Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont przedzamcza w Książu

Artur Szałkowski
Przedzamcze zamku Książ
Przedzamcze zamku Książ Dariusz Gdesz
Ruszył remont przedzamcza w Książu. Sprzed zamku zniknie parking, a kostka brukowa zastąpi asfalt.

Ruszył remont przedzamcza w Książu. Problemy związane z pożarem części poddasza oraz dachu zamku Książ nie zakłóciły harmonogramu związanego z zaplanowanymi inwestycjami. Dotyczą one prac związanych z przebudową przedzamcza.

– Przetarg na wykonanie inwestycji o wartości niespełna 1,9 mln zł wygrała firma Steinbudex – mówi Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – Prace mają potrwać do końca kwietnia 2015 roku i zostać zakończone przed Festiwalem Kwiatów.

W ramach inwestycji zostanie przebudowany teren przed budynkiem bramnym. Zostanie usunięta z niego nawierzchnia asfaltowa, a na jej miejsce zostanie ułożona nawierzchnia z kostki brukowej. W związku z tymi pracami zaplanowano likwidację w tym miejscu parkingu. Nowy ma być ulokowany w dole ulicy Jeździeckiej, niedaleko amfiteatru. Po remoncie na przedzamcze będą wjeżdżały tylko pojazdy komunikacji miejskiej. W ramach inwestycji planowany jest również montaż stylowych latarni oraz systemu monitoringu na drodze dojazdowej do zamku. Będzie on obejmował m.in. ulokowane na terenie parku Mauzoleum Hochbergów. W ostatnich dwóch latach w obiekcie wykonano remont dachu, elewacji oraz renowację fresków wewnątrz. Na 2015 rok zaplanowany jest jeszcze remont krypt.

Pieniądze na prace typowo budowlane na przedzamczu pochodzą z budżetu gminy Wałbrzych. miasto zyskało jednak dodatkowo dotację w wysokości ponad 700 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Część pieniędzy została już wydana na demontażu zbiornika przeciwpożarowego, który szpecił przedzamcze swoim wyglądem i był w kiepskim stanie technicznym. Zastąpiono go nowym, który w sezonie letnim pełni dodatkowo funkcję fontanny. Zbiornik przebudowano w trakcie poprzedniej zimy celowo. Pełni on bowiem dodatkową funkcję siedliska żab, traszek i innych chronionych gatunków płazów, które zimą pogrążone są we śnie. Przed rozpoczęciem prac budowlanych zatrudniono herpetologa, który przez trzy dni przenosił zwierzęta do wyznaczonych przez siebie w pobliżu miejsc. Tam spędziły resztę zimy.

Pogodzenie inwestycji z utrzymaniem dotychczasowych siedlisk gatunków chronionych umożliwiło gminie Wałbrzych uzyskanie dotacji na inwestycję z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na rewitalizację fragmentu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dotyczy to odcinka pomiędzy przedzamczem i Stadem Ogierów Książ. W ramach zaplanowanych tam prac zostanie m.in. wykonana ścieżka spacerowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto