Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył proces byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu

Paweł Gołębiowski Fot. Dariusz Gdesz
W Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu rozpoczął się proces byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu

W Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu rozpoczął się proces byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu. Sprawa dotyczy czasu stanu wojennego.

IPN oskarża byłego szefa wałbrzyskiej milicji (później m.in. od maja1990 do czerwca 1991 roku był też pierwszym komendantem głównym policji w Polsce) o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości. Były komendant miał bowiem wydać decyzję o internowaniu, a przez to bezprawnym pozbawieniu wolności dziesiątek osób. Byli wśród nich członkowie Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Były komendant wydając decyzję miał powoływać się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego.
– Byłem przekonany, że działam zgodnie z prawem, że zgodne są z nim rozkazy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – wyjaśnia oskarżony.
Wspomina, że 12 grudnia 1981 roku łącznością rządową otrzymał informację o wprowadzaniu w Polsce stanu wojennego. Musiał zatem otworzyć specjalną kopertę, w której była instrukcja dotycząca postępowania w sytuacji wprowadzenia stanu wojennego w województwie. Podpisał przygotowane wcześniej przez jeden z wydziałów komendy, decyzje o internowaniu, ale zajmował się też wówczas wieloma innymi sprawami związanymi z bieżącymi wydarzeniami.

– Czy nie zastanawiał się pan, że jakąś osobę można było internować, a może nie było takiej potrzeby – pytała w sądzie Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, oskarżyciel posiłkowy.
Głównym oskarżycielem jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.
– Niektóre z internowanych osób były pozbawione wolności przez kilka tygodni, a inne nawet przez blisko rok. Ja byłam w Gołdapi od 19 grudnia 1981 do 23 lipca 1982 roku – mówi Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.
W pierwszym dniu procesu zeznawał tylko były komendant. Wyznaczono już jednak terminy następnych rozpraw. W dniach: 18, 19 lipca oraz 6,7, 19 i 20 września mają być prowadzone postępowania dowodowe – zeznawać będą świadkowie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto