18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region wałbrzyski: Lokalne święta miłości do żywności

Elżbieta Węgrzyn
Za nami polanicki konkurs z pstrągiem w tle
Za nami polanicki konkurs z pstrągiem w tle Dariusz Gdesz
W ubiegły weekend na święta związane z jedzeniem zaprosiły Lądek-Zdrój i Polanica-Zdrój. Tego lata czekają nas jeszcze inne pyszne wydarzenia.

Organizowane każdego lata festiwale zupy, pstrąga, sera, miodu, chleba i ziemniaków nikogo już nie dziwią, wręcz przeciwnie, mieszkańcy naszego regionu oczekują na pyszne uroczystości i chętnie biorą w nich udział.

Miasta organizujące takie imprezy przeżywają podczas nich prawdziwe oblężenie. Przykładowo, każdego roku w czasie Festiwalu Zupy w Jedlinie Zdroju do pięciotysięcznego miasta przyjeżdża nawet dziesięć tysięcy wielbicieli tego dania. W tym roku, jubileuszowy, dziesiąty Dolnośląski Festiwal Zupy 26 sierpnia, przyciągnie prawdopodobnie więcej wielbicieli kulinariów niż oblegany organizowany przez uzdrowisko Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.
Święta jedzenia mogą się wiązać z lokalnymi tradycjami kulinarnymi lub bogactwami gmin. Przykładowo, Lądek-Zdrój, słynący z wód leczniczych organizuje święto wody – Festiwal Lądeckie Zdroje Ludowe. W tym roku święto wypadło 22 lipca i odbyło się przy Stawach Biskupich. Podczas Festiwalu zaproszone zespoły ludowe śpiewały piosenki o wodzie.

Woda jest też jednym z elementów pojawiających się na corocznym Wielkim Festynie Polanickim, który w tym roku odbędzie się 29 lipca. Podczas świąt ku czci jedzenia można nie tylko zakupić i spróbować lokalnych wyrobów, ale też wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych. Przykładowo stałym punktem programu polanickiego festynu są Mistrzostwa Świata w Piciu Wody Mineralnej na Czas. Rywalizację wygrywa ten, kto najszybciej wypije 1,5 l niegazowanej polanickiej wody mineralnej. W tym roku na zwycięzcę, poza tytułem Mistrza Świata, czeka nagroda pieniężna w wysokości tysiąca złotych.

Połączenie rywalizacji i jedzenia zawsze się sprawdza, a co najważniejsze przyciąga tłumy turystów chętne do wspólnej zabawy i biesiadowania. O symboliczny tytuł i nagrodę walczyć mogą również profesjonaliści, jak w Polanicy-Zdroju, gdzie 22 lipca, piąty rok z kolei odbył się Ogólnopolski Festiwal Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim. Konkursowe dania rybne ocenia jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Kucharzy Euro-Toques Polska, Fundacji Klubu Szefów Kuchni, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Festiwalowi towarzyszą występy artystyczne, stoiska handlowe i promocyjne oraz konkursy i quizy o tematyce kulinarnej przygotowane dla publiczności. Impreza odbywa się w odnowionym polanickim Parku Zdrojowym.
W walimskim Festiwalu Sera prowadzonym od sześciu lat w Dziećmorowicach do konkursu można zgłosić potrawę z sera lub ser zrobiony według własnego przepisu. Impreza połączona z konkursem kulinarnym, ściąga do Góralskiej Chaty turystów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. W tym roku festiwal zaplanowano na 15 sierpnia.

W Boguszowie-Gorcach podczas sierpniowej Biesiady Ziemniaczanej pod Mniszkiem oceniane będą sałatki i zapiekanki z ziemniakami, w Grzędach pierogi, a w Mieroszowie ogórki kiszone i małosolne. Konkursom i degustacji towarzyszą tam występy artystyczne. Rywalizacji towarzyszy zwykle kiermasz ludowego rzemiosła i jarmarki, na których można kupić lokalne przetwory. Dzięki festiwalom gastronomicznym gminy mogą uzyskać duże korzyści promocyjne przy stosunkowo niskich nakładach.

Święta miłości do żywności na Dolnym Śląsku i nie tylko

● Lwówecki Festiwal Smaków i Tradycji Regionalnych – podczas święta
● Święto Karpia w Rykach (lubelskie).
● Dzień Jagody w Chocianowie
● Święto Prawdziwka w Wielkiej Nowej Wsi k. Jawora.
● Festiwal Pstrąga w Głuszycy Łomnicy
● Festiwal Ludowe Lądeckie Zdroje
● Mistrzostwa Świata w Piciu Wody Mineralnej na Czas podczas Wielkiego Festynu Polanickiego
● Wielka Feta Agroturystyczna w Szczytnej
● Miodowe Lato Kłodzka. Poza jarmarkiem bogatym w wyroby z miodu można wziąć udział w miodobraniu z pszczelich plastrów i spróbować tegorocznego miodu.
● Festiwal Sera - Święto organizowane przez Walim w podwałbrzyskich Dziećmorowicach.
● Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie-Zdroju – podczas imprezy prowadzony jest konkurs kulinarny w kategorii indywidualnej oraz restauratorów i właścicieli gospodarstw. Zupę gotują również przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Jedliny, oraz przedstawiciele władz miejskich.
● Kulinarne Pożegnanie Lata w Kudowie-Zdroju – rywalizacja profesjonalnych kucharzy oraz festyn połączony z występami artystycznymi i kabaretowymi.
● Święto Pieczonego Ziemniaka w Boguszowie-Gorcach (Leśniczówka). Jest to jednocześnie uroczystość pożegnania lata i zakończenie miejskich propozycji wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży.
● Jarmark Pszczelarski „Miodobranie” w Dzierżoniowie – bogata oferta wystawiennicza - stoiska z miodem i targi sztuki ludowej, a do tego występy zespołów folklorystycznych z Polski i zagranicy. Wystawcy często robią odwiedzającym niespodziankę, np. przebierają się w stroje z epiki lub za mnichów.
● Wrocławskie Święto Mąki w Ogrodzie Botanicznym zaproszone zostały piekarnie i ciastkarnie, stoiska ceramiczne i garncarskie oraz wystawcy z wyrobami rękodzielniczymi i pszczelarskimi.
● Wystawa o tematyce chleba – organizowana przez MOKiS w bielawskim muzeum. Jest to jedna z imprez Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
● Święto Wina w Środzie Śląskiej.
● Święto Grzybów w Węglińcu połączone z Mistrzostwami Europy w Zbieraniu Grzybów
● Święto Miodu i Wina w Oleśnicy.
● Boguszów-Gorce - Biesiada Ziemniaczana pod Mniszkiem. Organizowany jest konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaków. W jury konkursowym zasiada burmistrz miasta.
● W Grzędach Święto Pieroga organizowane przez Centrum Kultury w Czarnym Borze. Organizowany jest konkurs na najpyszniejsze pierogi własnej roboty.
● Święto Ziemniaka w Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie w Pstrążnej – prezentacjom potraw z ziemniaka towarzyszyć będą występy zespołów ludowych.
● Mieroszowski Festiwal Ogórka – zabawie festynowej towarzyszy konkurs na najlepsze ogórki kiszone i małosolne.
● Pierwszej połowie października Święto Dyni obchodzone w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto