Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna na zamku Grodno (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Dziedziniec zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, na terenie gminy Walim w powiecie wałbrzyskim
Dziedziniec zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, na terenie gminy Walim w powiecie wałbrzyskim Dariusz Gdesz
Sensacja archeologiczna na zamku Grodno. Być może legenda o angielskim rycerzu, który miał założyć podwaliny obecnego zamku około 800 roku, okaże się prawdą.

Sensacja archeologiczna na zamku Grodno. Współpraca Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu z Grupą Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca przyniosła kolejne zadowalające efekty, które pozwolą lepiej poznać historię obiektu.

– W dniach 5 i 6 października, po uzyskaniu przez nas stosowanych zezwoleń od konserwatora zabytków, ekipa kierowana przez archeologa Pawła Konczewskiego, dokonała wykopalisk w okolicach międzymurza. Tam gdzie ustawiane są drewniane domki Bractwa Zamku Grodno. Sprawie nie nadawaliśmy rozgłosu – mówi Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. – W trakcie prac z ziemi wydobyte zostały fragmenty ceramiki, która według wstępnych ustaleń pochodzi z XII lub XIII wieku. Zostanie to dokładnie ustalone w trakcie kolejnych specjalistycznych badań. Na razie z wójtem Walimia - Adamem Hausmanem śmiejemy się, że prawdopodobnie trzeba będzie zmienić nieco historię zamku Grodno. Najstarsze dotychczas znane wzmianki na jego temat pochodzą bowiem z XIV wieku.

Wstępem do prac archeologicznych przeprowadzonych 5 i 6 października, były wykopaliska prowadzone w tym samym miejscu wiosną 2017 roku. Również za zgodą i pod nadzorem konserwatora zabytków. Natrafiono wówczas na fragmenty ceramiki z przełomu XVI i XVII wieku oraz na czarną ziemię. Uznano, że to ślad związany z pożarem zamku Grodno, który miał miejsce w 1689 roku. W wyniku uderzenia pioruna spłonęła wówczas wieża zamkowa.

– Po uzyskaniu wymaganych zezwoleń od konserwatora zabytków, jeszcze w październiku zamierzamy kontynuować prace archeologiczne. Być może znajdziemy kolejne artefakty, które pozwolą nam lepiej poznać historię zamku Grodno – wyjaśnia Paweł Brzozowski.

Według legendy historia zamku Grodno sięga 800 roku. Wówczas na górze Choina (450 m n.p.m.), gdzie stoi zamek, pewien angielski rycerz miał wznieść czworoboczną, drewnianą strażnicę. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 roku. Wymieniono w nim zamek o nazwie Kinsperch i burgrabiego Kiliana von Haugwitza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto