Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka raka jelita grubego w Wałbrzychu. Przyjdź po test i zrób sobie sam w domu. To banalnie proste

Adrianna Szurman
W Wałbrzychu możecie sami wykonać w domu bezpłatne badanie na wykrycie raka jelita grubego
W Wałbrzychu możecie sami wykonać w domu bezpłatne badanie na wykrycie raka jelita grubego
Nowotwory jelita grubego to drugi najczęściej występujący na świecie nowotwór u kobiet i trzeci u mężczyzn. Kluczowe, jak w przypadku wszystkich nowotworów, jest szybkie rozpoznanie i leczenie. Na Dolnym Śląsku ruszył program profilaktyki raka jelita grubego, który ma w tym pomóc. Prowadzony jest m.in. przez wałbrzyski szpital. A testy można zrobić w domu!

To akcja, którą finansuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu przy współpracy ze szpitalami i samorządami. W Wałbrzychu realizuje ją Szpital im dra A. Sokołowskiego, a np. w sąsiedniej Świdnicy Urząd Miasta.
Ma na celu dotarcie do jak największej liczy osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie nowotworu jelita grubego i zachęcenia ich do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale oraz profilaktycznej kolonoskopii.

Polega ona na pobraniu testów na utajoną krew w kale, które wykonuje się w domu. Testy pozwalają̨ szybko i bezboleśnie wykonać́ badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego.

- Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację, gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej - informują Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko z zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Akcję prowadzimy w Wałbrzychu od marca br. Wydaliśmy już ok. 100 testów, cały czas dosyłane są nam kolejne. Akcja jest zakontraktowana na trzy miesiące. Każdy zainteresowany wykonaniem takiego testu w domu, a spełniający kryteria, powinien przyjść do szpitala na Piaskowej Górze (główne wejście) i udać się do pokoju nr 2 koło poradni specjalistycznych, tam trzeba wypełnić ankietę i pobrać pakiet. Pacjenci dostaną też dokładną informację, jak w domu wykonać badanie - mówi nam Emila Jalowska, pielęgniarka koordynująca pracę poradni.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
· osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
· osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
· osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Próbki z testów zostaną przebadane w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, a pacjent w ciągu kilku - kilkunastu dni otrzyma informację zwrotną.

Bliższych informacji w wałbrzyskim szpitalu można zasięgnąć pod nr tel. 74 64 89 728.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto