Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w komunikacji miejskiej w Wałbrzychu. Autobusem z Podzamcza do Pl. Grunwaldzkiego w 6 minut, a na Gaj talon na taksówkę od miasta

Paweł Gołębiowski
Wałbrzych planuje prawdziwą rewolucję w komunikacji miejskiej. Przede wszystkim ma być szybciej i bardziej ekologicznie! Brana jest także pod uwagę likwidacja części linii na peryferyjne dzielnice miasta, a w zamian talony na taksówkę dla mieszkańców! Zmiany mają być wprowadzone po oddaniu obwodnicy Wałbrzycha do użytku.

Obwodnica Wałbrzycha. Szykują się duże zmiany w komunikacji miejskiej!

Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha dobiega końca. Prezydent miasta, Roman Szełemej zapowiada, że urząd chce, aby w połowie grudnia była już przejezdna. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, ten plan prawdopodobnie si się powiedzie. Następstwem zakończenia tej największej w powojennej historii Wałbrzycha inwestycji (kosztuje około 400 mln zł) będą między innymi zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

– Pod koniec 2022 roku zakończy się umowa z konsorcjum, które jeździ u nas już prawie dziesięć lat. Skarg czy uwag na funkcjonowanie autobusów prawie nie ma – zapewnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Prezydent dodaje, że komunikację autobusową w Wałbrzychu czekają duże zmiany. Naszym zdaniem rewolucyjne. Chodzi głównie o układ komunikacyjny i ekologię.

– Autobusy elektryczne w górzystym Wałbrzychu nie sprawdzają się. Robiliśmy testy i mamy już tę pewność. Będziemy zatem w przyszłości mieli w mieście autobusy gazowe - hybrydowe, a nie wykluczone, że będą u nas także jeździły pojazdy napędzane wodorem – wyjaśnia prezydent.
Zaznacza, że trudnością w realizacji tych zamierzeń jest koszt, ale jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, to tak się stanie.

Wielkich pieniędzy nie potrzeba natomiast na przeprowadzenie zmian na liniach autobusowych. Zatem po wybudowaniu obwodnicy więcej autobusów będzie kursowało na liniach łączących północ miasta z południem, czyli po obwodnicy Wałbrzycha.

– Z dzielnic Piaskowa Góra czy Podzamcze do Placu Grunwaldzkiego podróż będzie trwała sześć minut. Teraz jedzie się ponad dwadzieścia minut – mówi Roman Szełemej.

Autobus jadący krótko, nawet taki jakie kursują teraz, wydzieli mniej spalin. Będzie zatem bardziej ekologicznie. Więcej pojazdów ma zostać skierowanych na obwodnicę, natomiast mniej, albo nawet wcale do dzielnic peryferyjnych, takich jak m.in.: Lubiechów, Gaj, Glinik czy Konradów.

Trwa dyskusja, jak skomunikować te dzielnice z centrum miasta i decyzje jeszcze nie zapadły. Jednym z ciekawszych pomysłów, które miasto bierze pod uwagę jest sfinansowanie mieszkańcom kursów taksówką!

– Być może będą to talony dla mieszkańców na podróże taksówką – zapowiada prezydent Wałbrzycha. Piszcie, co myślicie o takim rozwiązaniu w komentarzach i na naszej stronie na facebooku "Panorama Wałbrzyska - Wałbrzych Nasze Miasto"!

Zobaczcie też najnowsze zdjęcia z budowy obwodnicy Wałbrzycha! Tędy będą też kursować autobusy miejskie

Obwodnica Wałbrzycha. Z lotu ptaka doskonale widać, jaki będ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto