Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 2,5 miliarda złotych trafi do byłego województwa wałbrzyskiego

Damian Bednarz
Damian Bednarz
fot. Damian Bednarz
Ponad 2,5 miliarda złotych trafi w najbliższych pięciu latach do mieszkańców Subregionu Wałbrzyskiego. Środki te pochodzą z budżetu Unii Europejskiej w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i będą wykorzystane m.in. w wymianę kopciuchów.

-Razem z samorządowcami, działaczami ekologicznymi, przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami, stworzyliśmy Plan Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego. Większość mieszkańców oczekuje, że będzie zlikwidowana zmora kopciuchów, że powietrze w Kłodzku i całym byłym województwie wałbrzyskim będzie czyste. Chcemy odejść od węgla w sposób mądry i sprawiedliwy. Dlatego też 2,5 miliarda złotych przeznaczone są na projekty, które zaprojektowali i przygotowali mieszkańcy byłego województwa wałbrzyskiego - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Proces transformacji w Subregionie Wałbrzyskim, zapoczątkowany ponad 20 lat temu po zamknięciu kopalń dawnego Dolnośląskiego Zjednoczenia Węglowego, do tej pory nie został ukończony. Subregion Wałbrzyski wciąż odczuwa skutki zapaści społeczno-gospodarczej będącej następstwem likwidacji kopalń. W przemianie ma pomóc Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Dolny Śląsk jest jednym z trzech regionów w Polsce, które są beneficjentami tego projektu.

-Plan Sprawiedliwej Transformacji to szansa dla całego Subregionu Wałbrzyskiego. Będą to pieniądze, które będziemy mogli wydać na odnawialne źródła energii, na wymianę kopciuchów w naszych domach i mieszkaniach, na inwestycje w komunikację ekologiczną. Gminy, które mają na swoich terenach wyrobiska górnicze czy hałdy, będą mogły te tereny zrekultywować. Chodzi o to, żeby mieszkańcom żyło się lepiej na tym terenie - mówi Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.

Dolny Śląsk jest regionem, gdzie notuje się najwięcej zachorowań na nowotwór układu oddechowego. Zdaniem Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha, ale i lekarza, winę za to ponosi zanieczyszczone środowisko, czego winą m.in. jest dawna działalność górnicza w regionie.

-Wiemy doskonale, jak wygląda paląca się hałda w Nowej Rudzie. Ona truje nie tylko w Nowej Rudzie. Wiatr i pyły nie mają granic. Mamy wspólne problemy, nigdy nie było na to pieniędzy. Chodzi o to, żeby te pieniądze przeznaczyć na takie projekty, żeby było tu czysto i zielono, a ludzie chcieli się tu osiedlać, a nie wyjeżdżać. Muszą być czyste uzdrowiska, czyste miejscowości turystyczne, a nie tak, jak jest do tej pory - mówi Roman Szełemej.

Oprócz inwestycji w wymianę pieców czy działalność ekologiczną, środki pozyskane z fundusz mają być przeznaczone na edukację ekologiczną mieszkańców Kłodzka i całego regionu. Jak podkreśla starosta Maciej Awiżeń, większość projektów realizowanych w ramach tego programu, będzie konsultowanych z mieszkańcami powiatu kłodzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 2,5 miliarda złotych trafi do byłego województwa wałbrzyskiego - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto