Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej broni odwołanej dyrektorki szpitala. Zwolniona dyrektorka wydaje oświadczenie

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Prezydent Wałbrzycha o odwołaniu Marioli Dudziak: powód błahy
Prezydent Wałbrzycha o odwołaniu Marioli Dudziak: powód błahy
Udostępnij:
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej ostro komentuje odwołanie Marioli Dudziak ze stanowiska dyrektora Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. W piątek do mediów przesłano oświadczenie Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie zwolnienia dyrektorki. Dzisiaj ona sama odniosła się do sprawy.

Jak uzasadnia Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, który jest instytucją nadzorującą pracę wojewódzkiego szpitala w Wałbrzychu, dyrektorka miała nie wywiązywać się z obowiązków. Mariola Diudziak w piątek przebywała na urlopie, nie odniosła się do sprawy.

Na urlopie przebywał również prezydent Wałbrzycha, lekarz zatrudniony w szpitalu, lobbujący na rzecz placówki, a do niedawna jej dyrektor. Prezydent odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych. Napisał o skandalicznej decyzji.

- Dzisiaj (piątek; red.) Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego podjął skandaliczną decyzję i odwołał Dyrektora Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Stało się to w środku pandemii i walki o szczepienia, po 16 latach rozwoju wielkiego szpitala i sukcesach w walce z COVID-19. O pretekście nie warto wspominać, bo jest banalny i nieprawdziwy. To przykre, że zagrożenie życia i zdrowia 300 tys. mieszkańców subregionu wałbrzyskiego nie ma znaczenia. Wygląda na to, że w zarządzie województwa Dolny Śląsk wygrała opcja antyszczepionkowa - podsumował prezydent.

Na jutro, na godzinę 10.00 zwołał również konferencję prasową przed wałbrzyskim szpitalem. Weźmie w niej udział także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal Słaniewska i oczywiście zwolniona z pracy dyrektorka Mariola Dudziak.

Jak napisał w mediach społecznościowych Szełemej, "(...) nigdy nie wolno się poddawać, dla wątpiących - zawsze zwyciężam". I choć wpis dotyczył wyprawy rowerowej, dobrodziejstw Unii Europejskiej, trudno nie odnieść wrażenia, że dotyczy także sytuacji w szpitalu".


Oświadczenie Marioli Dudziak odwołanej w dniu 6 sierpnia 2021 r. Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im.dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

W dniu 6 sierpnia 2021 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu zostało mi wręczone przez Annę Wojtysiak Dyrektora Wydziału Zdrowia odwołanie ze stanowiska Dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. dra
Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. O przyczynach wypowiedzenia dowiedziałam się z opublikowanego w prasie oświadczenia Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W momencie wręczania oświadczenia, żadna z obecnych osób nie wskazała przyczyn podjęcia takiej decyzji, a samo odwołanie nie zawierało uzasadnienia. Mając na uwadze treść oświadczenia Zarządu Województwa Dolnośląskiego opublikowanego w prasie, które zawiera nieprawdziwe informacje, ale przede wszystkim narusza dobre imię moje i szpitala, zdecydowałam się odnieść do zawartych w nich zarzutów.Nie jest prawdą, iż szpital nie podjął niezbędnych działań umożliwiających udział w programie pilotażowym Centrum Zdrowia Psychicznego.

W 2019 r. złożyliśmy po raz pierwszy deklarację uczestnictwa w tym programie, która nie została pozytywnie rozpatrzona, ze względu na nieprzystąpienie jednego z podwykonawców do pilotażu, a tym samym braku możliwości spełnienia głównie wymogów kadrowych dla projektu. Szpital nie posiada wystarczającego zaplecza kadrowego i lokalowego, aby samodzielnie przystąpić do tego programu. Warunkiem przystąpienia do pilotażu było zawarcie umów z przychodniami z zakresu psychiatrii działającymi na terenie objętym pilotażem.

Dlatego od 2019 r. trwały rozmowy z trzema potencjalnymi podwykonawcami. Jeden z podwykonawców konsekwentnie odmawiał współpracy, gdyż przystąpienie do tego programu nie leżało w jego interesie. O wszystkich tych przeszkodach wiedziała zarówno dyrekcja Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, jak również Pan Marek Balicki kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Ministerstwie
Zdrowia.

Z powodu odmowy podpisania promesy przez jednego z trzech podwykonawców w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbyło się w dniu 3 lutego 2020 r. spotkanie z udziałem Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniewa Hałata, Dyrektora Departamentu Zdrowia Dominika Krzyżanowskiego, przedstawicieli szpitala oraz wszystkich trzech podwykonawców.

Decyzja o niezłożeniu deklaracji uczestnictwa w programie w tym roku była poprzedzona ponownym spotkaniem z trzema podwykonawcami w siedzibie szpitala w dniu 5 lipca 2021 r., którzy tym razem jednogłośnie odmówili podpisania promes w celu utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego oraz rozmową z Panem Markiem Balickim, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Pan Marek Balicki uznał, iż złożenie ponownej deklaracji jest bezcelowe w świetle braku promes od podwykonawców.

O wszystkim został poinformowany pismem z dnia 5, 26 i 30 lipca 2021 r. dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W związku z powyższym trudno mówić o wprowadzaniu w błąd dyrekcji Departamentu Zdrowia czy braku stosowanych działań ze strony dyrekcji Szpitala.

Dyrekcja Departamentu była na bieżąco informowana o sytuacji, a wątpliwości wyjaśniane telefonicznie. Problem z programem pilotażowym Centrum Zdrowia Psychicznego jest Zarządowi Województwa znany od 2019 r. więc niezrozumiałe jest dlaczego fakt niezłożenia deklaracji jest podnoszony właśnie w tym momencie, z taką mocą. Być może doszło do pewnego nieporozumienia,ale oświadczam, że nigdy nie wprowadziłam nikogo w błąd. Postawiono mi zarzut niezrealizowania zadania niewykonalnego.

Personel szpitala pod moim kierownictwem siedemnasty miesiąc jest maksymalnie zaangażowany w walkę z Covid-19. W sposób wzorcowy zorganizowaliśmy Szpital Tymczasowy, natychmiast przystąpiliśmy do Narodowego Programu Szczepień (175 tys.podanych dawek). Mimo krótkich terminów wyznaczanych przez Wojewodę, udało się przeorganizować pracę szpitala tak, aby móc w pełni wykorzystać wszelkie zasoby, w tym kadrowe, do walki z wirusem.

Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników szpitala, ich oddaniu w walce z Covid-19 staliśmy się przykładową placówką, o czym szeroko informowały media. Za tę ciężka pracę chciałabym bardzo podziękować załodze Szpitala.W mojej ocenie, mało istotny w dobie pandemii, a co najważniejsze nieprawdziwy pretekst stał się powodem odwołania mnie ze stanowiska, które pełniłam od 16 lat.

Niezrozumiały atak na moją osobę i na szpital oraz sposób i czas wręczenia odwołania, jak również nie poinformowanie mnie o przyczynach odwołania przy jego wręczaniu, przy jednoczesnym złożeniu oświadczenia do prasy, może budzić uzasadnione podejrzenia, iż przyczyny odwołania mają zupełnie inne podłoże.

Dzięki wysiłkom całego zespołu szpitala, od 2005 r. kiedy rozpoczęłam pracę na stanowisku dyrektora udało nam się realizować z sukcesem projekty unijne tj. budowa budynku pulmonologii, utworzenie centrum psychiatrii, poprawa leczenia onkologicznego, doposażenie i rozbudowę szpitalnego oddziału ratunkowego, wdrożenie dolnośląskiego e –zdrowia. Przeprowadziliśmy termomodernizację budynków szpitala, przebudowę bloku operacyjnego. Utworzyliśmy nowe oddziały tj. oddział onkologiczny, oddział chirurgii onkologicznej, oddział neonatologii wraz z zespołem wyjazdowym karetki N. Zbudowane zostało lądowisko dla helikopterów. Szpital organizował konferencje naukowe dotyczące m.in. ortopedii, kardiologii i fizjoterapii.

Dalszy rozwój szpitala od pewnego czasu wyraźnie natrafiał na opór ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Wielokrotnie odmawiano pomocy finansowej, nie podjęto decyzji o budowie pawilonu pediatrycznego, przygotowywane są projekty szkodzące rozwojowi neonatologii. Osobnym zagadnieniem jest przyszłość onkologii wobec planów budowy gigantycznego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Projekt ten budzi ogromne kontrowersje. Wielokrotnie wyrażałam obawy o racjonalność tej koncepcji.

Decyzja o odwołaniu ma bezpośredni związek z moja troską o przyszłość naszego szpitala. W ciągu 31 lat mojej pracy w Specjalistycznym Szpitalu im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, w której pełniłam funkcję głównej księgowej, dyrektora ekonomicznego i naczelnego,Samorząd Województwa nie był obciążony obowiązkiem pokrywania straty wynikającej z ujemnego wyniku finansowego (co dotyczy kilku szpitali Marszałkowskich), wielokrotnie wynik ten był dodatni.

Uważam, że podjęta przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego decyzja o odwołaniu mnie ze stanowiska Dyrektora szpitala w czasie trwającej pandemii,
uderza w dobro pacjentów i bezpieczeństwo funkcjonowania szpitala.Dziękuje wszystkim moim współpracownikom za te 16 lat trudnej pracy. Dziękuje za zaangażowanie i poświęcanie swojego prywatnego czasu do walki z pandemią.To tylko dzięki Wam nasz szpital stał się przykładem dla innych podmiotów.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie