Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont mostów Pomorskich zbliża się do półmetka. Powracają stracone ozdoby [ZOBACZ]

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Remont mostu, druga połowa marca 2022.
Remont mostu, druga połowa marca 2022. Pawel Relikowski / Polska Press
45 procent – taki jest oficjalny postęp remontu mostów Pomorskich, który planowo zakończy się w pierwszym kwartale 2023 r. Niedawno wykonawca położył kolorową izolację, płyty typu węgierskiego pod torowisko i zamontował krawężniki przy przystankach wiedeńskich. Oprócz tego na moście pojawiły się konstrukcje pod sterczyny, które zniknęły po wojnie. Ich fragmentów szukali nurkowie na dnie Odry, ale ostatecznie zostaną odtworzone na podstawie starych fotografii. W galerii pokazujemy, jak wyglądały w przeszłości.

Mosty Pomorskie wyszły z oblężenia Twierdzy Wrocław bez większych zniszczeń. Przetrwała nawet część północna, mimo że uszkodziła ją bomba lotnicza. Z południowej zniknęły jednak sterczyny, które zdobiły balustradę i osłaniały latarnie. Po wojnie most naprawiano i częściowo remontowano, ale dekoracje nie zostały przywrócone. Później, w 1958 roku, po zewnętrznej stronie balustrady powieszona została rura ciepłownicza.

Dekoracje mostu Pomorskiego odtwarzane na bazie fotografii

Teraz szkaradztwa już nie ma, zniknie pod dnem Odry, a sterczyny są odtwarzane. Za wzór służą stare fotografie, bo w rzece nie udało się odnaleźć kamieni.

— Podczas walk były prowadzone ostrzały. Ślady są widoczne na moście. Wieżyczki zostały stracone. Szukaliśmy ich fragmentów na dnie rzeki przy okazji sprawdzania podpór. Nurkowie dostali ekstra zadanie, żeby przeczesać dno w poszukiwaniu pozostałości, ale niestety niczego nie znaleźli — opowiada Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji.

Fundamenty i konstrukcje już czekają na południowej części mostów. Sterczyny w całej okazałości pokażą się w tym roku. Będą dekoracją oraz przysłużą się oświetleniu mostu. Są odbudowywane z piaskowca, zgodnie z pierwowzorem. Większość kamieni do ich rekonstrukcji jest wydobywana w kopalni w Radkowie na Dolnym Śląsku. To właśnie stamtąd pozyskiwano przed laty materiał do budowy pawilonów, które wyglądem niektórym przypominają baszty, balustrad, maszkaronów i sterczyn.

Przypomnijmy, że maszkarony (dekoracje w kształcie głowy, w przypadku mostów Południowych – stworów morskich) przeszły renowację i rekonstrukcję w zakładzie kamieniarskim pod Wrocławiem, a pawilony są gruntownie remontowane. Zostały wzmocnione, mają nowe podłogi. Doczekają się nowych okien, dachu i innych elementów.

Remont zbliża się do półmetka prac

Ozdoby i detale architektoniczne to miłe dla oka dodatki. Z perspektywy kierowców i innych użytkowników mostów ważniejsze są zapewne inne kwestie związane z remontem.

Pod koniec marca wykonawca położył kolorową (żółtą i czerwoną) izolację ustroju nośnego, jako zabezpieczenie przed wodą. Trwały prace przy budowie torowiska i jezdni między częścią północną a ul. Księcia Witolda. Ułożone zostały płyty typu węgierskiego pod torowisko, zamontowano krawężniki przy przystankach wiedeńskich.

Nowiny dla pieszych są takie, że w przeciągu najbliższych kilku miesięcy zniknie kładka drewniana od strony południowej. Była nie tylko przejściem, ale także osłoną dla kabli, a pod nią toczyły się prace przy konstrukcji mostu. Jej demontaż jest niezbędny, ponieważ bez tego nie można rozpocząć prac przy torowisku. Jeszcze nie ma informacji o nowej organizacji ruchu pieszych po południowej stronie mostów.

Remont mostów Pomorskich, prowadzony od marca 2020 r., zbliża się do połowy pod względem stopnia zaawansowania prac. Przeprawa powinna być gotowa i w pełni przejezdna w pierwszym kwartale 2023 roku. Do tego czasu większa jej część będzie niedostępna dla tramwajów i samochodów.

Koszt inwestycji to niespełna 70 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto