Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezent dla niewidomych

Janusz Krzeszowski
Teraz w wypożyczalni dla osób niewidomych każdy znajdzie coś dla siebie. Książki historyczne, bestsellery i bajki dla dzieci.  Sylwester Pajęcki, dyrektor wałbrzyskiego PCPR   Fot. Dariusz Gdesz
Teraz w wypożyczalni dla osób niewidomych każdy znajdzie coś dla siebie. Książki historyczne, bestsellery i bajki dla dzieci. Sylwester Pajęcki, dyrektor wałbrzyskiego PCPR Fot. Dariusz Gdesz
Ponad pięćset nowych książek w tzw. wersji mówionej trafi do wałbrzyskiej biblioteki. – Bardzo się cieszę. Słuchanie książek nagranych na płytach to dla nas wielkie błogosławieństwo.

Ponad pięćset nowych książek w tzw. wersji mówionej trafi do wałbrzyskiej biblioteki.
– Bardzo się cieszę. Słuchanie książek nagranych na płytach to dla nas wielkie błogosławieństwo. Szczególnie dla osób, które kiedyś widziały, a później straciły wzrok – mówi Agnieszka Wołczyńska, niewidoma z Wałbrzycha

W powiecie wałbrzyskim osób niewidomych i niedowidzących jest kilkaset. To właśnie o nich postanowiło zadbać Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, zakupując książki przeznaczone dla ludzi z takim problemem. Wszystkie trafią do Biblioteki pod Atlantami. Z publikacji mogą korzystać także dzieci i młodzież z dysleksją.

Słuchanie w zimowe wieczory
Takie książki są bardzo przydatne osobom, które mają problemy ze wzrokiem.
– Przychodzą do biblioteki. Wybierają pozycję, opowiadają o tym, co już przeczytali. Ekscytują się autorami i pojedynczymi wątkami fabuły. W ten sposób czują się w pełni sprawni – opowiada Adriana Jakubowska z oddziału dla niewidomych Biblioteki pod Atlantami. Dlatego tak bardzo cieszą się z prezentu zakupionego przez PCPR.
– To bardzo dobra forma relaksu. Uwielbiam usiąść w fotelu i w spokoju słuchać kojącego głosu lektora. Od razu można przenieść się w świat literatury – cieszy się Agnieszka Wołczyńska. Książki mówione sprawią radość także dzieciom z dysleksją, czyli trudnościami w czytaniu.
– Syn wreszcie będzie mógł spokojnie przebrnąć przez lektury szkolne. Teraz będzie spokojnie słuchać czytania profesjonalisty. Do tej pory bardzo denerwował się, gdy nie mógł płynnie odczytywać książki – cieszy się Grażyna Tokarska, mama 12-letniego Patryka, który ma orzeczenie o dysleksji.

W samochodzie, domu i ogrodzie
Do tej pory niewidomi mogli słuchać głównie książek czytanych przez lektorów i nagrywanych na kasetach. Te często miały słabą jakość i szybko się niszczyły.
– Do tego niewidzący mieli problemy z zabraniem do domu, często nawet kilkudziesięciu kaset, które składały się na jedną książkę – mówi Adriana Jakubowska.
Niedawno do biblioteki zaczęły trafiać książki nagrane na płyty CD, które można słuchać w samochodzie, domu i na przenośnym odtwarzaczu. Zajmują mniej miejsca, są łatwiejsze w magazynowaniu, a jakość dźwięku jest o wiele lepsza. Jednak wypożyczalnia dopiero zaczęła je zdobywać. Z pomocą przyszło PCPR.
– Działamy na rzecz osób niepełnosprawnych i chcieliśmy wesprzeć ich w ten sposób ludzi niewidomych. Kupiliśmy ponad 560 książek mówionych, wśród nich jest ponad dwieście niepowtarzających się tytułów – mówi Sylwester Pajęcki, dyrektor PCPR w Wałbrzychu.
Okazało się, że jest to największy jednorazowy zakup takich książek w województwie.
Wśród tytułów niewidomi odnajdą zarówno klasykę literatury, jak i inne pozycje.
– Kupiliśmy najlepsze powieści Agathy Christie, są książki Mickiewicza, Czechowa, czy Słowackiego. Dzieci znajdą teraz w wypożyczalni przygody Harry’ego Pottera i wszystkie niezbędne do szkoły lektury – wylicza dyrektor Pajęcki. •

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto