Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeź lasów w Wałbrzychu i okolicy według mapy, która przeraża. Tereny leśne przeznaczone do wycinki

red.
Na mapie opublikowanej na stronie lasyiobywatele.pl czerwonymi punktami zaznaczono tereny leśne, które mają pójść pod topór. Ta mapa przeraża
Na mapie opublikowanej na stronie lasyiobywatele.pl czerwonymi punktami zaznaczono tereny leśne, które mają pójść pod topór. Ta mapa przeraża Sławomir Bromboszcz
Lasy w pobliżu Wałbrzycha, Głuszycy, Jedliny Zdroju, Szczawna-Zdroju, Walimia, ale i Świebodzic, Kamiennej Góry czy Kotliny Kłodzkiej idą pod topór. Wycinane będą lasy na Chełmcu, Trójgarbie, Masywie Śnieżnika... Tak wynika z mapy, która przedstawia planowane wycinki lasów, a którą bez problemu można znaleźć w Internecie. Mapa wzbudza spore kontrowersje.

Praktycznie nie ma miejsca w powiecie wałbrzyskim i okolicznych powiatach, w którym nie byłoby planowanych wycinek drzew. Na mapie są one zaznaczone kolorem czerwonym. Wobec tego wiele miejsc powiatu wałbrzyskiego i okolic to jedna wielka czerwona plama.

Kontrowersyjną mapę stworzyła organizacja Lasy i Obywatele. Opiera się ona o dane z Banku Danych o Lasach, które są aktualne na sierpień 2020 roku.

Za jej pośrednictwem można zobaczyć lasy, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży. Klikając w odpowiedni fragment mapy, można dowiedzieć się nieco więcej szczegółów. I tak dla przykładu najeżdżając strzałką na teren wokół Włodarza dowiadujemy się, że to Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Wałbrzych na lata 2019-2028 dla pododdziału 99b (o powierzchni 10.44ha), który przewiduje wycinkę prawie wszystkich starych drzew na całej powierzchni w ramach rębni stopniowej uprzątającej IVDU. Na Soboniu wyciętych zostanie 50 procent starych drzew, w okolicach Osówki 30 procent.

Mapa ta spotkała się z ostrą reakcją Lasów Państwowych, których zdaniem przedstawienie sytuacji w ten sposób to manipulacja.

-Mapa prezentuje dużo większy obszar niż faktycznie jest lub będzie objęty pracami. Czerwonym kolorem zaznaczono na niej całe fragmenty lasu, w których będą prowadzone prace, tyle że rzeczywista powierzchnia tych prac będzie o wiele mniejsza. W większości przypadków ścinamy drzewa jedynie w niewielkich „gniazdach”, usuwamy pojedyncze egzemplarze lub grupy drzew. W innych miejscach wycinamy zaś jedynie wąski pas lasu. Wszędzie pozostaje do 5 proc. lasu do naturalnej śmierci drzew. Nie ma mowy o tym, by - jak próbują sugerować twórcy mapy - wycinane były całe większe obszary. W polskich lasach pozyskiwanie dojrzałych drzew prowadzi się co roku jedynie na ok. 0,8 proc. powierzchni - informują przedstawiciele Lasów.

Zobaczcie mapę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto