Projekt zakłada również powrót na pomnik Rittera jego popiersia Paula, dwóch waz i tablic pamiątkowych. W oryginale były one wykonane z brązu i zostały zdemontowane, prawdopodobnie po zakończeniu wojny.

– Brakujące elementy chcemy odtworzyć z piaskowca z Radkowa. Z tego materiału jest wykonany pomnik – wyjaśnia Martin Reichert, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu.

Koszt renowacji pomnika Rittera oraz otaczającego go terenu został oszacowany na 18 tys. zł. Pomysłodawcy przedsięwzięcia poprosili już o wsparcie finansowe, instytucje i firmy z Wałbrzycha i okolic oraz Ambasadę Niemiec w Polsce.

Paul Ritter urodził się 11 stycznia 1843 r. w Strzegomiu. W 1881 r. został pełnomocnikiem dóbr rodziny Hochberg, właścicieli m.in. zamku Książ, kopalń i innych zakładów przemysłowych w Wałbrzychu. Zasługą Rittera było ich unowocześnienie, wprowadził np. do kopalń maszyny parowe. Paul Ritter zmarł 8 kwietnia 1905 r. Jego pomnik odsłonięto przy ul. Moniuszki, 30 sierpnia 1908 r.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto