Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym w Tychach

Jolanta Pierończyk
Poród w znieczuleniu. Aleksandra Cieklińska z synem Przemkiem, położna Ewa Pasieka i anestezjolog Jarosław Kurak.
Poród w znieczuleniu. Aleksandra Cieklińska z synem Przemkiem, położna Ewa Pasieka i anestezjolog Jarosław Kurak. Jolanta Pierończyk
Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym to nowa oferta szpitala wojewódzkiego w Tychach zarządzanego przez spółkę Megrez. Rodzić bez bólu było jednym z ważnych celów prezes Marioli Szulc. I jest to opcja bezpłatna dla pacjentek.

Szpital wojewódzki w Tychach dołączył do szpitali, gdzie pacjentka ma do wyboru: poród ze znieczuleniem lub bez. – Poród ze znieczuleniem jest bezpłatny. Jest to procedura w pełni pokrywana z NFZ – podkreśla Mariola Szulc, prezes spółki Megrez, która od ponad dwóch lat zarządza szpitalem wojewódzkim.

Poród w znieczulenie zewnątrzoponowym - specjalność anestezjologa Jarosława Kuraka

Od 1 sierpnia w szpitalu zatrudniony jest anestezjolog specjalizujący się w znieczuleniu zewnątrzoponowym, Jarosław Kurak. Robi to od 16 lat. – _Uczyłem się tego u prof. Dariusza Maciejewskiego w Bielsku-Białej, pracując w szpitalu w Rudzie Śląskiej. Potem wyjechałem na dwa lata do Walii, a tam takie znieczulenia to standard. Korzysta z nich ok.90 proc. kobie_t – mówi lekarz.

Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Jest jakieś ryzyko?

Każda procedura jest obarczona ryzykiem. Sam poród, taki bez znieczulenia, też jest do końca nieprzewidywalny – mówi lekarz. – Mogę natomiast zapewnić, że znieczulenie jest nie tylko bezpieczne, ale nawet korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Korzyść dla matki to taka, że zwykle szybciej przebiega pierwsza faza porodu, ponieważ nie czując ostrego bólu, pacjentka nie jest tak bardzo spięta. Znieczulenie znosi także stres, który zawsze źle działa na dziecko, także w czasie porodu. – Kiedy pacjentka jest znieczulona, to w jej krwi nie ma sygnałów zagrożenia. Nie ma katecholaminy, której wyrzut towarzyszy każdemu stresowi lub strachowi
– tłumaczy lekarz. – A zatem brak stresu bezpośrednio przekłada się na dobrostan dziecka. Przy porodzie ze znieczuleniem występuje mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Trzeba wiedzieć jednak, że znieczulenie zewnątrzoponowe może osłabiać siłę mięśniową pacjentki, co wymaga od położnika i położnej dodatkowej pomocy w ostatniej fazie porodu, ale na to zespół jest już przygotowany.
Znieczulenie zewnątrzoponowe to oczywiście nie jest 100-procentowe zniesienie bólu. To jest odjęcie 80 proc. tego bólu. Pozostaje go tylko tyle, by pacjentka mogła współpracować z lekarzem i położną.
-_ Znieczulenie polecamy przede wszystkim pacjentkom o bardzo niskim progu bólu i takim, które bólów porodowych wyjątkowo się boją _– mówi doktor Jarosław Kurak. Tajemnicą Poliszynela jest bowiem, że wiele kobiet wolałoby cesarskie cięcie, byle tylko uniknąć bólu. I dla nich przede wszystkim jest takie znieczulenie.

- A jeśli nawet sytuacja wymaga cesarskiego cięcia, to tylko w 5-10 proc. przypadków potrzebne jest znieczulenie ogólne. Całą resztę można wykonać w znieczuleniu podpajęczynówkowym, które jest bezpieczniejsze, a i korzystniejsze z tego powodu, że pozwala matce zobaczyć swoje dziecko w chwili porodu – mówi lekarz.

Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym w Tychach. Opinie pierwszych pacjentek

Pierwszą pacjentką, która skorzystała ze znieczulenia zewnątrzoponowego była Katarzyna Sadecka, która 12 sierpnia urodziła dziewczynkę imieniem Julia. – Byłam szczęśliwa, że mogłam rodzić ze znieczuleniem. Doświadczyłam skurczy bez znieczulenia i wiem, jaka jest ulga, kiedy działa znieczulenie – mówi. – Polecam wszystkim. A tym, które boją się samego wkłucia, powiem, że ukłucie komara jest boleśniejsze. Tu nie czuje się nic. A znieczulenie znosi początek i koniec bólu, wyczuwalny jest sam szczyt. Ja jestem bardzo zadowolona.

Do 22.08, na porody w znieczuleniu zdecydowało się pięć kobiet. Piątą była Aleksandra Cieklińska, która przyznała się, że do szpitala szła z myślą o porodzie bez znieczuleń, ale kiedy zaczęły się bóle, stwierdziła, że skoro jest możliwość ich zmniejszenia, to warto skorzystać

Porody w znieczuleniu odbywają się na razie tylko w ciągu dnia, w godzinach pracy anestezjologa Jarosława Kuraka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto