Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścinawka Górna: Książę Karol kupuje pałac w regionie wałbrzyskim (FILM)

Artur Szałkowski
Dwór Sarny w Ścinawce Górnej koło Nowej Rudy, była posiadłość rodu von Götz, zostanie kupiony przez księcia Karola, syna królowej Elżbiety II.

Przedsięwzięciu towarzyszy jednak nadal aura tajemniczości. Członkowie zespołu, który dokonał wyboru obiektów przedstawionych do akceptacji księcia Karola, nie chcą zdradzić jego lokalizacji.
- Najpierw trzeba powołać do życia fundację, która przejmie obiekt i rozpocznie jego remont. Dopiero wówczas będzie można ujawnić jego nazwę - wyjaśnia Wojciech Wagner, współautor raportu "Śląsk: kraina umierających pałaców".
Ukazał się w Wielkiej Brytanii i to właśnie po jego lekturze książę Karol podjął decyzję o zaangażowaniu się w ratowanie podupadających rezydencji w naszym regionie. Nam udało się ustalić, że wybór księcia padł na Ścinawkę Górną-Sarny w gminie Radków. Obiekt spełnia wszystkie warunki, które postawił następca brytyjskiego tronu. W skład kompleksu wchodzą zabudowania pałacowe, folwarczne oraz park. Obiekt należy do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Przedstawiciele jej wrocławskiego oddziału są jednak powściągliwi w udzielaniu informacji na ten temat. Przyznają tylko, że 18 października w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące rewitalizacji zabytkowych obiektów na Dolnym Śląsku, także tych będących własnością ANR. Potwierdzeniem faktu, że wybór padł na Ścinawkę Górną-Sarny jest rozpoczęcie wykwaterowywania byłych pracowników miejscowego PGR-u oraz ich rodzin ze zrujnowanego pałacu.
- Kilka miesięcy temu byli u nas dwaj Anglicy, którzy oglądali i fotografowali cały obiekt - opowiada Andrzej Słowiak, mieszkaniec pałacu. - Później zjawili się u nas przedstawiciele ANR i dali nam wykaz swoich lokali, do których moglibyśmy się przeprowadzić.
Pomoc w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego zadeklarowały również władze gminy Radków.
- Słyszałem o zainteresowaniu księcia Karola pałacem na terenie naszej gminy - mówi Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa. - Jego odrestaurowanie bez wątpienia przyczyniłoby się do rozwoju całej gminy.
Według wariantu optymistycznego remont zabytku rozpocznie się w przyszłym roku. Po odrestaurowaniu miejsce ma w sobie łączyć funkcje turystyczne, społeczne oraz związane ze sztuką ludową.
- Przed 40 laty rozpoczęto odrestaurowywanie zrujnowanych rezydencji w Wielkiej Brytanii - tłumaczy Elisabeth von Küster, szefowa Fundacji Ochrony Kultury Śląskiej i właścicielka pałacu w Łomnicy. - Teraz książę chce, by podobnie stało się również na Dolnym Śląsku.

zobacz film (autor Dariusz Gdesz)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto