Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomogą wyjść z choroby alkoholowej

Artur Szałkowski
Marek Anioła, lekarz kierujący oddziałem szpitalnym dla pacjentów z alkoholowym zespołem abstynencyjnym
Marek Anioła, lekarz kierujący oddziałem szpitalnym dla pacjentów z alkoholowym zespołem abstynencyjnym Dariusz Gdesz
Pomogą wyjść z choroby alkoholowej. Z początkiem grudnia w wałbrzyskim szpitalu rozpoczął działalność oddział dla pacjentów z alkoholowym zespołem abstynencyjnym.

Pomogą wyjść z choroby alkoholowej. Oddział został utworzony w dawnym budynku kardiologii szpitala przy ul. Batorego w Wałbrzychu.

– Nie jest to oddział, który będzie pełnił funkcję izby wytrzeźwień – mówi Marek Anioła, lekarz kierujący oddziałem. – Do nas trafiają i będą trafiać pacjenci, którzy przestali pić alkohol i pojawiły się u nich objawy zespołu abstynencyjnego. Objawia się drżeniem rąk, ciała, bezsennością, potliwością lub majaczeniem alkoholowym, czyli delirium tremens.

Kontrakt zawarty przez wałbrzyski szpital z Narodowym Funduszem Zdrowia, zakłada pobyt pacjentów na oddziale maksymalnie przez 10 dni. Nie oznacza to, że po opuszczeniu oddziału pacjenci pozostaną bez wsparcia i dalszej opieki lekarskiej. Pobyt na oddziale jest wstępem do dalszej terapii. Pacjenci trafiają tutaj dobrowolnie, poza przypadkami majaczeń alkoholowych. W ich trakcie mogą być bowiem niebezpieczni dla siebie i dla otoczenia. Ustalono również, że na oddział będą przyjmowani pacjenci, u którym poziom alkoholu w organizmie nie przekracza jednego promila. Powstanie w Wałbrzychu szpitalnego oddziału leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych było koniecznością. Dotychczas pacjenci wymagający takiej pomocy trafiali na oddział psychiatryczny i blokowali tam miejsca.

– Od kilku lat działa u nas oddział psychiatryczny spełniający najwyższe standardy europejskie, w którym pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc lekarską – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i były dyrektor szpitala. – Przez to staliśmy się ofiarą własnego sukcesu, bo chcą się u nas leczyć nie tylko pacjenci z regionu wałbrzyskiego.

Niestety dotychczas wielu z nich musiało czekać w kolejce na przyjęcie na oddział psychiatryczny. Wszystko dlatego, że około 20-30 proc. jego pacjentów stanowiły osoby zmagające się z chorobą alkoholową. Otwarcie oddziału leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych rozwiązało ten problem. Na jego potrzeby zaadaptowano jedno piętro budynku dawnego oddziału kardiologii, szpitalnego kompleksu przy ul. Batorego. Dla pacjentów nowego oddziału przygotowano 25 łóżek. Część w zabezpieczonych salach, które są pod stałym dozorem pielęgniarskim. Utworzenie oddziału poprzedziły długie i żmudne negocjacje dyrekcji Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ostatecznie negocjacje zostały zakończone sukcesem i szpital otrzymał kontrakt na funkcjonowanie nowego oddziału w wysokości 1,5 mln zł. Znalazło w nim zatrudnienie ponad 20 osób: lekarzy, pielęgniarek oraz sanitariuszy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto