Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przerobią plastikowe odpady na paliwo wodorowe? Wałbrzych podjął współpracę z koncernem Hydrogen Utopia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Powstała technologia bezemisyjnego przetwarzania odpadów komunalnych z plastiku w energię. Średniej wielkości miasto może dzięki niej ze swoich odpadów wyprodukować gaz na potrzeby ciepłowni lub wodór na potrzeby napędzania np. komunikacji miejskiej. Władze Wałbrzycha podpisały dziś, czyli 20 stycznia 2023 roku, list intencyjny, w którym podjęto decyzję o współpracy zmierzającej do budowy takiej innowacyjnej instalacji.

Spis treści

Będą autobusy na wodór i paliwo do nich z... plastiku

Wytwarzanie wodoru, energii cieplnej lub elektrycznej z bezużytecznych i drogich w utylizacji - nieobjętych możliwością recyklingu - odpadów plastikowych przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii zadeklarowały Miasto Wałbrzych i firma Hydrogen Utopia International działająca za pośrednictwem jej polskiej spółki Hydropolis. 20 stycznia 2023 r. podpisano list intencyjny rozpoczynający współpracę mającą zakończyć się analizą możliwości realizacji wspólnej inwestycji polegającej na budowie zakładu przekształcającego odpady plastikowe w wodór o czystości 99,999%, energię elektryczną lub cieplną.

Przerobią plastikowe odpady na paliwo wodorowe? Wałbrzych podjął współpracę z koncernem Hydrogen Utopia
Elżbieta Węgrzyn

Jak podkreślały władze Wałbrzycha, miasto to nie pierwszy już raz miasto opowiedziało się za eliminacją plastiku. Od 2019 roku bierze bowiem ono udział w kampanii „Stop Plastik”, teraz jest szansa na produkcję energii z tego trudnego do utylizacji odpadu.

- We wrześniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę na dotację na zakup 20 nowoczesnych autobusów wodorowych. Dlatego tym bardziej cieszy nas współpraca z nowym partnerem w tym zakresie. To kolejny krok na drodze do tego, aby Wałbrzych stał się miastem czystym, ekologicznym i jeszcze bardziej zielonym – mówił prezydent dr Roman Szełemej i podkreślał, że miasto dzięki własnej instalacji segregacji odpadów oraz własnemu odbiorowi odpadów komunalnych może pokusić się o kolejny krok, którym będzie przetwarzanie plastiku w energię. - Miałem kilkanaście propozycji stworzenia instalacji służącej utylizacji plastiku, wszystkie jednak w ten, czy w inny sposób wiązały się ze spalaniem odpadów. Nie ma na to społecznego przyzwolenia i akceptacji w naszym mieście - relacjonował włodarz Wałbrzycha i zaznaczył, że technologia, na którą miasto postawiło to nie spalarnia, ale kameralny zakład pracujący na potrzeby miasta.

Nowoczesna technologia pozyskiwania czystego wodoru i energii z plastiku

Technologia wykorzystana w zakładzie to proces pirolizy i reformingu parowego bazujący na technologii DMG® firmy Powerhouse. Surowcem do produkcji wodoru i energii są odpady plastikowe, które nie nadają się do recyklingu. Aktualnie odpady takie muszą być utylizowane w spalarniach odpadów, a koszt utylizacji rośnie z roku na rok. Dodatkowym obciążeniem dla budżetu miasta jest koszt ich transportu i związane z nim obciążenie dla środowiska takie jak spaliny, hałas i obciążenie dróg.

- Jesteśmy obecnie w stanie poddać recyklingowi około 15% produkowanego plastiku, pozostałego nie da się i ląduje on na składowiskach, w spalarniach. Unia nie będzie na nie dawać kasy, a cała Europa jest zalana plastikiem. Nie możemy go od nas wywozić i musimy go u nas przetwarzać - opowiadała Aleksandra Binkowska, prezes Hydrogen Utopia International i przyrównała plastik do węgla, z tą jednak różnicą, że nie trzeba go wydobywać, a można go również użyć jako paliwa.

Technologia firmy Hydrogen Utopia Int. jest przyjazna dla środowiska, bo niskoemisyjna i na żadnym etapie nie wykorzystuje procesu spalania odpadów. Stanowi ona przykład technologii opartej o gospodarkę w obiegu zamkniętym (GOZ), która z dotychczas bezwartościowych odpadów pozwoli na produkcję nowych źródeł energii takich jak bardzo czysty wodór.

Przerobią plastikowe odpady na paliwo wodorowe? Wałbrzych podjął współpracę z koncernem Hydrogen Utopia
Elżbieta Węgrzyn

Kilka założeń dotyczących instalacji przetwarzania plastiku w wodór:

  • Instalacja do przetwarzania plastiku w energię nie wymaga budowy dużego zakładu, wystarczy hektar gruntu, by taka instalacja mogła powstać;
  • Dzięki bezemisyjnemu wodorowemu transportowi publicznemu nastąpi poprawa jakość powietrza, dodatkowo instalacja wyprodukuje sporą ilość energii elektrycznej.
  • W planach jest również powstanie stanowiska do tankowania wodorem pojazdów dla mieszkańców miasta i firm.
  • Planowana instalacja będzie miała zdolność przetwarzania odpadów plastikowych w ilości do 35 ton dziennie (czyli ok. 13 tys. ton rocznie, to jest mniej więcej tyle ile odpadów plastikowych produkuje Wałbrzych) i produkcji ok. 2,5-3 ton wodoru dziennie.

Przerobią plastikowe odpady na paliwo wodorowe? Wałbrzych po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto