Praca w Wałbrzychu — oto 5 rad, które warto poznać przed każdą rozmową kwalifikacyjną!

Materiał informacyjny GoWork
Jeśli czeka nas rozmowa kwalifikacyjna z pracodawcą z Wałbrzycha lub okolic, poświęćmy trochę czasu na przygotowanie się do niej. Jednym z najczęstszych błędów jest nastawianie się, że skoro nasze CV spodobało się rekruterowi, to dana praca jest już nasza. Te 5 rad pomoże wygrać z konkurentami, którzy dotarli do tego samego etapu rekrutacji.

5 kroków przed rozmową rekrutacyjną — zrób to, zanim pójdziesz na spotkanie

Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że nasze CV spodobało się potencjalnemu pracodawcy. Na tym etapie błędem jest jednak myśleć, że nową pracę mamy już w garści. Rozmowa rekrutacyjna to nie formalność, a jedynie szansa na pokazanie, że to właśnie my powinniśmy otrzymać dane stanowisko. Podczas osobistego lub zdalnego spotkania trzeba przekonać do siebie pracodawcę lub rekrutera i wybić się spośród konkurentów. Nie da się tego zrobić bez pamiętania o kilku najważniejszych kwestiach.

  1. Wiedz, gdzie się wybierasz
    To niemal pewne, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej każdy rekruter zapyta o coś związanego z firmą, do której aplikowaliśmy. To podstawowy i najprostszy sposób na sprawdzenie poziomu przygotowania kandydata. Zatem przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą znajdź, chociaż chwilę czasu na dowiedzenie się czegoś o przedsiębiorstwie, w którym chcesz pracować. Warto poczytać m.in. o tym, czym dokładnie zajmuje się dana firma, jakie ma cele oraz jakimi wartościami się kieruje.

    W ofertach pracy z Wałbrzycha i okolic, jakie znajdziemy na portalu GoWork.pl, pracodawcy często sami zamieszczają krótkie zajawki, w kilku zdaniach informujące o specyfice działania danej firmy. Jednak przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, nie ograniczajmy się do przeczytania jedynie tych treści. Warto wejść na stronę internetową przedsiębiorstwa i zgłębić wszystko, co się tam znajduje, a gwarantujemy, że żadne pytanie rekrutera z tej dziedziny nie będzie dla nas straszne.

  2. Wiedz, że jesteś dobry
    Podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej tak samo ważne, co wiedza o samej firmie, są informacje o stanowisku, na które aplikujemy. Powinniśmy mniej więcej wiedzieć, jak wygląda i na czym polega praca w miejscu, do którego aplikowaliśmy. Musimy również być w stanie powiedzieć, jakie są wymagania na to stanowisko, jak wygląda idealny kandydat oraz umieć pokazać, że to właśnie my.

    Skupmy się na swoich mocnych stronach i dotychczasowych osiągnięciach, ale nie zapominajmy także o tym, w czym niekoniecznie jesteśmy dobrzy. Nie eksponujmy sami naszych słabych stron, ale możliwe, że rekruter zapyta nas i o nie. Odpowiedź typu “Nie mam słabych stron” jest niepoważna. Każdy ma jakieś słabości. Pokażmy, że jesteśmy ich świadomi, bo to pierwszy krok do pracy nad sobą i niepozwalania, aby nasze nielubiane cechy przeszkadzały nam w życiu zawodowym.

  3. Bądź na czas i w odpowiednim stroju
    Jeśli stawimy się na rozmowę kwalifikacyjną na czas i w odpowiednim stroju, to pokażemy rekruterowi, że cechuje nas wysoka kultura osobista. Spóźnianie się to nieokazywanie szacunku i nieprzygotowanie do spotkania. Dlatego zawsze lepiej zaplanować trasę podróży, wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody (np. korki czy spóźnienie autobusu) oraz wyjechać nawet dużo wcześniej i poczekać w pobliskiej kawiarni, niż przyjść za późno nawet o kilka minut.

    Tak samo ważny jest adekwatny strój. Dostosujmy go do rodzaju firmy i stanowiska, na jakie aplikujemy. Przeważnie sprawdza się styl smart casual, ale czasem trzeba założyć garnitur lub przeciwnie — roboczą koszulę (np. podczas rozmowy praktycznej na placu budowy).

  4. Kto pyta, tego cenią
    Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to potencjalny pracodawca lub rekruter zadają najwięcej pytań. Nie oznacza to jednak, że rolą kandydata jest wyłącznie udzielanie odpowiedzi. On też może chcieć uzyskać jakieś informacje od drugiej strony. Nie bój się zadawać pytań.

    Chciej wiedzieć więcej o stanowisku, na które aplikowałeś, o tym, jak wygląda system pracy w danej firmie, jakie są konkretne warunki zatrudnienia, czy ścieżka rozwoju jest jasno określona itd. Zdecydowanie nie musisz kreować się na wszechwiedzącą osobę. Twoje pytania będą naturalne, a co więcej, wykażą, że jesteś żywo zainteresowany daną pracą, aktywny, dociekliwy i się nie boisz.

  5. Znaj swoją przeszłość zawodową
    Postaraj przygotować się na najczęściej zadawane pytania. Rekruterzy zwykle rozmawiają m.in. o życiorysie zawodowym kandydatów, ich przeszłości, doświadczeniu i ukończonych szkołach. Dlatego przeczytaj jeszcze raz swoje CV. Przypomnij sobie, gdzie pracowało Ci się najlepiej, czego się nauczyłeś i w jaki sposób przyda Ci się to teraz. Bądź świadom swojej motywacji do pracy, tego co najbardziej cenisz, na czym Ci zależy i jakie masz cele zawodowe.

    Jednym z niełatwych pytań jest także to dotyczące zakończenia współpracy w poszczególnych firmach. Nie wykrzykuj wówczas, że np. “za mało Ci płacili, więc odszedłeś”. Skup się np. na własnych chęciach rozwoju, na tym, że chciałbyś iść dalej na swojej drodze zawodowej. Nie narzekaj przesadnie na poprzedniego pracodawcę. Raczej nie zostanie to dobrze odebrane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto