PWSZ Wałbrzych: Studiuj za granicą!

Paweł Gołębiowski
Udostępnij:
Z Justyną Jaskólską prowadzącą Biuro Karier i koordynatorką Programu Erasmus+ w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu rozmawia Paweł Gołębiowski

Studenci z wałbrzyskiej PWSZ mogą od lat część studiów zrealizować za granicą. Mogą tam też odbywać praktyki. Panuje przy tym opinia, że te wyjazdy pozwalają na tzw. poszerzenie horyzontów, są opłacalne finansowo, a do tego jeździ się do bardzo ciekawych, atrakcyjnych miejsc. Jak to jest?
- Rzeczywiście w latach akademickich 2007-2014 realizowaliśmy program Erasmus. Uznaliśmy, że to bardzo ciekawe oraz przynoszące korzyści przedsięwzięcie i wystąpiliśmy o tzw. Kartę Programu Erasmus+. Pod koniec 2013 roku Komisja Europejska przyznała naszej Uczelni ten dokument, tym samym jesteśmy uprawnieni do organizacji mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+ w latach 2014-2020. W ramach tzw. akcji I współpracujemy z uczelniami w 14 krajach. Są to na przykład: Grecja, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Turcja, Chorwacja, Rumunia czy Litwa. Nasi studenci wyjeżdżają tam uczyć się i odbywać praktyki zawodowe. Do PWSZ w Wałbrzychu przyjeżdżają natomiast młodzi obcokrajowcy z partnerskich uniwersytetów. W ramach współpracy możliwa jest także mobilność wykładowców w celu prowadzenia zajęć oraz pracowników administracyjnych w celach szkoleniowych. Realizowane są również tzw. wizyty monitoringowe, aby zapewnić odpowiednią jakość współpracy, w tym kontroli warunków w jakich studiują czy praktykują nasi studenci. Wszystkie omówione działania umożliwiają dzielenie się doświadczeniami oraz służą umiędzynarodowieniu procesu kształcenia.
Prawdą jest, że „Erasmus+. Zmienia życie, otwiera umysły”. W trakcie pobytów zagranicznych nawiązuje się kontakty i nowe przyjaźnie, poznaje inne kultury, system nauczania i pracy. To wszystko owocuje w przyszłości. Uczestnicy programu do dyplomu ukończenia studiów w PWSZ mają dołączany suplement potwierdzający realizację w języku obcym części studiów bądź praktyki – ich doświadczenia w pracy w otoczeniu międzynarodowym doceniają przyszli pracodawcy.
Jakie są różnice pomiędzy Erasmusem i Erasmusem+?
– Uważam, że ten drugi program daje więcej możliwości. Pojawia się po raz pierwszy możność wielokrotnych wyjazdów w ramach tzw. kredytu mobilności, tj. 12 miesięcy dla każdego stopnia studiów. Zdarza się zatem, że absolwenci studiów licencjackich lub inżynierskich decydują się na kontynuowanie nauki na studiach magisterskich w PWSZ, aby kolejny raz mieć sposobność skorzystania z bogatej oferty programu Erasmus+.
Warto także dodać, że wyjeżdżający studenci otrzymują nie tylko wsparcie finansowe w postaci stypendiów programu Erasmus+ (miesięcznie 300-500 EUR), ale osoby niepełnosprawne lub znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej otrzymują wysokie dofinansowanie z funduszy projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Co więcej, od 2015 r. udzielane jest studentom Erasmus+ wsparcie językowe za pomocą platformy Online Linguistic Support. Większość z nich otrzymuje bezpłatne kursy języka, w którym realizowane będą studia/praktyka – do wyboru są: angielski, czeski, duński, francuski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, portugalski, szwedzki lub włoski.
Wszystko to wygląda bardzo interesująco. Trudno znaleźć jakieś mankamenty programu. Kto może z niego skorzystać?
– Wyjeżdżać mogą studenci, którzy ukończyli pierwszy rok studiów I stopnia. Podczas rekrutacji na stypendialne wyjazdy brana jest pod uwagę znajomość języka obcego i średnia ocen. Dodam, że nie ma wielkich wymagań. Erasmus+ to również możliwość wyjazdu na praktyki absolwentów – w ciągu pierwszego roku od ukończenia nauki. Warunkiem jest tylko złożenie aplikacji w trakcie ostatniego roku studiów.
Czy lista uczelni, z którymi współpracujecie jest zamknięta? Może są w planie jakieś nowe kraje?
– Oczywiście poszerzamy naszą ofertę wyjazdową o kolejne uczelnie zagraniczne. W tym celu bier udział np. w europejskim kongresie koordynatorów programu Erasmus+, gdyż jest to niesamowita okazja spotkać się z pracownikami zagranicznych ośrodków akademickich i rozmawiać o warunkach współpracy. Starannie dobieramy partnerskie instytucje, aby realizowane programy praktyk czy studiów były zbieżne z oferowanymi przez naszą uczelnię. Najbliższy taki kongres odbędzie się w maju. Ale już teraz mogę zdradzić, że nowo podpisane porozumienie z uczelnią w Foggi, umożliwi pierwsze wyjazdy do Włoch. W nowym roku akademickim będą tam uczyć się nasi studenci administracji. Zamierzamy także przy okazji wspomnianych spotkań, pozyskać partnerów dla nowych kierunków, które zostaną uruchomione w naszej uczelni. Są to: architektura wnętrz i pielęgniarstwo. Ważne są dla nas także instytucje, w których studenci mogą realizować praktyki zagraniczne ze względu na oferowane w PWSZ studia o profilu praktycznym, tj. kosmetologia, techniki dentystyczne itp.
A jakie wrażenia mają zagraniczni studenci po pobycie u was?
– Z naszych obserwacji wynika, że bardzo im się podoba, ponieważ często przedłużają swój pobyt o kolejny semestr studiów. Podkreślają, że poziom nauczania w PWSZ jest wyższy niż na ich macierzystych uczelniach. Uważają także, że lokalizacja Wałbrzycha jest znakomita. Blisko jest na przykład do Pragi i Berlina. Ponadto studenci nawiązują trwałe przyjaźnie. Cieszy nas bardzo, gdy z sentymentem wracają do naszego miasta, a w trakcie swoich podróży nie zapominają odwiedzić także pracowników biura programu Erasmus. a

Pandemia sprzyja robotyzacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie