Spis treści
O ile wzrośnie rata kredytu po podwyżce stóp procentowych?
Obliczyliśmy, ile wyniesie miesięczna rata po podwyżce RRSO o 6,00 proc. Dla uproszczenia, w kalkulacjach założyliśmy, że:
- obecne średnieoprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi: 7,6 proc. (średnia wyliczona na podstawie pierwszych 10 banków umieszczonych w majowym rankingu kredytów hipotecznych bankier.pl),
- ostatnia rata jest przewidziana na 7.06.2042 rok (za 20 lat),
- podajemy wysokość rat przy wzroście oprocentowania kredytu do 13,06 proc.
- obliczyliśmy ratę dla kredytów od 150 tys. do 500 tys. zł.
Sprawdź w galerii, ile może wynieść rata po podwyżce oprocentowania do 13,06 proc. Pamiętajmy, że to przykładowe obliczenia. Wysokość rat i podwyżek zależy od oferty banku i obecnych założeń kredytu (m.in. marży banku), a także od wysokości stawki WIBOR 3M, na podstawie której wyliczane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych.
W dniu 8 czerwca 2022 RPP ogłosiła kolejną podwyżkę stóp procentowych
W komunikacie prasowym NBP czytamy:
Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc do poziomu:
- stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej;
Kto ponosi konsekwencje podwyżek stóp procentowych?
Jak zauważa analityk finansowy eToro, Paweł Majtkowski, WIBOR 3M, ważny dla kredytobiorców hipotecznych, jest aż o 0,72 p.p wyższy niż stopa referencyjna NBP, podczas gdy w okresie ostatnich 7 lat było to przeciętnie 0,27 p.p.
Po dziewiątej podwyżce stóp podstawowa stopa procentowa będzie wynosić 6 proc. To kolejna podwyżka będąca reakcją na rosnącą inflację. Ta w maju wyniosła rekordowe 13,9 proc. (wstępny szacunek GUS), rosnąc o 1,5 p.p. Rynek spodziewał się kolejnej podwyżki stóp, a od dwóch tygodni są już dostępne na rynku lokaty bankowe oprocentowane na 6 proc. Jednak wybierając taką lokatę trzeba się liczyć ze stratami wynikającymi ze znacznie wyższej inflacji. Mimo obecnej podwyżki realna stopa procentowa (stopa procentowa minus inflacja) w Polsce w kolejnym miesiącu spadła do -6,94 proc. ( z -6,36 proc. w kwietniu). Po raz pierwszy w tym cyklu podwyżek realna stopa w Polsce jest niższa niż w USA, gdzie wynosi -6,74 proc.
Rosnące stopy procentowe powodują także, że rośnie stawka WIBOR 3M, na podstawie której wyliczane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych. Niekorzystna dla kredytobiorców jest także utrzymująca się rekordowa różnica pomiędzy stopą referencyjną NBP a stawką WIBOR 3M. Obecnie WIBOR 3M wynosi 6,72 proc., czyli 0,72 p.p. powyżej stopy referencyjnej NBP. Podczas gdy od 2015 roku WIBOR 3M był przeciętnie tylko o 0,27 p.p wyższy niż stopa referencyjna. W okresach wzrostu stóp ta różnica rosła przeciętnie do 0,45 p.p., podczas gdy w okresie ich spadków kurczyła się do 0,18 p.p.
Co to oznacza? – W czasie spadków stóp można liczyć, że różnica między WIBOR 3M a stopą referencyjną się zmniejszy, nie ma jednak raczej szans by w tym czasie odrobić obecne straty wynikające ze znacznie wyższego poziomu WIBOR 3M wobec stopy referencyjnej. A to bardzo niekorzystna wiadomość dla wszystkich kredytobiorców, wskazująca na wysokie prawdopodobieństwo, że wkrótce stopy wzrosną do poziomu powyżej 7 proc. – podsumowuje Majtkowski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Inflacja przyhamuje na jesieni