Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praktyki dla studentów: szansa na poznanie przyszłej branży. Czy praktyki studenckie są obowiązkowe? Gdzie szukać dobrych praktyk?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Targi pracy i targi dla studentów to miejsca, w których można już szukać potencjalnych firm, w których warto odbyć praktyki studenckie.
Targi pracy i targi dla studentów to miejsca, w których można już szukać potencjalnych firm, w których warto odbyć praktyki studenckie. Krzysztof Kapica/Polska Press
Studia wyższe to czas nie tylko zdobywania wiedzy teoretycznej, ale również rozwijania praktycznych umiejętności. Jednym z kluczowych elementów tego procesu są praktyki studenckie. W tym artykule odpowiemy na często zadawane pytania dotyczące praktyk na studiach. Studentów interesuje m.in. to, czy praktyki są obowiązkowe? Jak długo trwają? W czym mogą pomóc praktyki studenckie oraz czy są płatne. Wyjaśniamy także różnicę między praktykami a stażem, oraz podpowiadamy, jak znaleźć dobre praktyki studenckie.

Spis treści

Czy praktyki studenckie są obowiązkowe?

Praktyki studenckie są obowiązkowe na studiach w Polsce. Istnieje jednak różnica w wymogach dotyczących praktyk dla studentów w zależności od stopnia studiów oraz kierunku.

Na niektórych kierunkach studiów, takich jak medycyna, farmacja czy architektura, praktyki są regulowane odrębnymi przepisami i mają bardziej szczegółowe wymogi. Dotyczy to studiów, które przygotowują do wykonywania następujących zawodów:

  • lekarza,
  • lekarza dentysty,
  • farmaceuty,
  • pielęgniarki,
  • położnej,
  • diagnosty laboratoryjnego,
  • fizjoterapeuty,
  • ratownika medycznego,
  • lekarza weterynarii,
  • architekta,
  • nauczyciela.

Ile trwają praktyki dla studentów?

Czas trwania praktyk studenckich zależy od studiowanego kierunku i stopnia studiów. Reguluje to Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według art. 76 pkt. 5 na studiach licencjackich i jednolitych magisterskich wymagany minimalny czas praktyk wynosi 6 miesięcy.

Natomiast na studiach magisterskich drugiego stopnia czas ten skraca się do 3 miesięcy. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej w przypadku specjalizacji związanych z pewnymi zawodami, takimi jak medycyna, architektura czy weterynaria, czas trwania praktyk może być regulowany odrębnymi przepisami i być dostosowany do specyfiki danego zawodu.

Jaki jest cel praktyk na studiach?

Praktyki studenckie przede wszystkim umożliwiają studentom poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach poprzez praktyczne zastosowanie jej w rzeczywistych sytuacjach zawodowych.

Dają również szansę na zapoznanie się z konkretną specyfiką danego zawodu, zobaczenie branży od kulis, poznanie wymagań i oczekiwań dla poszczególnych stanowisk na rynku w danej dziedzinie.

Czy studenci zarabiają na praktykach?

Praktyki studenckie najczęściej są niestety bezpłatne. Decyzja o tym, czy za praktykę student otrzyma wynagrodzenie, stoi po stronie organizacji, która podpisuje umowę z uczelnią i zaprasza studenta w swoje progi.

W dużej mierze zależy to od przypisanego praktykantowi zakresu obowiązków. Czasami praktykant może otrzymać konkretny zestaw zadań i odpowiedzialności, podczas gdy innym razem może być ograniczony do obserwowania pracowników posiadających już doświadczenie.

To, czy praktyki są odpłatne powinno znaleźć się w umowie o praktykach. W umowie powinien być określony również:

  • wymiar, zasady i formy odbywania praktyk studenckich,
  • efekty kształcenia, jakie mają osiągnąć studenci w trakcie praktyk,
  • czas trwania praktyk i czas pracy studentów,
  • wymogi stawiane opiekunom praktyk,
  • czasu pracy studentów.

Z reguły uczelnia posiada swój wzór umowy, który student musi dostarczyć do firmy, w której podejmuje praktyki,

Gdzie szukać dobrych praktyk studenckich?

Studenci mogą obawiać się, że miesiące swoich praktyk spędzą na mało istotnych czynnościach i stracą okazję do doświadczenia branży, w której się kształcą. Nie są to niestety obawy pozbawione podstaw. Wielu młodych ludzi mogło usłyszeć od starszych kolegów lub rodziców wspomnienia ich praktyk, z których wynosili co najwyżej umiejętność parzenia kawy i robienia ksero.

Na szczęście takie sytuacje odchodzą w zapomnienie i zdarzają się coraz rzadziej. Wpływa na to m.in. wzrost świadomości społecznej — firmy chcą, aby na rynku pojawiły się osoby kompetentne, dlatego podczas praktyk angażują młodych ludzi w ważne działania i naukę.

Wspierające są także same uczelnie, które podejmują współprace z instytucjami i firmami komercyjnymi. Firmy przyjmują studentów danej uczelni na praktyki, przyuczają ich, a po studiach niektórzy absolwenci otrzymują propozycję stażu lub pracy w tych firmach.

Aby poznać możliwości, jakie oferuje uczelnia należy skierować kroki do Akademickiego biura karier. To jednostka, która nawiązują kontakty z pracodawcami, a także przygotowuje oferty staży i praktyk. Warto też odwiedzać targi pracy i targi dla studentów.

Na własną rękę warto przeglądać oferty firm i instytucji na ich stronach internetowych, a także szukać praktyk dla studentów na portalach z ogłoszeniami o pracę, wybierając filtr „praktyki” lub wpisując „praktyki studenckie” w oknie wyszukiwarki danego portalu.

Czy można zaliczyć pracę jako praktyki na studiach?

Nad tym zastanawiają się szczególne studenci studiów zaocznych, którzy często godzą pracę z nauką. Okazuje się, że w wielu przypadkach jest możliwe zaliczenie pracy zawodowej lub stażu, a nawet wolontariatu jako praktyk — lub chociaż ich części.

W przypadkach i na warunkach określonych w regulaminie studiów uczelnia, na wniosek studenta, może zaliczyć na poczet praktyki zawodowej czynności wykonywane przez niego w szczególności w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu, jeżeli umożliwiły one uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów dla praktyk zawodowych. - czytamy w art. 67 pkt. 7 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Jak wskazuje ustawa o szczegółach należy rozmawiać na swojej uczelni i warto sprawdzić, co na ten temat mówi regulamin studiów.

Czym się różnią praktyki dla studentów od staży?

Praktyki dla studentów oraz staże studenckie to terminy często używane zamiennie. Jednak jest między nimi znacząca różnica. Praktyki jest to forma przyuczenia do zawodu i poznania branży obowiązkowa dla każdego studenta. Najczęściej praktyki studenckie są bezpłatne.

Natomiast staż można podjąć zarówno w czasie studiów, jak i po ich zakończeniu i jest odpłatna forma pracy. Staż jest zazwyczaj wykonywany na pełny etat i trwa maksymalnie 12 miesięcy. Można starać się o staż organizowany przez upatrzoną firmę (dla studentów lub absolwentów), albo staż dla bezrobotnych absolwentów z urzędu pracy.

Ile można zarobić na stażu?

Na stażu kandydat otrzymuje określone zadania i odpowiedzialność. W przypadku umowy z urzędem pracy długość stażu wynosi od 3 do 12 miesięcy, a zarobki to 120 proc. wysokości zasiłku dla bezrobotnych. W 2023 roku stażysta na umowie z UP otrzyma 1 564,92 zł. Wypłatę realizuje urząd.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku staży komercyjnych, realizowanych i finansowanych w pełni przez konkretną firmę lub instytucję, które jednak są wciąż na rynku rzadkością.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praktyki dla studentów: szansa na poznanie przyszłej branży. Czy praktyki studenckie są obowiązkowe? Gdzie szukać dobrych praktyk? - Strefa Edukacji

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto